Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przyciaganie obiektu do dwoch prostych.
Autor Wiadomość
KacperD 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X7
Wiek: 39
Dołączył: 22 Cze 2015
Posty: 14
Skąd: Austria
Wysłany: 29 Marzec 2016, 12:49   Przyciaganie obiektu do dwoch prostych.

Nie wiem, jak Wam ale z punktu widzenia mojej pracy ta funkcja zawsze kulala w CD. Watpie w rozwiazanie, warto jednak moze dla samego poznania opisac problem. Pozwolcie, ze zilustruje go ponizszym obrazkiem. Mamy przykladowy trojkat, choc sama fugura zewnetrzna nie jest istotna. CHodzi o to, aby program/makro przyciagal okrag do jednej, lub dwoch naraz krawedzi figury zewn. w zaleznosci od tego, jak ja pozycjonuje. Taka opcje corel ma, ale dziala ona tylko w sytuacji, gdy obiekt, czy prowadnice tworza kat prosty. W kazdej innej sytuacji obiekt przyciagany jest tylko do jednej krawedzi.

Dlaczego zautomatyzowanie, przyspieszenie tej czynnosci jest dla mnie wazne? Pracuje na wielu roznych obiektach, ktorych ostre krawedzi trzeba wyoblac. Dodatkowym problemem jest fakt, ze sa one niemalze zawsze roznych wielkosci, czesto ksztaltow, a takze promienie zaoblenia bywaja rozne.

Teraz przyszlo mi teraz do glowy, ze byc moze nalezy szukac makra umozliwiajacego latwiejsze zaokraglanie naroznikow?

Z gory dzieki za wszelkie sugestie i wybaczcie, jesli temat byl juz poruszany.

fig1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 290 raz(y) 124.93 KB

 
 
Wojtek Kowalews 
Znawca
ketjow


Pomógł: 13 razy
Wiek: 67
Dołączył: 05 Cze 2006
Posty: 151
Skąd: Kalisz
Wysłany: 29 Marzec 2016, 14:29   

Spróbuj wersję Designer lub Technical Suit. Tam są te makra jako typowe wyposażenie
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 29 Marzec 2016, 18:23   

Tak się składa, że od X3 Corel jest wyposażony w taką funkcję.
Okna->Okna dokowane->Wyokrąglenie/Ścięcie, nie napiszę jak to się dokładnie nazywa bo akurat mój zabytkowy Corel jeszcze tej funkcji nie ma, ale chyba nie wiele się pomyliłem, jeśli już.
Trzeba zaznaczyć węzły które mają być zaokrąglone i podać promień.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 29 Marzec 2016, 23:56   

chezare napisał/a:
Okna->Okna dokowane->Wyokrąglenie/Ścięcie, nie napiszę jak to się dokładnie nazywa


To się zwie Wyokrąglenie/Wyżłobienie/Ścięcie



funkcja chyba zrobiona specjalnie dla ciebie, KacperD. Możesz zaznaczyć dowolną ilość węzłów i wystarczy, że wpiszesz promień i Zastosuj. Opcja ma kilka ograniczeń (gdzieś to opisywałem na forum, bo ktoś pytał o podobna sprawę, ale nie pamiętam gdzie) jednak chyba szybko je ogarniesz ;-)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 30 Marzec 2016, 09:42   

Dzięki Shame, jak na stary RAM niewiele się pomyliłem. :-)
Z tego co pamiętam ta wada to niemożność zmiany promienia bez cofnięcia wprowadzonych zmian. Widziałem parę makr które robiły niby to samo, ale funkcja wbudowana w Corela działa lepiej.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 30 Marzec 2016, 12:04   

W X4 trochę bardziej ubogo .

okna.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 326 raz(y) 129.78 KB

 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 30 Marzec 2016, 14:11   

chezare napisał/a:
Z tego co pamiętam ta wada to niemożność zmiany promienia bez cofnięcia wprowadzonych zmian.


Cofać można - zwyczajne CTRL+Z. Jedno co to odświeżane podglądu mogli nieco inaczej zrobić, bo jak wpiszesz w polu wartość, to nic się nie dzieje. Żeby się pokazało, musisz zmienić focus opcji, na inny element np. przycisk, suwak itp.. Nieco to irytuje podczas dłuższego użytkowania tej funkcji.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 30 Marzec 2016, 14:54   

Shame, a czym się cofa? :-)
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 30 Marzec 2016, 23:44   

chezare napisał/a:
Shame, a czym się cofa?


Ah, wybacz. Dopiero teraz, gdy przeczytałem po raz wtóry to zrozumiałem sens twojej wypowiedzi. Masz rację, jak się raz zrobi to trzeba CTRL+Z i jeszcze raz robić od początku, a nie ma dynamicznej zmiany tegoż promienia. Jest jednak podgląd, który pewnie w teorii miał wyeliminować konieczność cofania, bo niby masz pokazane jak to będzie wyglądać, więc jak klikasz ZASTOSUJ to powinieneś być tego pewien ;-)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 31 Marzec 2016, 00:09   

Ja też nie za bardzo wiedziałem o czym napisałeś, bo w X3, którego używałem dosyć dużo, a po tym co Restauro zapodał w X4 jest tak samo, żadnego podglądu nie ma.
Mnie to nie przeszkadzało, bo przy jakichś wycinankach z folii likwidowałem tym ostre wcięcia i ostre kąty, z reguły przy bardzo małych promieniach. W gotowych wycinankach praktycznie nie było tego widać, a potencjalna przyczyna nieszczęścia była wyeliminowana. :-) W zabytkowej 12, którą na nieszczęście teraz używam chyba tej funkcji brakuje mi najbardziej, nie ma też możliwości zamalowania pola zawartego między ograniczającymi je krzywymi, to się chyba nazywa inteligentne wypełnienie, no i przy obrysach dwunastka potrafi 4 węzły rozmnożyć do 104, w X3 już było dobrze.
Za to w 12 w module do trasowania są rzeczy, których w nowszych wersjach nie ma, np.

Gdyby ktoś chciał sobie wyciąć, to proszę bardzo :-)

ldr.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 229 raz(y) 196.02 KB

 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 31 Marzec 2016, 00:48   

Chodziło mi o coś takiego:





Ta niebieska linia to własnie podgląd. Dopiero wciśnięcie ZASTOSUJ wprowadza zmiany.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 31 Marzec 2016, 09:52   

To w X3 i X4 na pewno tego nie było.
 
 
KacperD 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X7
Wiek: 39
Dołączył: 22 Cze 2015
Posty: 14
Skąd: Austria
Wysłany: 31 Marzec 2016, 16:36   

chezare napisał/a:
Dzięki Shame, jak na stary RAM niewiele się pomyliłem. :-)
Z tego co pamiętam ta wada to niemożność zmiany promienia bez cofnięcia wprowadzonych zmian. Widziałem parę makr które robiły niby to samo, ale funkcja wbudowana w Corela działa lepiej.


Tak czy inaczej, zadna to wada bo przy manualnej edycji tez nie da sie tego w dynamiczny sposob zmienic.

Dziekuje Wam za rozwiazanie problemu. Nie mam teraz mozliwosci sprawdzenia, ale opcja wyglada bardzo obiecujaco. Dzieki!

Edit: wlasnie sprawdzilem ta opcje, przyznac musze z czego jestem niezmiernie zadowolony, ze do tej pory zadne makro, odkrycie jakiejs funkcji tak nie ulatwilo mi pracy. Dzieki Wam za podpowiedzi, jest super.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 16