Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Styczne + dodawanie nowego punktu na krzywej,
Autor Wiadomość
rhotax 
Początkujący


Dołączył: 09 Sty 2018
Posty: 6
Skąd: zDolny Śląsk
  Wysłany: 9 Styczeń 2018, 23:49   Styczne + dodawanie nowego punktu na krzywej,

Witam.
Jakby tu zacząć krótko...:)
Póki sobie coś tam 'baziam' prostymi wektorami: łączenie figur, wycinanie jednej w drugiej, rysowanie prostych kresek, czasami krzywa Beziera...wszystko jest proste i przyjemne. Działa przyciąganie (obiektów, punktów), działa pozycjonowanie obiektów względem siebie...

Ale ostatnio odkryłem, że prawdziwe "życie" to rysowanie krzywych, tyle że niestety te krzywe to nie są 'dowolne, luźne krzywe'. "Wszechświat" to łączone ze sobą matematyczne, precyzyjne owale, parabole, elipsy i koła :) A wszystko płynnie i precyzyjnie - przechodzi jedno w drugie "zgodnie ze ... stycznymi" :>

I co chwila trafiam na ten problem, gdy tylko mam połączyć owal z jakimiś krzywymi albo z prostokątem ale w specyficzny sposób - poprzez styczną w KONKRETNYM miejscu...to nie udaje mi się i kończy się na ręcznej, prymitywnej robocie, gównianej, nieprecyzyjnej, improwizowanej itd.

Znalazłem w końcu jakiś prosty przykład, którym można się łatwo posłużyć, ale proszę nie traktować go tak prosto (tzn. w rzeczywistości to nie jest nigdy równiutki trójką i idealne koło, itd.).

To po kolei:
1) Mamy jakiś róg, narożnik.
2) Ten narożnik nie ma być ostry, tylko zaokrąglony, to zaokrąglenie ma płynnie przejść w proste na które składają się ramiona narożnika.
Mógłbym oczywiście postawić dwa punkty na tych prostych, usunąć punkt będący czubkiem rogu, a potem wiemy że aby ten łuk płynnie przechodził w prostą to nóżki z tych punktów powinny iść w kierunku rogu DOKŁADNIE na przedłużeniu prostej boku.
Spójrzcie na zdjęcie nozki.jpg, jak pociągnąć IDEALNIE nóżki na przedłużeniu tych prostych? Nie sugerujcie się tym, że ten trójkąt ładnie leży równolegle na boku i można sobie pociągnąć prowadnicę, w "normalnym życiu" tak łatwo nie ma :)
Po drugie - jak mam wyregulować długość wyciągnięcia tych nóżek, żeby to był PRECYZYJNY łuk na idealnym kole? Gdzieś tam wyświetlają się parametry typu - jak długa jest nóżka czy coś takiego?
Bo kolejne zagadnienie, że ja będę chciał jeszcze inne narożniki tego obiektu zrobić TAK SAMO czyli muszę dokładnie wiedzieć o ile wysunąłem każdą nóżkę i powtórzyć to na innych narożnikach :/

3) Więc spróbujmy innej metody. Żeby to było powtarzalne to weźmy jakąś stałą, np. gotowe koło o konkretnym rozmiarze, które możemy skopiować dowolną ilość razy. Tak jak na obrazku styczna01.jpg.
4) Teraz wystarczy tylko zbliżać to koło w kierunku rogu do momentu aż dotknie swoim obwodem każdej przyprostokątnej IDEALNIE w jednym punkcie, czyli w stycznych.
5) Ale jak przysuwam, to tam się nie pojawiają żadne punkty przyciągania informujące, że to jest ten moment :/
6) Są jakieś tutoriale w internetach gdzie rysują gołe koło, a potem po wielostopniowych procedurach udaje się narysować styczne dwie proste wzięte znikąd i łączące się w jednym punkcie :/ ALE TO NIE JEST RZECZYWISTOŚĆ. W mojej rzeczywistości zazwyczaj już mam skomplikowany obiekt, z wieloma narożnikami i muszę zaokrąglić jakieś miejsce, albo dorysować coś więcej idealnie połączone z resztą, a nie że sobie znikąd biorę dwie kreseczki i po czasochłonnej procedurze w końcu mam styczne. To jest robienie stycznych - dla stycznych, a nie dla konkretnego zadania.

Ale teraz dochodzimy jeszcze do ustawiania konkretnego punktu przecięcia.
7) bo skoro nie przyciąga do stycznych no to robię znowu na pałę. I niby mam te miejsca gdzie muszę odciąć ten czubek trójkąta i złączyć go z kołem (plik styczna02.jpg).
8) Włączam narzędzie "Shape Tool", pokazuje mi się ścieżka tego trójkąta, najeżdżam nad nią, nadjeżdżam w okolice stycznych ale...nic się nie pokazuje. Nie pokazują się punkt przyciągania związane z przecięciem się koła i przyprostokątnych :/
9) No dodaję prostopadłą prowadnicę (akurat w tym nierzeczywistym przykładzie to możliwe bo to trójkąt, ma proste ściany, a jedna leży równolegle). Ale znowu gdy przejeżdżam z włączonym narzędziem "Shape Tool" nad ścieżką trójkąta w miejscu przecięcia z prowadnicą...nie pojawia się żaden punkt przyciągania :/
10) Ktoś powie - puknij ten punkt gdzieś w pobliżu, a potem jak już się pojawi to go sobie przesuniesz bo to już będzie się przyciągało. Ale, to znowu jest możliwe tylko w tym nierzeczywistym przykładzie bo zazwyczaj te boki narożnika to nie są proste tylko łuki, a jak ja postawię punkt, a potem będę nim poruszał to się zmieni kształt krzywej :/

Może da się to jakoś załatwić funkcjami "Shape" ale te funkcje są dla mnie nie przewidywalne i zawsze korzystanie z nich polega na metodycznym wciskaniu każdej i patrzeniu czy o taki efekt mi chodziło, dodatkowo jeszcze z parametrami: raz zostaw source, raz zostaw target, raz zostaw obydwa, raz nie zostawiaj żadnego, a potem....a potem jeszcze raz tyle, że teraz drugi klikam jako pierwszy :/

Podsumowując:

1. Czy da się w jakiś prosty sposób przyciągać obiekty precyzyjnie do stycznych?
2. Czy da się jakoś dodawać nowy punkt na krzywej/obiekcie ale w KONKRETNYM miejscu wskazanym przez: przecięcie się z inną krzywą, obiektem lub przez prowadnicę?

styczna02.jpg
styczna02
Pobierz Plik ściągnięto 312 raz(y) 8.05 KB

styczna01.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 323 raz(y) 9.75 KB

nozki.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 245 raz(y) 6.48 KB

 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7677
Skąd: Gdynia
Wysłany: 10 Styczeń 2018, 09:44   

Nie wiemy który masz CorelDraw. W X7 znalazłem opcję - Prowadnice wyrównania i Przyciągaj do prowadnic.
Wprawdzie samo się nie zrobi ,ale bardzo ułatwia precyzyjne przyciąganie po kilku próbach . Proponuje robić to w Widok szkieletowy .
Przydatne podpowiedzi są również w Pompcy programu.

Beznazwy-2.png
Pobierz Plik ściągnięto 319 raz(y) 528.44 KB

 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7677
Skąd: Gdynia
Wysłany: 10 Styczeń 2018, 09:55   

Zapomniałem dodać w ustawieniach . Przyciągaj do i odznaczyć - Prowadnice .

q2.png
Pobierz Plik ściągnięto 260 raz(y) 36.38 KB

 
 
rhotax 
Początkujący


Dołączył: 09 Sty 2018
Posty: 6
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 10 Styczeń 2018, 09:55   

Ale....do którego zagadnienia się odnosisz?
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7677
Skąd: Gdynia
Wysłany: 10 Styczeń 2018, 10:04   

Do pierwszego .
Odnośnie drugiego - klikasz Narzędziem Kształt dowolny punkt lewym klawiszem myszy i po zaznaczeniu punktu , prawym klawiszem z rozwijanego meny wybierasz dodaj . Będziesz miał wówczas nowy węzeł .
 
 
Wojtek Kowalews 
Znawca
ketjow


Pomógł: 13 razy
Wiek: 67
Dołączył: 05 Cze 2006
Posty: 151
Skąd: Kalisz
Wysłany: 10 Styczeń 2018, 10:20   

Można inaczej. Rysujesz 2 proste, które się krzyżują. Odcinasz zbędne części za węzłem. Łączysz proste i określasz promień łuku.
Jeżeli nie masz narzuconego promienia wyokrąglenia to zaznaczasz obie proste (nie krzyżujące się) i wciskasz "łącz linie kołem" (Joint Curves - Fillet) i po sprawie.
Ostatnio zmieniony przez Wojtek Kowalews 10 Styczeń 2018, 11:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7677
Skąd: Gdynia
Wysłany: 10 Styczeń 2018, 10:57   

https://www.youtube.com/watch?v=ODVjIMfRxAk

https://www.youtube.com/watch?v=Ivs76DBjVgA
 
 
rhotax 
Początkujący


Dołączył: 09 Sty 2018
Posty: 6
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 12 Lipiec 2020, 00:17   

restauro napisał/a:
Do pierwszego .
Odnośnie drugiego - klikasz Narzędziem Kształt dowolny punkt lewym klawiszem myszy i po zaznaczeniu punktu , prawym klawiszem z rozwijanego meny wybierasz dodaj . Będziesz miał wówczas nowy węzeł .

Ale mi nie chodzi o to jak dodać sam punkt :)
Chodzi mi o to jak dodać punkt w konkretnym miejscu wyznaczonym przez styczną okręgu i linii.

Weźmy te filmiki z postu powyżej. Na końcu mamy koło, które styka się z liniami w jakimś punkcie. Ale tam, w punkcie styku "fizycznie" nie ma żadnego punktu (ani na kole ani na prostej).

A jak jeżdżę sobie kursorem z narzędziem "Kształt" w okolicach tego miejsca 'styku' to się nic nie pojawia. Czyli mogę sobie wstawić punkt tak jak opisałeś ale to będzie wstawianie "na pałę" a nie dokładnie w punkcie styku koła i prostej.

A ja chcę postawić punkt dokładnie w miejscu styku tych dwóch obiektów i na dodatek chcę postawić ten punk i na kole i na prostej?
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 12 Lipiec 2020, 08:10   

Tak z czystej ciekawości - odczytałeś odpowiedź Restauro po 31 miesiącach - i chcesz kontynuować ten wątek - licząc zapewne, że będziesz traktowany poważnie?
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7677
Skąd: Gdynia
Wysłany: 15 Lipiec 2020, 21:25   

Narzędzie kształt ( F10 ),prawy przycisk myszy , wybierz opcję " dodaj " z rozwijanego menu .
Jeśli punkt ma być na okręgu , przekształć go wcześniej w krzywe .

jak dodać punkt.png
Pobierz Plik ściągnięto 302 raz(y) 91 KB

 
 
tadekk 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: X5
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Sie 2011
Posty: 86
Skąd: Mokotów
Wysłany: 19 Lipiec 2020, 17:56   

rhotax napisał/a:
sposób - poprzez styczną w KONKRETNYM miejscu.


Precyzyjne styczne, oczywiście CorelDraw potrafi - tu opisałem jak to się robi - http://tworze.com/grafik/coreldraw-grafik-14.php
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: