Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
warstwy
Autor Wiadomość
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 17 Październik 2014, 21:13   warstwy

tak czytam tematy i zadam chyba głupie pytanie :-) po jakiego grzyba w programie wektorowym są warstwy :roll: albo inaczej skoro są warswty to po grzyba są grupy :roll: oczywićie mowie tu o czyms takim jak warstwa 1.2 itd,no tak sie zastanawiam i sensu nie widze :roll:
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7677
Skąd: Gdynia
Wysłany: 17 Październik 2014, 21:30   

Warstw możne być 100
1 grupa to jedna warstwa składająca się z wielu elementów.
Cytat z pomocy
"Podział rysunku na warstwy umożliwia elastyczną organizację i edycję obiektów w złożonych rysunkach. Rysunek można podzielić na wiele warstw, z których każda będzie zawierać część rysunku. Stosowanie warstw może być pomocne na przykład przy sporządzaniu planu architektonicznego budynku. Elementy należące do jednej kategorii można umieścić na wspólnej warstwie (np. jedna warstwa zawiera ściany, inna instalację elektryczną, a jeszcze inna instalację wodną). "

:
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 17 Październik 2014, 21:33   

nie no to jasne tylko po grzyba grupa lub warstwa??? toć to samo zrobisz zamiennie ,no nie wiem 100 elementow powiedzmy warsta i tak samo 100 elemento grupa ,toc to jest to samo ,czy nie ???? tylko mi nie piszcie ze warstwa to zbior grup poniewaz mozna zrobić grupy grup ,no ja poprostu tego nie kumam cry
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17 Październik 2014, 21:35   

Hmm... Załóżmy, że chcesz w Corelu narysować mapę fizyczną jakiegoś obszaru. Jak wiadomo, na mapie fizycznej kolor odpowiada wysokości n.p.m. wg skali hipsometrycznej. Wygodnie jest rysować na osobnych warstwach corelowych kolejne warstwy wysokości n.p.m. w kolorach hipsometrycznych. :-)
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7677
Skąd: Gdynia
Wysłany: 17 Październik 2014, 21:37   

Grupa jest na tej samej warstwie .
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 17 Październik 2014, 21:39   

no ale na grupach tego nie idzie zrobić ? robisz jedno grupujesz i idziesz dalej ??? ,kurcze czy na x6 tylko tak jest,bo nie wiem??
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7677
Skąd: Gdynia
Wysłany: 17 Październik 2014, 21:42   

'"We wszystkich rysunkach programu CorelDRAW obiekty są ułożone warstwowo. Ułożenie obiektów w pionie, a właściwie kolejność ich ułożenia, ma wpływ na wygląd rysunku. Do wydajnego zarządzania obiektami służą niewidoczne płaszczyzny, zwane warstwami. "
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17 Październik 2014, 21:43   

Warstwy nie są potrzebne do grupowania, tylko do trików z widzialnością i drukowaniem. Możesz we właściwościach warstwy ustawiać jej widzialność i drukowalność i stosować je wedle potrzeb.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7677
Skąd: Gdynia
Wysłany: 17 Październik 2014, 21:45   

Cytat:
no ale na grupach tego nie idzie zrobić

Co zrobisz jeśli będziesz chciał zmienić kolor w 67 warstwie? Otwierasz menadżera.
Grupowanie pomaga zapobiec przypadkowym zmianom położenia obiektu względem innych obiektów .
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 17 Październik 2014, 21:50   

mi nie o to chodziło koledzy,ja rozumiem warstwy tylko po grzyba są w tedy grupy,bo ja bym zrozumiał jakby mozna utworzyć folder ale tak ,no hym,to chyba jakies moje widzimisie z innego programu(nie zwiozanego z adobe),nio ale oki i w Ai i w corelu jest to samo,wiec chyba tak musi być :-)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 17 Październik 2014, 21:57   

Ja też nie rozumiem.
Warstwy są czasami przydatne, ale ja bym tego wszystkiego co jest na jednej warstwie grupą nie nazwał, bo w programie jest polecenie grupuj, które zamyka w jednym pudełku zaznaczone elementy, nie koniecznie wszystkie jakie na warstwie istnieją. Mało tego w takim pudełku może być wiele innych pudełek i żeby było jeszcze gorzej, w każdym z nich mogą być pogrupowane obiekty leżące na różnych warstwach.
Warstwy mają np. taką cechę że można je w dowolnym momencie schować, albo wyłączyć ich drukowanie, zgrupowane elementy można dla odmiany potraktować jakimś efektem.

To może marny przykład, ale czasami bez zgrupowania obiektów było by ciężko to czy tamto zrobić.
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 17 Październik 2014, 22:08   

no własnie mi o to chodzi :-) po grzyba nazwa warstwa skoro działa jak grupa :-) dla mnie jest to to samo ,ale oki konczmy temat bo zaraz znow uznaja mnie z bebe :-)
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 52
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 17 Październik 2014, 22:35   

Po co? Żebyś miał wybór sposobu w jaki zorganizujesz sobie pracę.

Mapa
Mapa, np. miasta, rzeczywiście jest tu dobrym przykładem. Załóżmy, że (czytać od dołu):
9 — pozostałe oznaczenia.
8 — ponad nimi nazwy ulic i placów,
7 — nazwy dzielnic i obszarów,
6 — trasy autobusów,
5 — koleje i szlaki turystyczne,
4 — powyżej, główne ulice i place,
3 — zarysy ważniejszych budynków, osiedli,
2 — następnie wyróżnione tereny zalesione, wodę,
1 — Na dole masz ogólną warstwę terenu…

Wszystko to na warstwach, dzięki czemu możesz je osobno drukować, czy eksportować w dowolnych konfiguracjach. Np. do SVG na stronę www.

A grupy, do organizacji obiektów wewnątrz danej warstwy.

Praca do druku
A teraz klasyk:
4 — a na samej górze warstwa główna z wykrojnikiem!
3 — na trzeciej warstwie wybranie pod lakier,
2 — powyżej wydzielony nadruk piątym kolorem,
1 — Na dole masz właściwą pracę, dajmy na to opakowanie, albo teczka ofertowa…

I takich stron mamy dajmy na to trzy, na każdej inny projekt, inny panton, inne wybranie, ale wszędzie ten sam wykrojnik.


---------------------

bidon184 napisał/a:
po grzyba nazwa warstwa skoro działa jak grupa

Nie do końca działa jak grupa, bo w Corelu warstwy działają wolniej niż grupy. Poza tym, nie ma grup głównych. A na warstwę nie nałożysz efektu.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3134
Skąd: Kraków
Wysłany: 17 Październik 2014, 23:00   

Nawet mapa jest niepotrzebna, wystarczą głupie zaproszenia czy identyfikatory z personalizacją i warstwy ułatwiają stokrotnie pracę...
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 17 Październik 2014, 23:20   

oki nie o to mi chodzilo ale plusy poleciałi i pajacyk oczywiście też klikniety ,dzięki,temat do zamknięcia :-)
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 52
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 18 Październik 2014, 00:09   

Aleś Pan plusami zasiał! Podlewać będzie trzeba bo zwiędną.
 
 
kontener22 
Początkujący


Dołączył: 18 Paź 2014
Posty: 3
Skąd: śląskie
Wysłany: 18 Październik 2014, 01:16   

restauro napisał/a:
'"We wszystkich rysunkach programu CorelDRAW obiekty są ułożone warstwowo. Ułożenie obiektów w pionie, a właściwie kolejność ich ułożenia, ma wpływ na wygląd rysunku. Do wydajnego zarządzania obiektami służą niewidoczne płaszczyzny, zwane warstwami. "


witam. A ja mam do Ciebie takie pytanie - jak to wszystko ciachnąć? Mianowice zrobić tak, zeby nie było żadnych warstwa i zadnych niepotrzebnych elementów? Tak jakby przygotować do cięcia na ploterze, chociaż szczerze mówiąc nie o to mi chodzi.
Żebym nie miał fragmentów rysunku pod innym elementem, bo te fragmenty zawracają głowę, a są zbędne.
W AI to jest proste, a czy w Corelu starym, 9, też mozliwe?
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7677
Skąd: Gdynia
Wysłany: 18 Październik 2014, 09:39   

kontener22 napisał/a:
restauro napisał/a:

Nie ja tylko Corel.
Odnośnie Pytania .
Zespawaj ,usuń . Wszystko zależy od konkretnej sytuacji .Masz podgląd szkieletowy i wszystkie utrudnienia można wychwycić .Jest także menażer obiektów ,również pomocny w tego rodzaju przypadkach .Łatwiej byłoby odpowiedzieć gdybyś dołączył przykład.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 13