Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak dostac obrys RÓWNOMIERNY wewnątrz?
Autor Wiadomość
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 21 Październik 2012, 02:26   Jak dostac obrys RÓWNOMIERNY wewnątrz?

Kurdę, nie używałem Corela jakiś czas i zapomniałem jak to się robiło...

Chciałbym dostać oblamówkę wewnątrz obiektu. Ale taką RÓWNOMIERNĄ. Gdy zdubluję kształt i symetrycznie go zmniejsze trzymając wciśn. klawisz SHIFT to niestety nie otrzymuję pożądanego efektu.

Pierwsza litera C to przykład, zrobiłem jej duplikat i uciąłem, zostało to co chcę dać.
Druga litera C to efekt z użyciem po prostu zmniejszania.
Trzecia litera C to efekt jaki chce uzyskać, tak aby równomiernie od każdej krawędzi otrzymać odstęp np 5 mm (poglądowy obrazek to jest zmaiesczony).
 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 21 Październik 2012, 08:59   

Efekty > Obrys ?
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 21 Październik 2012, 13:05   

nie wiem jak jest w corelu ,ale powinna być oprocz obrysu funkcja"wypełnianie i kontur",można w tedy ustalić grubość jak i krztałt konturu,oczywiście powiększa to obiekt więc jesli obiekt ma mieć np 70 px a kontur 5 px to pierwotny obiekt trza zrobić 65 px,ja bym w takie cósik własnie uderzył,chyba że corel ma to połączone i jet to jakby w jednej opcji
 
 
Bogumila M.
[Usunięty]

Wysłany: 21 Październik 2012, 13:18   

Obrys i kontur to zupełnie co innego. Obrys można oddzielić i wykorzystać osobno, konturu nie.
 
 
kula69 


Wersja CorelDRAW: x5
Pomógł: 71 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Lut 2011
Posty: 890
Skąd: Koszalin
Wysłany: 21 Październik 2012, 13:24   

roland napisał/a:
Efekty > Obrys ?

to najszybsza metoda, druga to dodać obrys -> stworzyć z niego obiekt-> zduplikować literę "c"-> przyciąć ją obiektem z obrysu
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 22 Październik 2012, 04:46   

Tak też zrobiłem, jakoś sobie już poradziłem metodą prób i błędów. A dlaczego polecaliście OBRYS skoro on nie działa do wewnątrz?

PS

Kontur też można wykorzystać osobna, ale przemianując go na obiekt
 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 22 Październik 2012, 08:39   

Obrys może być wewnętrzny. Patrz załącznik...

obrys_wewnetrzny0.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 646 raz(y) 42.62 KB

 
 
Bogumila M.
[Usunięty]

Wysłany: 22 Październik 2012, 11:02   

F-Głowy napisał/a:
A dlaczego polecaliście OBRYS skoro on nie działa do wewnątrz?
W której wersji Corela obrys nie działa do wewnątrz? Przecież ma trzy opcje: Do środka, Do wewnątrz, Na zewnątrz. Druga nie spełnia Twoich oczekiwań? Może podałeś za dużą wartość?


F-Głowy napisał/a:
Kontur też można wykorzystać osobna, ale przemianując go na obiekt
Owszem, można. Tylko chyba nie o to Ci chodziło? Kontur pogrubia oryginał, a obrys nie. Dodaj przecież także oblamówka na zewnątrz obiektu.
F-Głowy napisał/a:
Chciałbym dostać oblamówkę wewnątrz obiektu.
 
 
Bogumila M.
[Usunięty]

Wysłany: 22 Październik 2012, 13:51   

Faktycznie. Obie litery mają dokładnie taką samą grubość. Lepiej by to było widać, gdyby kontur miał taki sam kolor jak wypełnienie.
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 22 Październik 2012, 14:55   

pogrubia pogrubia to że pole ma np 100x100 i po zastosowaniu konturu tyle samo to w cale nie oznacza że obiek wewnątrz pola jest taki sam,to nawet na oko widać że jest inny,ja jednak bym robił tak jak pisałem wcześniej,pierwotny obiekt stworzył bym pomniejszając o wartosc konturu

PS: tak teraz kombinuje ,ze ten pomysł rolanda jest najlepszy,wystarczy dobrac wartosc obrysu i z głowy,bo z tym konturem to za dużo zabawy jest
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 22 Październik 2012, 17:26   

Bidonik, to był taki żart, choć już całkiem poważnie, to dla programu figura bez obrysu i z obrysem, to ta sama figura, tylko inaczej wyświetlana.

Na górze ta sama litera bez konturu i z konturem.
Niżej to co na górze wycięte na ploterze. Program do wycinania też widzi i wyświetla ten gruby kontur ale wycina według wzoru opisującego krzywą. W tym przepisie nie ma ani słowa o konturze. Podobnie traktowane są różne przerywane linie.
Żeby być dokładnym, to są plotery które potrafią wycinać przerywaną linię.
Co innego sterowniki drukarek, one taką grafikę zamieniają na bitmapę i kontury widzą :-)
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 23 Październik 2012, 01:16   

chezare napisał/a:
Program do wycinania też widzi i wyświetla ten gruby kontur ale wycina według wzoru opisującego krzywą. W tym przepisie nie ma ani słowa o konturze.


Co chcesz przez to powiedzieć? Że wytnie coś bez konturu? Wytnie względem obiektu? Czyli "mniej"?



Ogólnie dziękuję. ROland, za obrazek, też. Mogę zastosować wewnętrzny i użyć inteligentnego wypełnienia :]
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 23 Październik 2012, 09:01   

Dokładnie tak jak myślisz. Dla takich maszyn figura z konturem i bez, to ta sama figura.
 
 
Bogumila M.
[Usunięty]

Wysłany: 23 Październik 2012, 13:02   

F-Głowy napisał/a:
Co chcesz przez to powiedzieć? Że wytnie coś bez konturu? Wytnie względem obiektu? Czyli "mniej"?

Jeśli kontur przekształcisz w obiekt, to wytnie kontur. Wybierz widok Szkieletowy to zobaczysz linie, które zostaną wycięte. Z kolei to co widać w widoku dokładnym zostanie wydrukowane.
 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 23 Październik 2012, 13:28   

F-Głowy napisał/a:
Ogólnie dziękuję. ROland, za obrazek, też. Mogę zastosować wewnętrzny i użyć inteligentnego wypełnienia :]

Nie musisz używać Inteligentnego wypełnienia (co zresztą byłoby kłopotliwe w przypadku np. dłuższego tekstu. Po zastosowaniu obrysu użyj Rozmieść > Rozłącz grupa obrysu. Otrzymasz zwykły obiekt, którym możesz sobie przycinać itp.
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 26 Październik 2012, 04:06   

Roland, po prostu rozczłonkuję te kolejne stadia obrysu na poszczególne obiekty? Coś jak rozbicie grupy?


A co do tego wycinania to nie wiedziałem o tym. Ale w takim razie Ci co wycinają to jak pracują? Skoro jak dostaną coś do wycięcia co ma kontur to maszyna im wytnie inaczej niż to co widza na podglądzie? Jakoś tego nie widzę. Przecież w takim wypadku musieliby OD NOWA caluteńki projekt sami przepatrywać, scalać to, scalać tamto, zamieniać to, zamieniać tamto. Na pewno tak nie jest. No przecież to sensu nie ma. Zaniosę coś do przycięcia co ma obiekt z konturem i chcę oczywiście by mi wycinający respektował kontur. A wy mówicie, że sam PROGRAM mu na to nie pozwala. Co to za rewelacje?
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 26 Październik 2012, 15:55   

F, jeszcze nie jedno Cię zdziwi.
Dajmy na to, zwykły Arial, jak myślisz, jak wytnie taką grafikę ploter?
 
 
Bogumila M.
[Usunięty]

Wysłany: 26 Październik 2012, 19:12   

@chezare
To jest błąd czcionki.

@F-Głowy
Nie rozumiem czego nie rozumiesz. Mylisz wydruk z wycinaniem. To co ma być wycięte oglądasz w widoku Szkieletowym. Jak sobie wyobrażasz wycinanie konturu? Projekt do wycięcia musi być przygotowany w krzywych. I te krzywe zostaną wycięte. Niezależnie od tego jaką będą miały grubość na wydruku.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 27 Październik 2012, 00:25   

Nie wiem czy to jest błąd, takich fontów jest więcej a przecież generalnie nie służą do wycinania na ploterze czy grawerowania :-)
 
 
Bogumila M.
[Usunięty]

Wysłany: 27 Październik 2012, 02:00   

Nie martw się. Są tacy, co wiedzą, że to jest błąd.
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 28 Październik 2012, 02:28   

Jak wytnie? A co? Widzę tam dwa nachodzące na siebie obiekty. Zamiast tego ma to być jeden obiekt scalony z przecinkiem. O to chodzi?


Cytat:
Nie rozumiem czego nie rozumiesz. Mylisz wydruk z wycinaniem. To co ma być wycięte oglądasz w widoku Szkieletowym. Jak sobie wyobrażasz wycinanie konturu? Projekt do wycięcia musi być przygotowany w krzywych. I te krzywe zostaną wycięte. Niezależnie od tego jaką będą miały grubość na wydruku.


No to jak Ci dam swój zrobiony projekt w krzywych gdzie mam kontury to co Ty jako pracownik robisz dalej? Przerabiasz każdą stronę projektu (a jest ich 200) aby scalić wszystko?
 
 
Bogumila M.
[Usunięty]

Wysłany: 28 Październik 2012, 10:21   

Oczywiście. Przecież wycina się po to, żeby nakleić. Krzywe muszą być zamknięte, a zachodzące na siebie elementy scalone. Zresztą wyobraź sobie, że wycinasz sobie takie szablony nożyczkami tnąc po liniach. Nie dość, że otrzymasz osobno literę, a osobno ogonek, to jeszcze dostaniesz malutki fragmencik w miejscu gdzie zachodzą na siebie.
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 29 Październik 2012, 00:22   

A klienci którzy Ci oddają taki obrazek do druku to oczywiście o tym wiedzą, nie?
 
 
Bogumila M.
[Usunięty]

Wysłany: 29 Październik 2012, 12:57   

Ci, co oddają do druku nie muszą wiedzieć, bo w druku tego nie widać. Ci co oddają do wycięcia wiedzą. A jeśli nie wiedzą, to się ich informuje i pokazuje. Zdarzają się oczywiście tacy, którym to "nie szkodzi". Ci są najlepsi, bo płacą dwa razy. Z drugiej strony Corel zadbał o to, żeby nie dało się po prostu zaznaczyć tekst i wydać komendę Spawaj.
 
 
promil69
Początkujący


Dołączył: 31 Paź 2014
Posty: 6
Skąd: Śrem WLKP
Wysłany: 31 Październik 2014, 13:48   Jak dostac obrys RÓWNOMIERNY wewnątrz?

Mam podobny problem, z tym, że potrzebuje uzyskać końcowy efekt (napis w ramce) po wycięcie 2 folii na ploterze. W Corelu normalne ładnie moge to zrobić za pomocą konturu, jednak jak wrzucę plik plt żeby ploter wycinał to ploter widzi jednakowe napisy (brak konturu). Już kombinowałem w pogrubianiem itd... ale za każdym razem ten sam efekt - ploter widzi 2 takie same napisy...

Podsumowując potrzebuje 2 napisy wycięte z plotera które potem nakleję jeden na drugi i powstanie efekt (w ramce)

nie mogę dopiąć załącznika - dlatego na szybko z fotosika :P

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.18 sekundy. Zapytań do SQL: 15