Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Plik źródłowy RAW
Autor Wiadomość
MR240760
Znawca


Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 192
Skąd: GOOGLE
Wysłany: 30 Marzec 2016, 18:37   Plik źródłowy RAW

Czy istnieje mozliwość stworzenia pliku żródłowego RAW z jpg
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 30 Marzec 2016, 18:44   

Nie nie można , są tam zapisane informacje ,które po zmianie rozszerzenia zostają na stałe utracone .
Nie ta się tego zrobić nawet z rozszerzeń bezstratnych ,którym to jpg nie jest.
 
 
MR240760
Znawca


Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 192
Skąd: GOOGLE
Wysłany: 30 Marzec 2016, 19:23   

może w innym programie można to zrobić?
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 30 Marzec 2016, 19:46   

RAW można zrobić ,to nie jest problem .Problemem jest tylko fakt ,że nie będzie jakościowo różnił się od skompresowanego jpg .
Utraconych danych nie da się odzyskać,tylko samą zamianą z jpg na raw . Plik RAW ma przykładowo 15 megabajtów ,ten sam plik JPG ma 300 bajtów .To są utracone dane, których nie odzyskasz ,ponieważ ich nie ma.
Napisz jaki masz problem?
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 30 Marzec 2016, 23:30   

Tak naprawdę, to RAW nie jest żadnym formatem zapisu danych, oznacza to tylko tyle, że dane z urządzenia są zapisywane bez żadnego przetwarzania, choć w tym momencie zastanawiam się, czy 14 bitami da się opisać piksel w matrycy, bez utraty informacji?
Żeby było śmiesznie każda firma produkująca aparaty cyfrowe zapisuje te pliki po swojemu, póki co nie ma chyba żadnego standardu?
Podrasowałeś fotkę w PhotoShopie i chcesz kogoś w krowę zrobić, że to oryginał? happy
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 1 Kwiecień 2016, 10:21   

Poeksperymentowałem trochę i teraz siedzę i szukam czegoś czym z raf zrobię jpg, bo oczywiście żadnego nie zainstalowałem żadnego oprogramowania do aparatu, który windows widzi jak zwykły pendrive. :-(
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 1 Kwiecień 2016, 10:37   

https://www.microsoft.com...s.aspx?id=26829

Do wszystkich wersji Windows .
Z programów graficznych Gimp
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 1 Kwiecień 2016, 15:15   

ja tylko dodam ze istnieje jpeg bezstratny to jpeg 2000 :-) a jesli chodzi o RAW to EXposure taki programik w wlasciwie plugin jest zarabisty :-)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 1 Kwiecień 2016, 19:13   

Trochę sobie poczytałem o raw i jeśli dobrze zrozumiałem, to w aparacie cyfrowym, każde zrobione zdjęcie jest początkowo w raw. Każda składowa koloru pojedynczego piksela zapisywana jest oddzielnie, bo oddzielnie istnieje w matrycy kamery. Jeśli obrazek ma zostać zapisany do jpg, to według jakiegoś opracowanego przez firmę algorytmu zostaje wyliczony kolor wynikowy. Do tego obrazek jest wyostrzany, redukowane są szumy, poprawiana geometria itp.
Nie da się wszystkich informacji z raw zapisać ani do jpg, ani do jpg 2000, który od zwykłego jpg różni się algorytmem kompresji i możliwością zapisu z kompresją bezstratną. Przy konwersji z raw do dowolnego formatu graficznego jest tracona spora część informacji i jest to proces nieodwracalny.
Nie wiem czy są konwertery z np. jpg do raw, bo teoretycznie nie powinno być to skomplikowane, ale nie ma w tym żadnego sensu, chyba że się chce kogoś oszukać?
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 1 Kwiecień 2016, 20:44   

chezare napisał/a:
Nie wiem czy są konwertery z np. jpg do raw

Myślę że nie ma ,bo to nie ma sensu .Jak ktoś będzie zdeterminowany ,można zapisać robiąc zdjęcie JPG w RAW .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 14