Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
3 Kwiecień 2008, 06:42
Skalowanie
Autor Wiadomość
alansiu 
Początkujący


Dołączył: 03 Sty 2008
Posty: 3
Skąd: warszawa
  Wysłany: 3 Styczeń 2008, 19:36   Skalowanie

Witam,

Jestem zielony w corelu więc proszę o pomoc, bo na forum nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.

Chodzi o to że mam plan o jakiś wymiarach i chciałbym abym na tym planie danemu odcinkowi mógł nadać konkretny wymiar, oraz żeby reszta wymiarów zmieniła się proporcjonalnie do tego jednego który był przeze mnie określony.

Proszę o pomoc jak to zrobić.

P.S. kożystam z programu CorelDRAW X3 ver.13.

Z góry dziękuje

Pozdrawiam
alansiu
 
 
HORNET 
Bywalec



Dołączył: 17 Mar 2007
Posty: 37
Skąd: Grodzisk Maz.
Wysłany: 3 Styczeń 2008, 20:18   

To samemu trzeba sobie określić, np. jeżeli dom ma 10 x 10 m a na monitorze 10 x 10 ale cm itd. itp.
 
 
alansiu 
Początkujący


Dołączył: 03 Sty 2008
Posty: 3
Skąd: warszawa
Wysłany: 3 Styczeń 2008, 20:43   

Nie. Źle mnie zrozumiałeś. :-/ Chodzi o to że pobrałem z internetu plan samolotu który ma 150 cm rozpietości, a ja chciałbym go zmniejszyc aby maił 120 cm.
 
 
anonymus
[Usunięty]

Wysłany: 3 Styczeń 2008, 21:02   

1. Skopiuj interesującą Cię część planu (lub na istniejącym obiekcie - na przykładzie: "fridge" - narysuj jak najdokładniej jego obrys) i przenieś go dla wygody gdzieś poza obszar roboczy. Na rysunku to ten czerwony kwadracik.
2. Narysuj i zwymiaruj nowy obiekt (np. prostokąt) do żądanej wielkości. Na rysynku to ten zielony prostokącik - wielkość wpisujesz w okienku dialogowym (góra, po lewej - na rysunku to wymiar 30.0 mm).
3. Zaznacz oba obiekty, wciśnij "L" (wyrównanie do lewej), przy włączonym "przyciąganiu do obiektów" dociągnij do zwymiarowanego obiektu prowadnice ("wyciągasz" je z linijki).
4. "Złap" prostokąt za dolny prawy kwadracik i dociągnij go do prowadnic (pamiętaj, żeby było zaznaczone "przyciągaj do prowadnic"). Zaznacz wszystko (ctrl+A) i wciśnij powtarzanie (ctrl+R) lub z menu 'Edycja -> Powtórz rozciągnij'.


Bardzo prymitywny sposób ale na pewno dokładny i do zastosowania przez każdego.

Oczywiście nie ma to sensu jeżeli powiększasz całość, bo wtedy wystarczy żądaną wielkość wpisać do okienka i już.
To samo uzyskasz skalując w tym konkretnym przypadku całość do 80% (120 ÷ 150 = 0,8)...
 
 
alansiu 
Początkujący


Dołączył: 03 Sty 2008
Posty: 3
Skąd: warszawa
Wysłany: 3 Styczeń 2008, 22:15   

Wielki dzięki Cysorz.

Twój sposób dziala!!! :-D
 
 
deswider 
Początkujący
maruda



Wiek: 48
Dołączył: 19 Gru 2007
Posty: 6
Skąd: Scyzoryków
Wysłany: 7 Styczeń 2008, 10:49   

No zdziwiłbym się bardzo gdyby nie działał :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 15