Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Okładka na płytę CD - szablon
Autor Wiadomość
miro88 
Doradca



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 119
Skąd: Wieliczka
  Wysłany: 16 Wrzesień 2008, 17:35   Okładka na płytę CD - szablon

Dosyć często zachodzi potrzeba wykonania, a potem wydrukowania okładki dla siebie lub kogoś innego na płytę CD.
Przygotowałem do tego szablon zawierający przód (front) oraz tył - (back) okładki

1) Wykonanie retuszu, kadrowanie w programie do obróbki zdjęć np. Photoshop, Corel Photo-Paint, Corel Paint Shop Pro itp.
2) Gdy pliki mamy gotowe pozostaje zaimportować je do szablonu w Corelu.
3) Następny krok to wpisanie takich samych wymiarów plików jpg jak ramki i wyśrodkowanie do ramek.
4) Aby łatwiej było rozcinać okładki, zdjęcia powinny znajdować się poniżej ramek (kombinacja klawiszy SHIFT+PgDown lub Ctrl+PgUp) przez co będą widoczne czerwone ramki.
5) Często zdarza się, że tył okładki nie posiadają tzw. boczków (opis na boku opakowania płyty). Wtedy albo ręcznie dodajemy tekst w pionie albo (jeśli istnieje taka możliwość) rozciągamy tylną część okładki na całą szerokość w szablonie.
6) W zależności od zapotrzebowania jaką ilość okładek planujemy wydrukować, można dodać kilka stron w tym samym pliku poprzez polecenie Układ/wstaw stronę a następnie wklejenie szablonu do poszczególnych stron.
7) W większości mapy bitowe są w formacie RGB a przed drukowaniem zalecam dokonanie konwersji na CMYK poprzez polecenie Mapy bitowe/przekształć w mapę bitową i tu wybrać CMYK 32-bity.
8) Teraz pozostaje wydruk na drukarce kolorowej lub zapisanie pracy jako PDF-a (koniecznie z ustawieniem pdf z ustawieniami drukarskimi) i zaniesienie jej do firmy oferującej usługi kolorowego wydruku. Obecnie koszt jednej strony A4 kształtuje sie na poziomie ~2,50zł/szt. w zależności od ilości drukowanych sztuk.
9) Po wydrukowaniu czas na rozcięcie. Polecam do tego celu nożyce z jak najdłuższymi krawędziami tnącymi bo znacznie skraca czas wycinania. Następnie w miejscu dwóch pionowych linii zaginamy papier (zagięte części to boczki z szablonu).
10) Gdy mamy gotowe arkusze do płyty, po otwarciu opakowania na płytę delikatnie wyciągamy czarną formę na której się osadza płytę i tak wkładamy wydruk (rzecz jasna tył:)). Pozostaje jeszcze przednia okładka i już możemy cieszyć się wyglądem okładki płyty AUDIO CD jak oryginał 8-)

P.S. Wymiar w szablonie przodu a konkretnie jej szerokości może ulec zmianie ponieważ natrafiłem na różnego rodzaju pudełka BOX gdzie szerokość na przedni wydruk jest raz mniejsza lub większa o ok. 2 mm. Natomiast wysokość oraz tył pasują jak ulał.
Szczególnie należy uważać przy wyciąganiu czarnej formy z okładki gdyż jest to bardzo łamliwy materiał. Jeśli część się nadłamała to polecam sklejenie klejem kropelka lub podobnym.

szablon okładek.rar
plik cdr
Pobierz Plik ściągnięto 3932 raz(y) 4.97 KB

szablon okładek.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 4086 raz(y) 13.86 KB

 
 
szedar 
Początkujący
szedar


Wersja CorelDRAW: 9
Wiek: 40
Dołączył: 08 Sty 2014
Posty: 1
Skąd: Kraków
  Wysłany: 8 Styczeń 2014, 11:29   Okładki na płytę CD

Dzięki za instrujcję podobną metodą można wykonać własne opakowania innych formatów na tej stronie jest dużo szablonów Tutaj
 
 
OkladkaCD 
Początkujący


Wiek: 44
Dołączył: 17 Maj 2016
Posty: 1
Skąd: Bielsko-Biała/Kraków
Wysłany: 17 Maj 2016, 12:39   Re: Okładka na płytę CD - szablon

Dzięki! Na pewno się przyda :)

Na pewno się przyda, jak was zaczną w sieci widzieć jako spamerów.
Ostatnio zmieniony przez chezare 17 Maj 2016, 19:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 17 Maj 2016, 17:15   

Nie wstyd ci?
Powinienem ordynarną reklamę skasować, ale że leniwy dzisiaj jestem, to podam ci adres gdzie nikt specjalnie by się jej nie dziwił.
http://corel.wodip.opole....wforum.php?f=47
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 17 Maj 2016, 17:39   

chezare napisał/a:
leniwy dzisiaj jestem,

Nie jestem pewien czy koleś w ogóle to przeczyta.W ciągu trzech minut zdążył się zarejestrować ,zalogować i zrobić wpis, Musi być bardzo zaganiany. :shock:
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 17 Maj 2016, 17:49   

Dziwisz się? Tyle jeszcze stron jest w necie...
:mrgreen:
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 17 Maj 2016, 17:57   

Cysorz napisał/a:
Tyle jeszcze stron jest w necie

Nie dziwie się , ostatnio kasowałem gościa próbującego reklamować artykuły dla dorosłych pań i panów.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 17 Maj 2016, 18:33   

Restauro, przesadziłeś. :-)
Weź oprócz tutorialu wszystko wywal i będzie porządek.
Wcześniej też była jakaś tłocznia płyt.

Wcisnąłem krzyżyk przy poście nieszczęśnika, ale głupio mi się zrobiło, bo to tak jakby lać niepełnosprytnego, a nie mam uprawnień żeby przenieść taki post do tego nowego działu z reklamami.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 17 Maj 2016, 20:39   

chezare napisał/a:

Restauro, przesadziłeś

Nie przesadziłem , zanim napisałem sprawdziłem ( Możesz sam to zrobić )nawet czy nie jest na czarnej liście spamerów . Nie będziemy sami podpowiadali gdzie ma się reklamować ,chyba ,że jest to ktoś kto już jakiś czas tu zabawił .
Chciałem zrobić jak proponował Tegraf ,niestety nie znalazłem ustawień które by to umożliwiały . Wykasowałem tylko koledze stronę .
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 17 Maj 2016, 21:08   

Miałem na myśli te artykuły dla dorosłych. :-)
Ja proponowałem żeby wszytko oprócz tutorialu kliknąć w krzyżyk.
Ja nie mam uprawnień żeby kogoś wywalić, przenieść mu post, czy zmodyfikować stopkę.
Powinienem być chyba modelarzem, a nie moderatorem? happy
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 17 Maj 2016, 21:19   

Zbanować możesz ,skasować posty i wydaje mi się ,że przenosić.
Ja delikwentów z całego świata ,którzy są na listach, wywalam rano i wieczorem.Staram się w miarę sumiennie .Jak kilku odpuścisz mając jakieś wątpliwości, natychmiast podwaja się ich ilość .
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 17 Maj 2016, 21:20   

chezare napisał/a:
Miałem na myśli te artykuły dla dorosłych.

Nastopnym razem podeślę linki.
Ostatni mamy często oferty biologicznych szamb ,jeśli jesteś zainteresowany służę również ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 17