Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
10 Kwiecień 2010, 06:44
Kilka problemów w Corelu X3
Autor Wiadomość
lisciu
Bywalec


Dołączył: 25 Gru 2009
Posty: 35
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 22 Luty 2010, 15:18   Kilka problemów w Corelu X3

Witam,
postanowiłem zebrać w 1 temat problemy, które mnie teraz dotyczą. I zacznę tak..

Problem nr 1:

Sytuację obrazuje załączony obrazek, chodzi o to, że dość często jest, tak, że rysując tzw. włoskowate linie, nie przechodzą one za dany obrys, ale niestety zwiększając ich grubość w pewnych miejscach wychodzą za obrys np, ramki tak jak to zrobiłem na przykładzie. Jak zatem przysłonić ten nie pożądany element w Corelu? W ilustratorze można było użyć maski. Corel raczej ich nie obsługuję, a ucina też nie najlepiej, bo nie zawsze dobrze, bawić się w białe prostokąciki? Może ktoś zna jakiś elegancki sposób?


Problem nr 2:

Zrobiłem jeden rysunek prostokątem i offsetem, to widać, drugi natomiast złożyłem z krzywych jest też zamkniętym obiektem jak prostokąt. Chciałem zlikwidować tą linię łączącą je jak np. w wyniku spawania 2 kwadratów nam się to dzieje, tu natomiast dostałem w wyniku spawania efekt taki jak końcowy. To daje mi do zrozumienia, że chyba nie da się połączyć obiektu z krzywych z obiektem "prymitywnym" Czy jest na to sposób?

Ciekawi mnie też jak np. spróbować odwzorować to ugięcie z krzywych u dołu do tego u góry by były bliźniacze(mam nadzieję, że ktoś rozumie mój tok myślenia).

Problem nr3:


Na tym rysunku widać fragment skali od wykresu i tu zastanawiają mnie dwie rzeczy. Jedna odnosi się do długości podziałki, ja robię to tak:

1. dobrałem sobie pewną długość
2. narysowałem, taką jedną linię
3. ustawiłem na tą długość prowadnicę
4. zacząłem kolejne rysować już do prowadnicy, by każda była tej samej długości.

Czy jest na to inny sposób typu rysuję jedną dokładnie jaką chcę, a resztę dowolnie,a potem jednym guzikiem się wyrównują do jednej wybranej? Dwa czy jest możliwość rysowania linii na zadaną długość, niż po przez zmianę po narysowaniu jej długości i ustawieniu jej w odpowiednim miejscu( coś jak w Autocadzie, gdzie wpisuje się cyfrę w mm i rysuję nam na taką długość linię.)

Drugi aspekt tego problemu, to zastanawiam się, jak równej odległości rozmieszczać takie podziałki, jest na to jakieś podejście? Sposób?

Problem nr 4:

Już bez rysunku jak rysować takie figury przestrzenne w Corelu, czyżby jedyny sposób to taki by się narobić prowadnicami i starać się zachować równoległości i prostopadłość ścian manipulując nimi? Czy jest na to jakaś funkcja dobra w Corelu o której nie wiem?

Chodzi np. o zwykły prostopadłościan, kule, sześcian itd.

Pozdrawiam i liczę na sugestię i pomoc.

ps. Jak zmusić Corel by pamiętał moje ustawienia, a nie za każdym włączeniem wracał do domyślnych?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 23 Luty 2010, 09:12   

Nie wszystko rozumiem o co pytasz, niestety...nie jest to dla mnie przejrzyste.

Ale tak:
Projektowanie wykresow - zobacz ten tutorial na filmie z komentarzem na str. Corela.
Mysle ze moze byc pomocny i inspirujacy tak jak i pozostale.

http://www.corel.com/serv.../1152796556718.

Co do lini, nic dziwnego ze wezel, i czesc lini wystaje poza te linie skoro zwiekszyles jej grubosc, moze lepiej od razu to rysowac grubsza linia,

- mozna tez przesunac wezel do srodka, tak aby ten wezel nie wychodzil poza linie ograniczajaca.

- maskowac mozna np. przez uzycie - szybkiego kadrowania, wtedy to przytniesz,

- mozna tez zamienic linie na obiekt i dociagnac na wezlach to tak aby linia nie wystawala poza to ograniczenie.

Problemu 2 nie rozumiem, nie widze tam nic czego nie moznaby zespawac lub polaczyc, nie wiem tez co to jest "obiekt prymitywny"

Co do podzialki to nie robilbym jej w taki sposob tylko narysowalbym jedna linie a nastepnie przesunolbym jej duplikat o zadana odleglosc a potem juz tylko ctrl R (czyli powtorz) I w kilka sekund linijka bylaby gotowa.

Figury przestrzenne mozna zrobic uzywajac narzedzia interakcyjna glebia.
Ale tez nie ma co ukrywac ze ten program nie jest przeznaczony do projektowania zlozonych figur 3d - to nie Blender itp. Ale tez nie jest tak zle, kiedys widzialem proflil listwy wraz z otoczeniem tez 3d, zrobiony w Draw ktory wygladal b. dobrze.

Ustawienia mozna zapisac, ctrl j (opcje) nast. Dokument i zapisz opcje jako domyslne dla nowych dokumentow.
pozdr.
 
 
lechnik
Doradca


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 143
Skąd: gliwice
Wysłany: 23 Luty 2010, 09:29   Re: Kilka problemów w Corelu X3

jak ze klepie to w pracy a z czsem róznie bywa to moja odpowiedź bedzie sie uzupełniac w miare wolnego czsu

to tak od tyłu
ad 4
najłatwiej z bocznego paska narzedzi wybierz interakcyjna głebie i jak juz ja uzyjesz/wybierzesz pojawia sie dodatkowa listwa z opcjami (ja ja mam na dole bo tak sobie ustwaiłem domyslnie jest u góry) - rys 4

ad 3
jest mozliowśc rysowanie lini/obiektów w okreslonej wielkosi i miejscu jak równiez powielanie/przesównie o okreslona wielkośc - rys3

ad 2

das sie łączyc obiekty - podejrzewam ze twój pierwszy obiekt nie jest zmikniety - sprawdź czy mozesz go wypełnic kolorem jak nie to nie jest zmkniety
(cierawe okreslenie "obiekt prymitywny" - pewnie masz na mysli obiek który sam narysowłes) to ze wyglada jak zamkniety nie oznacz ze taki jest - -jalepiej złcz ten pliczek o pisze co i jak zle zrobiłes

3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1010 raz(y) 66.1 KB

4.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 933 raz(y) 46.52 KB

 
 
lisciu
Bywalec


Dołączył: 25 Gru 2009
Posty: 35
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 24 Luty 2010, 20:19   

co do "prymitywnego" obiektu, mam na myśli prostokąt. Bierze mi się to stąd, że np. korzystając z Unigraphics'a na bryły gotowe(prostopadłościany itd.), mówi się prymitywne i w zakresie projektowania trzeba je rysować zwykle od podstaw. Tak mi się w Corelu tylko zapożyczyło do prostokąta :). Faktycznie sprawdzę czy oba się wypełniają, bo chciałem je połączyć, ale linia podziałowa między nimi dwoma nie znika.





Nie długo z edytuję tu więcej.


Co do 1 problemu
@wawel,

sugerujesz, że Corel jest tak ułomny, że trzeba mu rysować zadaną grubość linii? A w trakcie nie da się jej poprawiać? Ja wiem ,że to z tego wynikło, że ją zwiększyłem. Możesz zatem zasugerować mi jak ją schować? Bo nie wiem, gdzie szukać maskowania w Corelu.

Przy okazji wynika mi ciekawostka, czy da się narzucić przed rysowaniem grubość linii na stałe, żebym nie musiał jej co chwila poprawiać? F12. ;-)
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 24 Luty 2010, 21:19   

lisciu napisał/a:

sugerujesz, że Corel jest tak ułomny, że trzeba mu rysować zadaną grubość linii? A w trakcie nie da się jej poprawiać? Ja wiem, że to z tego wynikło, że ją zwiększyłem.


Sam sobie odpowiedziales :-)

Czy Corel jest tak ulomny...hmm, jesli tak Cie on irytuje to mozesz mi go sprezentowac ja lubie takie "ulomne" programy ;-)

lisciu napisał/a:

Możesz zatem zasugerować mi jak ją schować? Bo nie wiem, gdzie szukać maskowania w Corelu.


Bylo o tym wyzej - opcja szybkie kadrowanie/power clip, na jednym z tych samouczkow na stronie Corela tez jest ta opcja pokazana, i o tym tez pisalem ze moga one byc inspirujace.

lisciu napisał/a:

Przy okazji wynika mi ciekawostka, czy da się narzucić przed rysowaniem grubość linii na stałe, żebym nie musiał jej co chwila poprawiać? F12. ;-)


Tak tez F12 tylko przy nie zaznaczonym jakimkolwiek elemencie. Definiujesz grubosc, kolor dla wszystkich nowych lini.

pozdr.
 
 
lisciu
Bywalec


Dołączył: 25 Gru 2009
Posty: 35
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 26 Luty 2010, 16:26   

dzięki problem nr 3 jeszcze mi został, obejrzałem ten kurs po za 1 skrótem to niczego nowego się nie dowiedziałem, nawet nie traktują tam nic o równych odległościach, a tym bardziej podziałce. Mógłby mi ktoś z tym podpowiedzieć jak to robić ?
 
 
magicMZM 
Początkujący


Dołączyła: 26 Lut 2010
Posty: 11
Skąd: LBL
Wysłany: 26 Luty 2010, 23:29   PROBLEM -zapisanie .cdr do .pdf bullzipem??jak

Mam problem z zapisaniem do pdf pliku z corela x3. plik zajmuje 30 Mb , są w nim 2 mapy bitowe, pokaźnych rozmiarów / format ok 1,5xA0/.Kiedy zapisuję do pdf-a , bardzo długo się buforuje /jakieś 20 min / a sprzęt mam dobry/ i wyskakuje mi błąd 1008 error coś tam coś tam. Co zrobić?. w tym pliku mam bardzo dużo przezroczystości, na wielu warstwach. Dużo linii złożonych z pojedynczych obiektów. Próbowałam grupować, spawać i nic. jest jakiś sposób żeby to obejść????Proszę o pomoc bo to dość pilne
 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 26 Luty 2010, 23:49   

Moze i jest.
Zapisz to do wersji cdr 12 i wrzuc gdzies, do obejrzenia.
Te warstwy i przezroczystosci moga byc powodem problemow tak jak i X3 ktory generowal bledy przy publikowaniu do pdf.
Jakie jest przeznaczenie tego pliku pdf? - to wazne.
pozdr.
 
 
lisciu
Bywalec


Dołączył: 25 Gru 2009
Posty: 35
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 27 Luty 2010, 12:07   

Przepraszam, ja wszystko rozumiem tylko czemu ktoś spamuje mój temat?
 
 
magicMZM 
Początkujący


Dołączyła: 26 Lut 2010
Posty: 11
Skąd: LBL
Wysłany: 27 Luty 2010, 20:09   

lisciu przepraszam,że piszę tu, ale zdaję się nie mogę zakł nowych tematów, więc się podczepiam pod pierwszy lepszy.
ten plik to mapa z różnymi uwarunkowaniami, które się powiedzmy przenikają,nachodzą na siebie i stąd te przezroczystości.Muszę do pdf-a zapisać bo tam gdzie chcę drukować corela nie posiadają:-/. A wydruk będzie za free, więc jest o co powalczyć. Będe wdzięczna za wszelką pomoc.
 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 27 Luty 2010, 20:33   

Wrzuc gdzies ten plik, ale problem bedzie z nim, i nie chodzi tu tylko o to ze Corel X3 byc moze sobie nie radzi z tym pedefem, bo plik pdf mozna zrobic na kilka sposobow. I byc moze mozna to obejsc. Problemem beda te przezroczystosci ktore Corel zrastruje i miejscowa bedziesz miec w takim pliku pdf mape bitowa a miejscowo wektor, do tego dojsc moze to ze kilka przenikajacych sie efektow ktore po zrastrowaniu moga inaczej wygladac niz w samych wektorach.
Wiec byc moze jedynym rozwiazaniem bedzie zrastrowanie calosci - niestety.
Niewykluczone ze gdyby sie udalo ten plik cdr otworzyc w ai, bez zmian (co moze sie nie udac) to juz z illustratora taki bezpieczny plik udaloby sie wygenerowac. Tylko musialabys miec dostep do wspomnianego programu, lub znalezc kogos kto go posiada i by to spr.
pozdr.

ps.
Chyba kazdy zarejstrowany uzytkownik moze zalozyc nowy temat.
 
 
magicMZM 
Początkujący


Dołączyła: 26 Lut 2010
Posty: 11
Skąd: LBL
Wysłany: 27 Luty 2010, 20:44   

No właśnie nie posiadam ilustratora, i pliku tego też zbytnio nie mogę gdzieś rozpowszechniać :-/ . musże coś z tym wykominować bo w pracy będzie sajgon. Na czym polega rasteryzacja całego pliku, i jak bardzo niekorzystnie wpłynie to na jakość wydruku.
Ps. jak klikam na nowy temat to pojawia się komunikat , że tylko moderatorzy mogą zakł nowe tem
 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 27 Luty 2010, 20:48   

Chodzi o zamiane na mape bitowa, zaznaczasz wszystko i z gornego menu - mapy bitowe wybierasz przeksztalc na mape bitowa tam ustawiasz wygladzanie, model kolorow, profil. kol. i rozdzielczosc.
pozdr.
 
 
magicMZM 
Początkujący


Dołączyła: 26 Lut 2010
Posty: 11
Skąd: LBL
Wysłany: 27 Luty 2010, 20:55   

ehhh dzięki. Będe próbować może coś z tego będzie.
 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 27 Luty 2010, 21:01   

Niestety robienie w Corelu takich rzeczy z uzyciem soczewek, przezroczystosci - przenikan itp to roche proszenie sie o klopoty, mozna to robic, ale trzeba wiedzic co mozna zrobic i w ktorej wersji programu, jaki efekt to da w druku, czyli ze swiadomoscia, lub nie uzywac tych efektow, tylko robic to w rastrach - co wcale nie musi byc takie zle - bo dostaje sie nowe mozliwosci proj. Wszystko zalezy co robimy.
Bo np. przy mapach to bym to ost. odradzal.
pozdr.
 
 
magicMZM 
Początkujący


Dołączyła: 26 Lut 2010
Posty: 11
Skąd: LBL
Wysłany: 27 Luty 2010, 21:07   

mogliby zrobić w corelu specjalną nakładkę do map, bo tam potrzebne są przezr, bo robienie wszystkiego szrafem , zamazuje rys i też kiepsko. pozdrawiam
 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 27 Luty 2010, 22:55   

Przezroczystosci na mapach robi sie tez overprintem, i w druku offsetowym wychodzi jakby polprzezroczyste, bo kolor np. granicy nadrukowany jest na lasy, drogi, zabudowe itp.

Czesto tez ustawia sie naddruk na poziomicach.

Mozna tez sprobowac przeniesc te mape do progr. Scribus np. jako svg, (byc moze trzeba bedzie tez posluzyc sie prog. inkscape gdyby nie otworzyl tych plikow svg z Corela.) Scribus obsluguje przezroczystosci na gradientach rowniez, i przy publikowaniu do pdf w wersjach 1.4, 1.5 zachowuje te wlasciwosci.
Trzeba tam tylko zamienic te kolory na cmyka bo svg nie obsluzy cmyka ale z poziomu Scribusa mozna to dosc latwo zrobic.
Czy to sie uda nie wiem bo nie widze tej mapy.
pozdr.
 
 
lechnik
Doradca


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 143
Skąd: gliwice
Wysłany: 1 Marzec 2010, 09:06   

lisciu napisał/a:
dzięki problem nr 3 jeszcze mi został, obejrzałem ten kurs po za 1 skrótem to niczego nowego się nie dowiedziałem, nawet nie traktują tam nic o równych odległościach, a tym bardziej podziałce. Mógłby mi ktoś z tym podpowiedzieć jak to robić ?


to tak (odnosniki rys z poprzedniej mojej wypowiedzi)
1. rysujesz linie o okreslonej długosci (mozesz wpisac ta wilkosc w "pasku własciowsci" to na dole z rys3)

2. w rozwijanym meniu "Transformacja" wpisujesz odległsść co ile chesz tą linie duplikowac i juz


lisciu napisał/a:
Czy jest na to inny sposób typu rysuję jedną dokładnie jaką chcę, a resztę dowolnie,a potem jednym guzikiem się wyrównują do jednej wybranej?


z górnego paska "rozmieszczenie" - "wyrówanie i rozkład"

przyczym wyrównuje do tej która była wybrana/zaznaczona
 
 
lisciu
Bywalec


Dołączył: 25 Gru 2009
Posty: 35
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 6 Marzec 2010, 22:44   

z tym 1 dobry pomysł nie wpadł bym na to ;) bo to takie proste.

2 miałem na myśli długość linii nie wyrównywanie do poziomu czy pionu ;) tego niestety chyba nie ma w corelu nad czym ubolewam ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.26 sekundy. Zapytań do SQL: 16