Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Komputer stacjonarny do grafiki wektorowej
Autor Wiadomość
Gaspar23 
Początkujący


Wiek: 33
Dołączył: 06 Maj 2014
Posty: 19
Skąd: Ostrołęka
  Wysłany: 28 Wrzesień 2014, 18:05   Komputer stacjonarny do grafiki wektorowej

Witam,( jeśli temat jest w nieodpowiednim miejscu proszę o przeniesienie) noszę się z zamiarem zakupu do grafiki wektorowej . Programy na których pracuję to Corel Draw x7 oraz często używany pakiet Adobe (Photoshop, Illustrator , InDesign). Moje pytanie brzmi , Jaki PC zakupić oraz na co głownie kłaść nacisk przy wyborze PC do grafiki wektorowej. Cena do 2000- 2500 zł. Póki co tu są moje dwie propozycje:

http://allegro.pl/kompute...4624846297.html

http://allegro.pl/hit-i7-...4638684848.html
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 40
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 28 Wrzesień 2014, 23:10   

Jeśli chodzi o istotne elementy to:
:: podaruj sobie Windows 8 - i nie chodzi tu tylko o jakąś antypatię względem samego systemu, ale jest n po prostu tak zrobiony, że stwarza spore konflikty software'owe. Szukaj z Win7, najlepiej w wersji PRO.
:: nie idź w dyski 1-2 TB, bo nie o pojemność tutaj chodzi. Oczywiście, dla grafika potrzebny jest "magazyn" i to spory, ale jako główny cel obierz sobie dysk SSD jako systemowy (nie musi być wielki, ~ 250 GB byłby idealny, ale 120 GB też da radę).
:: procek spod znaku Intela jak najbardziej - i7 to fajne procki.
:: RAMca jak zwykle sporo, chociaż nie wiem, czy potrzebne więcej niż 8 GB.
:: grafa ma drugorzędne znaczenie, chyba że będziesz robił też 3D. Jeśli nie, to nie musi to być mega-wypas za ciężkie siano. Sprawdź sobie np. tutaj pod kątem jakość/cena.
:: jeśli mowa o pierdołkach, to dysk SATA3 najlepiej i żeby płyta obsługiwała USB3 ;-)
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7677
Skąd: Gdynia
Wysłany: 29 Wrzesień 2014, 08:25   

Shame napisał/a:
Intela jak najbardziej

Jest jeszcze procesor AMD i zintegrowane płyty główne oparte o ta jednostkę .Dużo taniej i wystarczająco mocno. Komputer najlepiej złożyć samodzielnie .Taniej i lepsze podzespoły.Jeśli się na tym niespecjalnie znasz sklep w którym kupisz podzespoły zrobi to nieodpłatnie .Przynajmniej w większości sklepów tak jest.Ważna rzecz o której musisz pamiętać to cichy (niekoniecznie drogi zasilacz)i oraz cicha karta graficzna . Inaczej po kilku godzinach pracy nie zbierzesz myśli .
http://www.modecom.pl/zasilanie/?page_32088=1
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 52
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 29 Wrzesień 2014, 08:43   

Nacisk, to bym położył na dysk, monitor i zasilacz.

Uzupełniając kolegów:

Kwestia procesora jest drugorzędna. AMD też jest ok. Nie mam na co narzekać.

Zasilacz — jak najbardziej. Nie oszczędzać! Co nie znaczy, żeby od razu brać Seasonica, albo Enermaxa. Co do Modecoma, ogólnie — są dobre i tanie, ale mam stare obiekcje co do serii Feel.

Dysk — tu trzymasz swoje prace, co oznacza, że jest najważniejszym elementem komputera. Konfiguracja powinna być oparta o założenie, że oddzielamy prace od systemu. Zatem, co najmniej dwa dyski: dwa zwykłe, albo najlepiej SSD i zwykły. Jeśli SSD to taki, który ma opinię niesypiącego się. Lepszy — droższy, ale pewny.

Jeśli Photoshop Extended i Illustrator, to one jednak lepiej działają z osobną kartą 3D (zupełnie wystarczy przeciętna) — używają jej tylko wybrane funkcje tych programów. Corel będzie dobrze działał nawet na karcie wbudowanej w procesor/płytę.

Nie wiem czemu piszmy o samej skrzynce. Szczególnie ważny będzie monitor — duży, matowy, dobrze wyświetlający barwę (najlepiej zgodny z AdobeRGB). Niestety, nie kupisz go w tej cenie. Właściwie, NIGDY nie znalazłem odpowiedniego monitora do grafiki w którymkolwiek ze znanych hipermarketów.
Konstrukcje wzorcowe to Eizo seria ColorEdge oraz NEC SpectraView. Są one dosyć drogie, na szczęście można wyszukać podobne rozwiązania u firm trzecich, choćby u Della i to za znacznie mniejsze pieniądze. Kłopot w tym, że szukanie to zajmuje dużo czasu i wymaga orientacji w podzespołach.

W obu pokazanych przez Ciebie ofertach zastanawia mnie brak tak podstawowej informacji, jak model użytego zasilacza. Natomiast zniechęca mnie umieszczanie w ofercie masy głupawych obrazków, plakietek i znaczków, przy jednoczesnym pominięciu informacji, której szukam.

PS.
Być może ten Dell będzie się nadawał:
http://www.ceneo.pl/22443072#tab=reviews
 
 
Gaspar23 
Początkujący


Wiek: 33
Dołączył: 06 Maj 2014
Posty: 19
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 6 Październik 2014, 22:14   

Dziękuje za cenne informację, postaram się skorzystać ze wskazówek a także rad. Dużo czytałem o monitorach i są bardzo ważne, jednakże nie od razu kraków zbudowano, tak też rozpocznę od zakupu odpowiedniej jednostki. Póki co mam tu jeden zestaw który znalazłem na allegro jednak niepokoi mnie krótka informacja na temat zasilacza,

http://allegro.pl/kompute...4665029859.html
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 52
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 6 Październik 2014, 23:01   

Wnioski z tej oferty mam takie:

Karta grafiki GeForce GTX 750Ti to dobra rzecz, o ile jest na kościach DDR5. Do grafiki projektowej (Corel, Adobe) nawet za dobra. Można poszukać wersji z 2 GB, będzie na zaś. Konkretnie o tej od Gigabyte-a, niczego nie wiem.

Obudowa do wyboru jedna z trzech, albo nie wiadomo co, albo Zalman. Nie znam tych obudów, więc, co do nich, nie wypowiem się. Podobnie, nie mam pojęcia o zasilaczach zalmanowskich. Poza jednym — sami ich nie robią.
Ogólna zasada jest taka, żeby przymierzać się do zasilacza minimum na 5 lat, podobnie z obudową. Sam staram się kupować zasilacz na 7-10 lat. Obudowy mam jeszcze starsze.

Procesor i7 jest za drogi. Lepiej kupić i5 a zaoszczędzone pieniądze dołożyć do zasilacza, dysku albo płyty głównej. Najlepiej do tej ostatniej.

Płyta główna... cóż, firma MSI robi na prawdę dobre płyty, ale ta jest kiepska. Ten komputer nie będzie nadawał się do rozbudowy. Z tego względu zdecydowanie odradzam. Sekcja zasilająca procesor jest śmieszna.

Kości RAM — mogą być te, mogą być jeszcze tańsze od tego samego producenta. Są OK.

Dysk SSD Kingstona nie powala. O klasycznym dysku twardym w ogóle niczego nie wiadomo.

Czyli zestaw jest źle zbalansowany.
 
 
EvilMarta 
Początkujący
początkujący webmaster


Wiek: 41
Dołączyła: 15 Paź 2014
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15 Październik 2014, 18:54   

Ja również myślę o zakupie komputera do grafiki komputerowej koszt komputera 2500 - 3000 zł. i powiem szczerze że trochę mam kłopot bo potrzebuję szybko jestem na kursie grafiki a mój stary 7 letni komp już nie chce dalej współpracować :-( . dlatego może ktoś podrzuci propozycje zestawu bez monitora i bez klawiatury i myszy bo to posiadam.
 
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 52
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 16 Październik 2014, 19:32   

Z zasady, zestawów a'la market nie poleca się. Komputer, albo składa się samemu, albo kupuje w normalnym sklepie. Tam pan złoży z czego chcemy, doradzi i da gwarancję. Jeśli czegoś nie ma, możemy uprzeć się by nam daną cześć zakupił u konkurencji, za co mu zapłacimy (zaliczka, albo datek za złożenie).

ZłaMarto, nie podam Ci konkretnych podzespołów, bo to wymaga kilku godzin siedzenia i to w dwóch sesjach — najpierw, żeby rozeznać potrzeby, potem, żeby rozeznać rynek. Zwyczajnie nie chce mi się. Natomiast, napiszę, co powinnaś zrobić samodzielnie:
  1. Na spokojnie zrób sobie listę wszystkich programów, które masz zamiar używać. Listę zostaw, niech się dzień odleży. A nuż o czymś zapomniałaś.
  2. Lista gotowa? Zajrzyj na stronę internetową pierwszego programu z Twojego spisu. Znajdź tam zalecane wymagania sprzętowe* i spisz je. Zajrzyj na stronę następnego programu — jeśli któreś z jego wymagań jest wyższe niż u poprzednika z listy — zastąp stare nowym. Tak postępuj z każdym programem z listy.
  3. Gratulacje, już masz napisane, z jakich kiszek powinien składać się Twój komputer. Jeśli wśród wymienionych przez Ciebie programów nie ma gier — kup komputer o klasę lepszy, niż wskazują zapiski z poprzedniego punktu. Jeśli są tam gry — kup tylko odrobinę lepszy.
  4. Teraz czas odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwsze z nich: kupić komputer nowy, czy używaną stację roboczą? To nie jest żart. W cenie od 1500 do 1900 zł możesz kupić poleasingową, acz porządną stację Della, na Xeonach, z grafiką Quadro, bądź FireGL i z licencjonowanymi Windowsami 7 Professional. Do tego w obudowie tej jakości, za jaką na rynku konsumenckim trzeba wyłożyć co najmniej pięć stówek. Wada? Do takich stacji nie pasują płyty główne inne, niż producenta (bo to nie jest ATX), więc w razie rozbudowy wymienisz w nim tylko kartę grafiki i RAM (ECC). Zatem, jeśli nie planujesz wymieniać płyty, ani podkręcać sprzętu — pomyśl o poleasingowej stacji roboczej, koniecznie na co najmniej kwartalnej gwarancji — i koniec zakupów!
    Jeśli używany nie wystarczy — czekają Cię następne pytania.
  5. Skoro jednak nowy, to pora na decyzję: Intel czy AMD? oraz czy będziemy rozbudowywać, albo podkręcać sprzęt?
    Ogólnie, Intele są szybsze i mniej prądożerne, ale mają wbudowane kiepskie układy graficzne. Dlatego, jeśli kupujemy Intela, to raczej z myślą, że od razu kupimy osobną kartę graficzną. Sensownie wypadają tu Intele z rodziny i5 + karty graficzne ze średniej półki.
    Natomiast AMD (myślę o A8) jest tańszy i ma wbudowany lepszy układ graficzny. Jest on na tyle znośny, że proste programy grafiki projektowej nie wymagają niczego lepszego. Można więc zakup grafiki przełożyć na później, albo… za trzy lata wymienić procesor.
    Decyzja odnośnie procesora pociąga za sobą wybór płyty głównej. Należy rozważyć obie ścieżki, intelową i amdowską i wybrać zestaw tańszy z dwóch dobrych (cenę płyty i procesora traktujemy tu jako jeden wydatek). Powinien to być minimum microATX. Przy czym staramy się unikać ubogich chipsetów. Jeśli chcemy rozbudować komputer wybieramy pełen ATX. Jeśli chcemy podkręcać — unikamy płyt ze skromną sekcją zasilającą wokół procesora (dużo domków wokół gniazda procesora — dobrze. Mało domków — źle).
    Przy doborze płyty sprawdzamy, czy da się do niej podłączyć dysk ze starego komputera. Powinna mieć odpowiednie gniazdo danych.
  6. Zasilacz, rzecz ważna. Trzeba kupić porządny, tym bardziej, że użyjemy go w następnym komputerze.
    Żeby dobrać zasilacz, musimy oszacować pobór mocy wybranych przez nas podzespołów. Odpowiednie kalkulatory są tu, tu i tu i jeszcze tu. Wystarczy wpisać kiszeczki, które wybraliśmy i kliknąć [podlicz].
    Gdybym miał coś sugerować, to w ciemno polecam Corsaira serii AX, Seasonica X (brać, który tańszy), albo Fortrona Aurum. Można oczywiście taniej (np. SilentiumPC Deus M1).
  7. Kolejne rozdroże, czyli pytanie o pamięć: 8 czy 16 GB RAM? Planujesz profesjonalnie obrabiać wideo? Masz zamiar stale używać RAM-dysku? Kup 16 GB. W przeciwnym wypadku 8 GB RAM wystarczy.
  8. Na koniec dysk. Jeden już masz — ze starego komputera. Dołóż do niego drugi. Kieruj się niezawodnością. Obecnie radziłbym WD z serii czarnej, a jeśli za drogi, to z czerwonej. W następnej kolejności Hitachi Ultrastar 7K4000. Pojemność — od 1 terabajta w górę.
    Natomiast, jeśli wolisz dysk mały, ale szybki (SSD), to koledzy pisali już o tym na forum.



Dużo czarnych „domków”.


Mało czarnych „domków”.
________
* — jeżeli producent nie podaje zalecanych wymogów, lecz tylko minimalne, to powiększ je wedle tego schematu: do RAMu dodaj 2GB, procesor i kartę grafiki wybierz o klasę wyższe.
 
 
Gaspar23 
Początkujący


Wiek: 33
Dołączył: 06 Maj 2014
Posty: 19
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 18 Październik 2014, 17:26   

bylem w kilku sklepach w swoim miescie i zaproponowali mi takie zestawienia
1
intel core i 5 4460
gigabyte ga b85m ds3h
kingston 8gb 1600mhz ddr3
wd blue 1tb data/600 7200 64mb
kingston ssd 240gb v300 sata3
asus geforce gt 740 oc
chieftec gps 700a8

2
i5 4440
asrock z87 pro4
goodram ddr3 pc 1600 8gb
gain ward deforce gtx 750ti 2048mb ddr5/128bit
hdd caviar 1tb wd10ezex sata 3 64mb
kingston ssd 120 gb sv 300s37a
chieftec gps 600 a8

3
i5 4430
gigabyte ga b85 hd3
goodram ddr3 8gb pc1600
asus geforce gtx 660
hdd segate 1tb sata 3 64mb
kingson ssd sv300s37a 120gb
chieftec gps600 a8



pozwolilem sobie pominac obudowy i jakies tam nagrywarki, to jest malo istotny wariant jednostki patrzac pod katem grafika
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 40
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 18 Październik 2014, 21:47   

Hmmm, nadal uważam (jak pewnie nie jeden uczestnik tego tematu), że lepiej by ci było poskładać z tych 3 zestawów 1. Ten pierwszy jest naprawdę fajny, poza karta graficzną - wymieniłbym ją na GTX 660 z zestawu 3, zamiast tego GT 740, jeśli to możliwe. Ma całkiem spory SSD i szybki HDD. Jak jeszcze go postawisz na Win7 Pro x64 to nie powinieneś mieć większych problemów z jakimkolwiek softem.

Odnośnie dodatków, pomijając nagrywarkę, polecam dobrą obudowę z możliwością instalacji dodatkowych wentylatorów i filtrów (ja mam Thermaltake'a i jest to najlepszy case w moim życiu, a nie drogi) i zainstalowanie nie-box-owego chłodzenia na procka. Polecam spory radiator i wolnoobrotowy, duży wentylator na niego. Będzie bardzo cichy i wydajny. No ale to już takie pierdołki, bez których oczywiście dasz rade się obejść, ale jak się już kupuje kompa... ;-)
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7677
Skąd: Gdynia
Wysłany: 19 Październik 2014, 12:43   

Jak złożyć komputer, żeby działał poprawnie? Poradnik krok po kroku .


http://pclab.pl/tip/Jak.z....po.kroku,52136
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 52
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 19 Październik 2014, 18:53   

Gasparze, właściwie, każdy z tych zestawów spełni zadanie, ale, są rzeczy lepsze i gorsze. Z wymienionych płyt, zdecydowanie wybierz ASRocka Z87 PRO4. Jeśli chodzi o zasilacze, wymienione ChifTec-i powinny dać radę, ale wymienione przeze mnie są sprawniejsze (nawet najtańszy z nich). Jeśli już koniecznie dysk Seagate, to z literką V w środku oznaczenia. Co prawda robią je do wideo-monitoringu, ale mam taki chyba dwa lata i nie mam na co narzekać.

Jeśli chodzi o dyski z 2012 roku (wciąż są w sklepach), to znalazłem wiarygodny test wydajności.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 12