Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
WMF, krzywe Beziera
Autor Wiadomość
trasaWZ 
Początkujący


Dołączył: 06 Paź 2014
Posty: 5
Skąd: WZ
Wysłany: 6 Październik 2014, 21:31   WMF, krzywe Beziera

Cześć, mam za zadanko przerobienie bitmapy na grafikę wektorową i mam problem przy zapisie do formatu WMF. Wszystkie krzywe Beziera, których nie zamknąłem łączą się w wyeksportowanym obrazie.
Jest jakiś sposób, żeby to wyłączyć albo połączyć te krzywe tak, by były niewidoczne?

 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 52
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 6 Październik 2014, 22:21   

Nie wiem jak teraz, ale niegdyś WFM „nie lubił” zbyt złożonego obiektu, więc filtr eksportu sam go dzielił, jak popadło.

Na pewno nie możesz używać SVG, albo PDFa?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3134
Skąd: Kraków
Wysłany: 6 Październik 2014, 23:04   

Spróbuj ctrl+K na samej mapce (bez wypełnienia) i spróbuj wtedy takie "luźne" obiekty wyeksportować.
Nie zapisuj, ale eksportuj.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 7 Październik 2014, 00:39   

Miałeś bitmapę, a teraz masz marne wektory.
Wynik trasowania albo niechlujnego przerysowania obrazka.
Ja bym od tego czy innego programu nie oczekiwał, że połączy poszatkowaną grafikę i węzły akurat tam gdzie byś chciał. Jak figura ma być kolorowa, to powinna być zamknięta.
Dobrze, że wiesz skąd się wziął ten bajzel :-)
 
 
trasaWZ 
Początkujący


Dołączył: 06 Paź 2014
Posty: 5
Skąd: WZ
Wysłany: 7 Październik 2014, 08:33   

Artur Miernik, niestety musi być WMF. W innych formatach w ogóle nie ma takiego problemu.

Malutki, nie pomaga, właśnie o to chodzi, że te krzywe nie są połączone i przy zapisie same się łączą.

chezare, obrazek to akurat bardzo chlujnie przerysowałem, tylko niepotrzebnie robiłem sobie przerwy i trzeba było całe wybrzeże od Afryki po Skandynawię jedną linią pociągnąć.

To np. w przypadku Portugalii, gdybym chciał ją pokolorować innym kolorem niż Hiszpania, musiałbym obrysować cały kontur? Podwójnie wzdłuż granicy z Hiszpanią (raz dla wypełnienia P raz dla ES)?
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 7 Październik 2014, 10:29   

Spróbuję obronić to co napisałem.
Przerwy możesz sobie robić kiedy Ci się podoba, przerwa w rysowaniu to nie to samo co przerwa w rysowanym kształcie. Narysuj dowolną linię używając np. narzędzia Freehand. Wybierz inne narzędzie, np. do zaznaczania figur, narysuj obok prostokąt, zrób cokolwiek co w żaden sposób nie jest związane z narysowaną linią. Ponownie wybierz narzędzie do rysowania, zaznacz narysowaną linię i najedź kursorem na ostatni węzeł, obojętnie na którym końcu, zauważysz że ikona narzędzia się zmieni. Jeśli teraz zaczniesz rysować, to będzie to kontynuacja narysowanej wcześniej linii, nie będzie w niej przerwy. Na końcu oczywiście trzeba postawić ostatni węzeł w miejscu pierwszego, lub zamknąć kształt używając narzędzia do tego celu przeznaczonego. Ja przy takich złożonych kształtach, zmieniam czasem kolor rysowanej linii, żeby sprawdzić czy stanowi ona jedną całość.
W tej konkretnej sytuacji to ja bym nie rysował granicy od Afryki do Szwecji, tylko obrysowywał bym poszczególne państwa.
Oczywiście nie musisz wspólnych granic rysować dwa razy, po pierwsze jest to niewykonalne żeby narysować dwie identyczne, skomplikowane linie, po drugie nie ma to sensu. Rysunek niżej powinien Ci to wyjaśnić.
Narysowałem granice Hiszpanii później Portugalii omijając fragment granicy z Hiszpanią. Figurą pokrywającą się z granicami Hiszpanii przyciąłem linię granic Portugalii. Tym sposobem mam dwie zamknięte figury, których powierzchniom można nadać dowolny kolor i wspólny fragment jest identyczny dla obu figur.


Ten mój rysunek jest niechlujny bo rysowałem go 2 min myszą :-)
I jeszcze jedno. Ci co tworzą mapy strasznie nie lubią jak im się te ich mapy kopiuje czy na ich podstawie rysuje nowe bez pozwolenia :-)
 
 
trasaWZ 
Początkujący


Dołączył: 06 Paź 2014
Posty: 5
Skąd: WZ
Wysłany: 7 Październik 2014, 11:51   

Rozumiem chezare, właśnie o przerwy w kształcie mi chodziło, najpierw rysowałem od południa potem zaczynałem nowy kształt w innym miejscu i tak kilka razy i musiałem coś przy spotkaniu ich źle zrobić.
Z kolorami też już do tego doszedłem. A mapę kopiuję tylko na potrzeby studiów i świat raczej nie ujrzy mojego dzieła.
Niby wszystko już wiem co i jak, jakie błędy zrobiłem, ale pytanie pozostaje: czy w formacie wmf zawsze zamykane są niepołączone krzywe?
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 7 Październik 2014, 12:55   

Moim zdaniem, z którym się absolutnie zgadzam :-) nie są zamykane nigdy.
Wiem że to się nijak ma do Twoich doświadczeń, ale ja takiego zjawiska nie zaobserwowałem i wydaje mi się, że to z czym masz problem nie jest związane z formatem wmf.
Wyeksportowałem obrazek do wmf, zaimportowałem do Corela i do Worda i takiego zjawiska nie ma. Kształt z lewej strony składa się z dwóch niezależnych linii, ten z prawej
to to samo ale linie zostały połączone, ale nie został połączony wspólny węzeł, nic dziwnego się nie dzieje, nic się samo nie zamyka. Takie zjawisko z jakim masz do czynienia jest łatwo w Corelu uzyskać, ale moim zdaniem nie ma to nic wspólnego z formatem wmf.
NIEZAMKNIĘTA KRZYWA
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 7 Październik 2014, 13:01   

Cytat:
niestety musi być WMF.


Dlaczego?
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 7 Październik 2014, 13:06   

Jeśli inaczej się nie da, to zapisz plik cdr w niżczej wersji (do dziesiątej), otwórz w Illustratorze i wyeksportuj z Illustratora jako wmf. :)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 7 Październik 2014, 14:42   

Czekamy na cud?
 
 
trasaWZ 
Początkujący


Dołączył: 06 Paź 2014
Posty: 5
Skąd: WZ
Wysłany: 7 Październik 2014, 15:40   

Trurl, taki wymóg prowadzącego.

chezare, jak połączyć wspólny węzęł?
Eksport do pdf i png działa bez błędów, do jpg też coś pomija lub dodaje. Może to być wina wersji próbnej?
 
 
changela 
Znawca


Pomogła: 14 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 09 Lut 2010
Posty: 160
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 7 Październik 2014, 17:23   

zaznacz dwie linie i kliknij połącz ctrl + L
 
 
trasaWZ 
Początkujący


Dołączył: 06 Paź 2014
Posty: 5
Skąd: WZ
Wysłany: 7 Październik 2014, 17:32   

changela, czyli połącz obiekty po prostu? To też nie eliminuje problemu.

W razie czego już zrobiłem co miałem zrobić z inną mapą, teraz tylko chciałbym wiedzieć o co chodzi z tymi krzywymi.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 7 Październik 2014, 18:14   

 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 7 Październik 2014, 18:16   

hym,to nieraz tak sie robi jak z konturem coś nie tak,zmien kontur na okragly lub trapezowy w tedy nie powinno łączyc
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 7 Październik 2014, 21:34   

Daj ten plik cdr, spróbuję zrobić ten wfm. :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 13