Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
tekst, zamiana na krzywe, rozgrupowanie w wersach
Autor Wiadomość
annangel 
Początkujący


Dołączyła: 03 Lip 2014
Posty: 5
Skąd: Poznań
Wysłany: 3 Lipiec 2014, 01:33   tekst, zamiana na krzywe, rozgrupowanie w wersach

Witam, na wstepie przepraszam jesli pytanie w złym temacie czy cos w tym stylu ale jestem tu pierwszy raz.... mam problem, nie potrafie rozdzielić tekstu...
mam liste 30 imion i nazwisk (w kolumnie) jak je rozdzielić zeby kazde imie + nazwisko było osobnym obiektem (inaczej mówiac zeby rozdzieliło mi poszczególne wersy) ???

i czy po zamianie tej listy na krzywe takze mogę jakoś rozdzielic to na osobne obiekty???
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3134
Skąd: Kraków
Wysłany: 3 Lipiec 2014, 02:32   

Nie musisz zamieniać na krzywe. Ctrl+K rozdzieli je na wersy. Następne Ctrl+K na wyrazy (następne na pojedyncze litery).
Jeżeli tekst jest w akapicie, wcześniej zastosuj Ctrl+F8.
Na krzywe zamieniasz Ctrl+Q - jeżeli nie wystarczy to rozdziel grupę (Ctrl+ U), jeszcze raz Ctrl+K, zaznacz obiekty, które chcesz mieć razem i użyj Ctrl+L.
 
 
annangel 
Początkujący


Dołączyła: 03 Lip 2014
Posty: 5
Skąd: Poznań
  Wysłany: 3 Lipiec 2014, 09:39   

Dziękuję - jakie to proste dances i bardzo mi pomocne, nie przyznam się ile lat korzystam z Corela bo wstyd że nie znam wielu podstawowych funkcji ale uczyłam się go sama metodą "klikam i sprawdzam co to robi " :mrgreen:
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 40
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 3 Lipiec 2014, 12:23   

annangel napisał/a:
uczyłam się go sama metodą "klikam i sprawdzam co to robi "


To się nie ma co śmiać, tylko należy pogratulować. Większość ludzi woli włazić na fora i zakładać tematy w stylu "jak zaznaczyć obiekt?". Ty, z drugiej strony, wolisz podejście praktyczne ;-) Oby tak dalej!
 
 
annangel 
Początkujący


Dołączyła: 03 Lip 2014
Posty: 5
Skąd: Poznań
  Wysłany: 16 Październik 2014, 19:40   

Witam , ponownie :lol:
przeczytałam juz chyba ze 100 postów apropos "logo i konturu" i oczy mnie juz boją wiec poddaje sie i pytam w tym temacie ...
przesłano mi logo w cdr oczywiście, logo ma ramkę ktora jest konturem kwadratu i jak zapewne wiecie przy pomniejszaniu logo lub znaczym powiekszaniu kontur "robi się" grubszy lub cieńszy - jak temu zapobiec? aby ten kwadrat a wlaście jego obrys miał "stałą" grubość lub co blizsze prawdy był w takich samych proporcjach do napisu i grafiki bez wzgladu czy pomniejszmy lub powiekszamy go o 400% itd ? help please
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 16 Październik 2014, 19:48   

klikamy widget pióra(po lewej stronie bardziej u dołu),pióro konturu i zaznaczamy kwadracik Skaluj z Obrazkiem(Obiektem)
PS: no jasne jest chyba że najpier musimy zanaczyc to co chemy by było skalowane :-)
 
 
annangel 
Początkujący


Dołączyła: 03 Lip 2014
Posty: 5
Skąd: Poznań
Wysłany: 16 Październik 2014, 19:55   

DZIĘKI i przepraszam (już na przyszłość) będzie wiecej takich "głupich" pytań :oops: bo ciągle ucze sie tego programu.
Ostatnio zmieniony przez annangel 16 Październik 2014, 19:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3134
Skąd: Kraków
Wysłany: 16 Październik 2014, 19:56   

Lub Ctrl + Shft + Q: zamieniasz obrys na wektor.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 16 Październik 2014, 20:56   

W standardowym ustawieniu kontur nie jest skalowany, żeby być precyzyjnym to nie kontur staje się grubszy lub cieńszy, tylko grafika z konturem większa lub mniejsza.
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 16 Październik 2014, 21:17   

no tak ale nie za bardzo trza mieszać początkującym bo oleją całkiem fajny program,zapewne pamiętacie co ja sądziłem p tym programiku a teraz jestem całym sobą za,tu tkwi problem w nietypowym interfeisie i trza powoli :-)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 16 Październik 2014, 22:09   

Bidonik, koleżanka napisała że nie jest początkująca :-)
To co napisałem nie ma żadnego znaczenia, ale przy skalowaniu grafiki kontur pozostaje niezmieniony.
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16 Październik 2014, 23:18   

Malutki, pracuję w Corelu kilkanaście lat, myślałem, że znam wszystkie patenty. Ale tego patentu z Ctrl+K nie znałem. Jest niezwykle przydatny. Nie wiesz, od której wersji Corela to działa? :-)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 17 Październik 2014, 00:11   

Od początku świata :-)
Najważniejszym klawiszem jeśli chodzi o Corela jest… spacja.
Ja pamiętam czasy kiedy mysz nie była na wyposażeniu komputera. Jakieś dwa lata temu wróciłem do tego stanu i nie odczuwam żadnego dyskomfortu.
Najzabawniejsze w używaniu skrótów klawiaturowych jest to, ja przynajmniej tak mam, że po jakimś czasie zapomina się co który robi, używa się ich bez zatrudniania myślenia.
Oprócz tych które wszyscy znają jest wiele takich o których nie wszyscy wiedzą. Jaki procent użytkowników Corela wie np. że kliknięcie prawym klawiszem myszy w krawędź strony działa inaczej niż to samo kliknięcie 5 mm obok? Ilu wie, że przy pomocy ctrl można stopniowo dodawać kolory, albo że można przesuwać węzły w rysowanej linii bez przerywania rysowania? Albo dwoma kliknięciami zrobić np. coś takiego?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3134
Skąd: Kraków
Wysłany: 17 Październik 2014, 00:57   

Od v.9 o ile mnie pamięć nie zawodzi...
 
 
rafakow 
Praktyk


Dołączył: 04 Cze 2009
Posty: 74
Skąd: Kutno
  Wysłany: 17 Październik 2014, 07:43   

chezare napisał/a:
Ilu wie, że przy pomocy ctrl można stopniowo dodawać kolory,

Noż kurna jestem jednym z nich :-( Możesz podpowiedzieć jak to się robi?

OKi, już znalazłem....
Zaznaczony jakiś np. czerwony obiekt, klikamy z wciśniętym Ctrl kolor biały i czerwień się rozjaśnia, klikając czarny - czerwień się przyciemnia. Oczywiście można kombinować innymi kolorami.

Przypadkowo odkryłem jeszcze jedną funkcję - przytrzymując lewym przyciskiem myszy kolor z palety, ukazuje się dodatkowa paleta z odcieniami danego koloru.

Cholercia ile to jeszcze takich kruczków się znajduje...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 12