Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
X3 vs. X5 - kolory, profile...
Autor Wiadomość
formarch
Bywalec


Dołączył: 20 Wrz 2011
Posty: 27
Skąd: Sopot
Wysłany: 20 Wrzesień 2011, 22:32   X3 vs. X5 - kolory, profile...

Przepraszam, zdaję sobie sprawę, że to temat wałkowany tysiące razy, ale nie potrafię sobie z tym poradzić.

Staram się poprawnie "wypluć" pliki z Corela X3 i X5.
Przyjąłem, że poprawny plik to będzie plik PDF w CMYK przekonwertowany zgodnie z profilem ISO newspaper 26 v4.
Bitmapa to tylko przykład (w razie gdyby ktoś pytał, czemu nie używam Photo-painta do bitmapy).

Oto, co robię...

1. To samo zdjęcie importuję do X3:


oraz X5:



2. Następnie dokument publikuję jako PDF z obu wersji Corela. Z X3:

przy wcześniejszym ustawieniu profilu dla drukarki wyciągów barwnych:


i z X5:



3. Później otwieram w Acrobacie wygenerowane pliki. Z X3:

gdzie wszystko wydaje się być poprawne, kolory odwzorowane w miarę wiernie.

A także z X5:

gdzie różnicę widać gołym okiem.


4. Dla pewności importuję oba pliki do X5, aby sprawdzić wartość CMYK w wybranym punkcie. Plik z X3:


Plik z X5:



Teraz pytanie: co robię źle? Bo że robię, to niemal pewne, skoro są tak złe efekty (aż strach coś wypuszczać z X5 tak jak mi to wyszło). Dodam, że druk do PDF (przez "drukarkę" Adobe PDF) rysuje się identycznie w obu wersjach (z konwersją przez ten sam profil).

Z góry dziękuję dobrej duszy za cierpliwość i odpowiedzi!
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 20 Wrzesień 2011, 22:51   

1. Czy te importowane bitmapy sa w rgb, a konwersja do cmyk-a odbywa sie przez publikuj do pdf?
2. Nie dales screenow wszystkich ustawien odpowiedzialnych za zarzadzanie kolorem, nie wiadomo tez jakiej metody uzywasz czy percepcyjnej, czy nasyceniowej, czy wzglednej. kol. itd.
3. Nie wiadomo tez w jakiej wersji pdf-a publikujesz z X3 i X5, a to moze byc roznica.
4. Czy masz zainstalowany Adobe CMM?
5. I jak mozesz to zalacz oba pliki pdf z obu aplikacji.

I zobaczymy czy sie cos rozjasni. Latwo nie bedzie, bo nie uzywam X5, ale moze dojdziemy do czegos konstruktywnego.
pozdr.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Wrzesień 2011, 22:55   

Przede wszystkim zapoznaj się z ::tym tematem:: - zwróć uwagę na ustawienia zarządzania kolorami - różnią się znacząco od Twoich.

Jeżeli nie pomoże, to napisz:
1. Czy importowane zdjęcie nie ma wcześniej osadzonego profilu?
2. Czy w X5 nie masz przypadkiem zaznaczonej opcji "przekształć na domyślny profil ISO" (czy jakoś podobnie, teraz nie chce mi się sprawdzać) jako default przy otwieraniu/imporcie?
 
 
formarch
Bywalec


Dołączył: 20 Wrz 2011
Posty: 27
Skąd: Sopot
Wysłany: 20 Wrzesień 2011, 23:02   

Po pierwsze dziękuję Wam za reakcję!

@wawel:
1. Tak jak pisałem - publikuj do PDF... ale druk przez "Adobe PDF" daje identyczne efekty.
2. Względnej kol.
3. Wersja PDF konwertuje kolory CMYK? Wersja jest ta sama.
4. Nie używam tutaj.
5. Załączam.

@Malutki:
Temat dotyczy X3, zresztą ustawienia nie różnią się aż tak znacząco.

1. Nie ma i jest w RGB, ale to chyba bez znaczenia, skoro importuję ten sam plik?
2. "Przypisz profil kolorów dokumentu", ale import nie ma tu znaczenia, ponieważ w obu przypadkach zaimportowany plik ma te same składowe mierzone pipetą.

test_x5.pdf
X5
Pobierz Plik ściągnięto 161 raz(y) 1.56 MB

text_x3.pdf
X3
Pobierz Plik ściągnięto 4301 raz(y) 1.34 MB

Ostatnio zmieniony przez formarch 20 Wrzesień 2011, 23:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Wrzesień 2011, 23:10   

A co się dzieje, jak pdf'a zapiszesz jako "PDF/X-1a"?
 
 
formarch
Bywalec


Dołączył: 20 Wrz 2011
Posty: 27
Skąd: Sopot
Wysłany: 20 Wrzesień 2011, 23:15   

@Malutki: Efekt ten sam.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 20 Wrzesień 2011, 23:18   

formarch napisał/a:


@wawel:
1. Tak jak pisałem - publikuj do PDF... ale druk przez "Adobe PDF" daje identyczne efekty.

tzn identyczne jak w x3 czy w x5? Czy tez sa takie same roznice miedzy X3 i X5?
formarch napisał/a:

2. Względnej kol.

W obu? Czy w X3 masz ustawione np. automatycznie?
formarch napisał/a:

3. Wersja PDF konwertuje kolory CMYK? Wersja jest ta sama.

Moze miec wplyw na wyswietlanie (nie zauwazylem tych wartosci mierzonych pipeta w pierwszej chwili na tych malych screenach - czyli konwersja daje rozne wyniki i nie jest to roznica w wyswietlaniu), a wersje sprawdze... w plikach pdf
pozdr.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Wrzesień 2011, 23:32   

formarch napisał/a:
@Malutki: Efekt ten sam.

Czyli diabeł tkwi w... profilach. Bo X-1a profili nie osadza, a X-3 już tak (lub może) a skoro oba pliki wynikowe są takie same to właśnie tam trzeba szukać. Ja już dzisiaj się poddaję bo jak dobrze pamiętam to spałem chwilkę jakieś dwie doby temu a jutro wcale łatwiej mieć nie będę :(.

Co (ostatkiem sił) mogę doradzić, to bezpieczniej będzie do Corela importować 32-bitowe bitmapy (najlepiej z osadzonym profilem) niż je tam konwertować. Draw na defaultowych ustawieniach źle konwertuje kolory - takie jest moje zdanie...
 
 
formarch
Bywalec


Dołączył: 20 Wrz 2011
Posty: 27
Skąd: Sopot
Wysłany: 20 Wrzesień 2011, 23:35   

@wawel:

1. Takie same różnice.
2. O widzisz! Przycisnąłeś mnie. Faktycznie, w X3 był automat. Po zmianie na kol. wzg. jest jednak gorzej! Zdecydowanie lepiej wyglądała symulacja na ekranie, gdy ustawione było automatyczne :/ (nie wspominając o tym, że teraz drastycznie odbiega od tego, co po wypluciu do PDF pokazuje na ekranie Acrobat - chyba coś nie tak z tą symulacją?)

Jednak teraz eksport do PDF jest taki sam jak w X5 - czyli bardzo nasycone, ciemniejsze kolory. To chyba nie za dobrze? Wydawało mi się, że druk gazetowy potrzebuje mniejszej ilości farby (czyli tak jak poprzednio wypluwał X3).
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 20 Wrzesień 2011, 23:37   

Na dobranoc moge napisac ze :-)
W corelu 12 przy ustawieniu automatycznie dostaje kolory jak z X3 w pdf przy tym zdjeciu, a przy wzglednej kolorymetrycznej jak z X5 i tu raczej jest powod i moze rozwiazanie.
pozdr.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 20 Wrzesień 2011, 23:46   

formarch napisał/a:

....co po wypluciu do PDF pokazuje na ekranie Acrobat - chyba coś nie tak z tą symulacją?)

Zmus program do pdf-ow do wyswietlania pliku wg. profilu tego gazetowego iso.

formarch napisał/a:

Jednak teraz eksport do PDF jest taki sam jak w X5 - czyli bardzo nasycone, ciemniejsze kolory. To chyba nie za dobrze? Wydawało mi się, że druk gazetowy potrzebuje mniejszej ilości farby (czyli tak jak poprzednio wypluwał X3).


Zauwazylem w starszych Corelach ze sobie nie radza z poprawnym wyswietlaniem tych gazetowych profili tego ktorego uzywales, i np. Rzepy czy Wyborczej dla Coldset itd. tez.
pozdr
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 20 Wrzesień 2011, 23:57   

formarch napisał/a:

Jednak teraz eksport do PDF jest taki sam jak w X5 - czyli bardzo nasycone, ciemniejsze kolory. To chyba nie za dobrze? Wydawało mi się, że druk gazetowy potrzebuje mniejszej ilości farby (czyli tak jak poprzednio wypluwał X3).


Moge jeszcze tu poradzic aby przestawic na percepcyjny w obu aplikacjach X3 i X5, dla tych profili gazetowych np. Wyborcza takie ustawienia proponuje. Dzieki temu to wyswietlanie powinno byc lepsze tak jak rezultaty w pdfie.
pozdr.
 
 
formarch
Bywalec


Dołączył: 20 Wrz 2011
Posty: 27
Skąd: Sopot
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 00:06   

Zmusiłem Acrobata do wyświetlenia w profilu gazetowym, ale nie jest dużo lepiej (jeśli w ogóle jest). Tak samo głębokie kolory (zresztą mnie dziwi sama składowa - którą widać na pipetach - każda ze składowych przy konwersji kol. wgl. o 10% wyższa praktycznie niż przy automacie). Tak jak wyświetlanie przy kol. wzg. na ekranie w X3 daje efekt strasznie wyblakłego zdjęcia, tak w PDFie w stosunku do oryginalnego zdjęcia w JPG widać okropne kontrasty i ściemnienie barw.

Tak czy inaczej dziękuję za pomoc!

PS. Dlaczego drukarnie zabraniają osadzania profili w PDFach?
 
 
drozd 
Znawca


Wiek: 51
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 07:01   

formarch napisał/a:


PS. Dlaczego drukarnie zabraniają osadzania profili w PDFach?



Pytaj tegrafa on z ,,panem Mietkem" jest za pan brat! W tym temacie wiele nie pomogę, ale chcę tylko powiedzieć, że jest bardzo ciekawy i z niecierpliwością będą go obserwował śledząc rozwiązanie problemu.
 
 
formarch
Bywalec


Dołączył: 20 Wrz 2011
Posty: 27
Skąd: Sopot
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 07:44   

Dziękuję za podpowiedź. Mam nadzieję, że tegraf zajrzy do tego tematu.

Ja natomiast ciągnę dalej sprawę przekształceń. X3 mamy "wyleczony", ale sprawa ma się chyba gorzej niż przed wizytą u doktora ;)

Mianowicie zrobiłem test publikacji jako PDF przez wspomniany profil gazetowy dla w/w zdjęcia używając 3 różnych metod odwzrowania (percepcyjnej, nasyceniowej i kol. wzgl. - czyli często najbardziej polecanej, a w X5 chyba standardowej). Następnie zmierzyłem wartości w 3 wybranych punktach dla każdego z wyplutych obrazków i oto co otrzymałem.

W obszarze ciemnym:
Per: 57 44 35 90
Nas: 56 44 35 91
Kol: 54 43 37 93

W obszarze jasny błękit:
Per: 30 5 0 0
Nas: 29 5 0 1
Kol: 38 7 2 9

W obszarze koloru skóry:
Per: 1 39 39 5
Nas: 2 37 36 8
Kol: 4 57 87 17

Jak widać, różnice między metodą percepcyjną i nasyceniową są niewielkie, natomiast kolorymetryczna względna w zasadzie całkowicie zmienia obraz, w jednym z punktów w sumie dodaje 90% do wszystkich składowych łącznie.
Jestem tym zupełnie zdziwiony, że różnice mogą być aż tak drastyczne. Wg opisów ten profil pozwala na maksymalne nafarbienie 230%. Przekształcenie percepcyjne daje więc w sumie 1/3 maksymalnego naf. na sumie składowych, a kol. wzgl. daje ponad 2/3 maksymalnego naf.
Jestem nieco przejęty, bo teraz powstaje pytanie - jak oddawać do druku? Przy metodzie kol. wzgl. wydaje się, że o wierności odwzorowania na papierze gazetowym nie ma mowy. Jak myślicie?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 08:50   

Skoro X3 jest wyleczony to zajmijmy sie X5, po pierwsze zainstaluj sobie jesli jeszcze nie masz Adobe CMM i wybierz ten silnik i zrob testy.
Co do reszty pytan to:

Profili w plikach pdf zwykle nie osadza sie (dla proofow juz tak) bo drukarnia i tak musi taki profil usunac.
tu masz wiecej o tym dlaczego
http://www.dkh.com.pl/Kno...w/page/strona_6

cdn jak znajde chwile....
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 09:28   

Wrzucam tymczasowo na forum ten profil ktorego uzywasz w wersji z z ustawionym intent na rel. kol. (dyfoltowo ustawiony profil byl na perceptual) i zobacz, teraz w starszym X3 nawet przy ustawionej rel. kol. w wynikowym pdfie kolory nie powinny byc takie ciemne. Teraz jest zgodnosc miedzy profilem i jego parametrami a ust. w Corelu na wzg. kol. Tylko jak wrzucisz do corela to ich nie pomyl bo beda miec taka sama nazwe, najlepiej wrzucic do innego folderu na dysku i po sciezce sie zorientujesz ze to ten nowy, stary powinien dostac (2).
Na pdfie z 12-stki kolory sa jasne.
pozdr.

ISOnewspaper26v4b.zip
Pobierz Plik ściągnięto 305 raz(y) 578.02 KB

 
 
formarch
Bywalec


Dołączył: 20 Wrz 2011
Posty: 27
Skąd: Sopot
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 13:09   

Tak jak piszesz - kolory są teraz wyrównane w perc. i w kol. wzgl. Tylko jak to rozumieć? Przecież ISO to nie byle profil jakiegoś grafika, tylko poważny standard. Skoro X5 domyślnie (przez kol. wzgl.) wypluwał z niego tak przekształcone kolory, to jak to może działać? Czy to błędna obsługa profilu przez Corela (X3 i X5) czy źle skonstruowany profil?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 13:35   

formarch napisał/a:
Skoro X5 domyślnie (przez kol. wzgl.) wypluwał z niego tak przekształcone kolory, to jak to może działać? Czy to błędna obsługa profilu przez Corela (X3 i X5) czy źle skonstruowany profil?

Stawiam na silnik obslugi kol., gdybys uzyl - nie wiem czy ostatecznie ustawiles ten Adobe CMM to teoretycznie w X5 powinno byc ok - tj jasne kolory. Bo uzywajac tego profilu gaz. w innych aplikacjach gdzie nie ma tego Kodaka ktory jest dyfoltowo w Corelu to nawet przy wzgl. kol. kolory sa ok po przeksztalceniu. Pisze teoretycznie bo nie mam dostepu do Corela X5, ale z opisow dot. tematu powinno byc ok.

Kiedys robilem testy np. w Gimpie, Kricie i Scribusie i po przeksztalceniu pliku rgb do cmyka w oparciu o profile dostawalem kolory zgodne z tymi co od Adobe. Wiec raczej tj zasluga Corela ktory tych gazetowych nie obsluguje idealnie bez Adobe CMM. Nie przypadkowo w X5 Corel temat koloru potraktowal tak obszernie, dostrzegajac niedoskonalosci w temacie.
pozdr.
 
 
formarch
Bywalec


Dołączył: 20 Wrz 2011
Posty: 27
Skąd: Sopot
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 13:41   

Dzięki za obszerne wyjaśnienia i poświęcony czas!

PS. No niestety X5 też produkuje przekłamane kolory z tej pierwotnej gazetówki. W sumie od tego zaczął się cały problem. Zaraz zainstaluję CMM i zobaczymy czy się coś zmieni.
 
 
formarch
Bywalec


Dołączył: 20 Wrz 2011
Posty: 27
Skąd: Sopot
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 13:54   

Z Adobe CMM jest znacznie lepiej pod X5 (X3 chyba go nie wykrywa, bo nie ma na liście). Co prawda kolory są nieco ciemniejsze niż przy percepcyjnej, ale całość wygląda bardzo przyzwoicie. Jednak to prawda, co słyszało się o Corelu - strach bez udziału Adobe wypuszczać coś z niego do druku ;)
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 14:04   

formarch napisał/a:
Z Adobe CMM jest znacznie lepiej pod X5 (X3 chyba go nie wykrywa, bo nie ma na liście).


Dopiero X4, X5 go widza :-)
pozdr.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 16