Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
zlecenie. makra do usuwania tła i poprawa kolorów zdjęć.
Autor Wiadomość
Robcik_D
Początkujący


Dołączył: 26 Paź 2015
Posty: 3
Skąd: ŁOmianki
Wysłany: 26 Październik 2015, 12:14   zlecenie. makra do usuwania tła i poprawa kolorów zdjęć.

Poszukuję programisty do napisania skryptu , który usuwa tło ze zdjęć produktów części samochodowych, a także poprawia kolory. służyć to będzie do automatycznej odróbki setek zdjęć. Ma być to używane w programie Corel Photo Point X4. proszę o wycenę.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 26 Październik 2015, 13:25   

Jak ktoś coś takiego napisze, to w tydzień milionerem zostanie :-D
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 26 Październik 2015, 13:37   

Ja bym nawet powiedział, że dwumilionerem.
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 26 Październik 2015, 21:04   

no fakt ,troche by zarobił :-) ale mozna zrobić taki myk zeby pobrac sobie 3d Gif Designer,wladowac tam bitmapy,oczywiscie z jednolitym tlem musza byc zeby to ladnie wygladalo ,zapisac do gif bez tla,czyli zanzaczyc w programie transparent,nastepnie takie cudo otworzyc w Irvan Wiew,i uzyc funkcji zatrzymaj animacje i wyklatkuj obrazy i bedziemy mieli te obrazki bez tla :-)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 26 Październik 2015, 22:52   

Koledze nie jest potrzebny program, tylko dobry fotograf wyposażony w odpowiedni do takiej roboty sprzęt i sprawny grafik, który zdjęcia obrobi.
Innej metody nie ma i w przewidywalnej przyszłości nie będzie.
Jak fotografia jest dobrze zrobiona, to da się to szybko i przyzwoicie zrobić.
Ja bym proponował fotografować te części na jakimś eleganckim, neutralnym tle i w ogóle nie bawić się w wycinanie tego tła i "poprawianie" kolorów.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 27 Październik 2015, 01:50   

To nie o to chodzi chezare!
Tutaj chodzi o magika dobroczyńcę po prostu...
 
 
Robcik_D
Początkujący


Dołączył: 26 Paź 2015
Posty: 3
Skąd: ŁOmianki
Wysłany: 27 Październik 2015, 08:31   

wiem że pytanie żenujące.
po prostu mam z pracy zadanie znaleźć kogoś kto by napisał taki skrypt (makro). produkty będą robione na białym tle ( mleczna pleksja z oświetleniem ledowym od spodu). a wiadomo że nie uda się zrobić zdjęcia z całkowicie idealnym tłem. docelowo chodzi o idealne białe tło.
chodzi też o to, że klikanie różdzką też jest jednak czasochłonne.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 27 Październik 2015, 10:43   

Raczej nie ma takiej możliwości i trzeba to robić ręcznie .Są pomocne programy czy nakładki ,ale nie ma automatu.Jak dotąd nikt nie napisał takiego algorytmu .Osoba której by się to udało zarobiłaby miliony .
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 27 Październik 2015, 20:17   

TAK się robi profesjonalne foty z idealnie białym tłem ;-) Tutaj info o jednym takim cudeńku, a to tylko przenośny zestaw. Podejrzewam, że agencje reklamowe mają lepszy sprzęt stacjonarny.

Co do skryptu, to teoretycznie pewnie dałoby się zrobić takie makro które:
1) ustawiałoby domyślne tło jako białe
2) użyłoby Różdżki do kliknięcia nią w np. lewy górny piksel fotki
3) skasowałoby zaznaczony obszar
4) ewentualnie poprawiło kolory.

Niestety, jest sporo zmiennych, które dla jednych fotek byłyby dobre, a dla innych złe.

I tak, Różdżka posiada parametr Tolerancji, czyli ile +/- tonów od klikniętego koloru piksela ma zaznaczyć. Jeśli dana fotka będzie przypadkowo miała przy krawędzi kolor łapiący się na tolerancję (np. szare tło, ale obiekt beżowy, a tolerancja spora) to makro zaznaczy i skasuje część obiektu. Jak dasz za małą Tolerancję, to zaznaczenie obejmie kilka pikseli, często nie dochodząc nawet w okolicę obiektu.

Inną sprawą jest korekcja barw. Jasne, że możesz zrobić niewielkie podniesienie kontrastu i nasycenia o ustaloną z góry wartość. Ale jak będziesz miał czarny obiekt, to wiadomo - na żywo czarny to nie czarny tylko subtelne odcienie szarości. Jak podniesiesz kontrast, to zatracisz szczegóły i obiekt będzie jednolicie czarny.

I tak można by tutaj mnożyć problemy jeszcze długo. Jak wspomnieli koledzy - taki algorytm musiałby się ocierać o Sztuczną Inteligencję i rozpoznawanie obiektów, a przecież wiemy, jakie to aktualnie przynosi efekty ;-)

Reasumując - zbyt dużo zmiennych, zbyt subiektywne manipulacje, zbyt różnorodne obiekty.
 
 
Robcik_D
Początkujący


Dołączył: 26 Paź 2015
Posty: 3
Skąd: ŁOmianki
Wysłany: 29 Październik 2015, 21:17   

dzięki za odpowiedzi,
Osobiście wiem, że jest to ciężki temat. kolega Shame ujął propozycję rozwiązania tematu, nad którym także się zastanawiałem i testowałem. I problem w tym że nie każde zdjęcie dokładnie wytnie. testowałem program photoscissors ze strony https://www.photoscissors.com/, który nie usuwa tła w pełni automatycznie, ale bardzo ułatwia to zadanie. Wcześniej usuwałem tło za pomocą Gimpa, po przez różdżkę, no ale to za wolno dla pracodawcy:). teraz zacząłem robić nieco prześwietlone zdjęcie, przez co tlo ( czyli mleczna pleksja z podświetleniem LEDowym) staje się prawie jednolite i jasne. gdzie przy ustawieniu odpowiedniej tolerancji w dużym stopniu jestem w stanie usunąć tło jednym kliknięciem różdzki. A wiadomo że prześwietlone zdjęcie to także prześwietlony produkt, gdzie po usunięciu tła z kanałem alpha można nieco przyciemnić produkt. gorzej tylko jak będę fotografował coś bardziej jasnego. myślałem że jest jakiś sposób na prawie automatyczną robotę, lub skrypt na ułatwienie tego.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 14