Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Corel rozkładówka jak zrobić?
Autor Wiadomość
dejwid4
Początkujący


Dołączył: 12 Lis 2019
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: 8 Listopad 2020, 23:16   Corel rozkładówka jak zrobić?

Witam

Działam z Corelem od czas udo czasu i mam znowu problem :cry:

Robię instrukcje w formie książeczki o wymiarach 7 cm szeroka, 10,5 cm wysoka
Książeczka liczy 48 strona,
Wszystkie strony mam zapisane w jednym projekcie w formie 8 zakładek z przepływem tekstu
pomiędzy poszczególnymi zakładkami.
Na jedną zakładkę przypada mi 6 stron tej ksiazeczki ( jak w zalaczniku foto 1 )

Pytanie...
Potrzebuje z tego zrobić rozkładówke na formacie A3, zeby wyszlo tak jak w zalaczniku foto 2.

Pytanie czy robi sie to recznie? Czy jest jakas opcja automatycznego robienia rozkladowki.
Prosilbym o pomoc i jakies wskazowki jak to szybko ogarnac dla osoby ktora nie
ma doczynienia z Corelem czesto.

Pozdrawiam.

foto 2 rozkładówka.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 226 raz(y) 111.56 KB

foto 1 zapis w corelu.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 251 raz(y) 74.83 KB

 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Listopad 2020, 10:31   

Coś za bardzo kombinujesz z tymi rozkładówkami. Robi się je zupełnie inaczej. Jedna rozkładówka to 16 stron ułożonych odpowiednio na arkuszu. Wyobraź zobie to tak: Weź arkusz papieru, złóż go na pół, to, co wyjdzie ponownie złóż na pół i jeszcze raz na pół. Teraz ponumeruj strony np. w prawym dolnym rogu i całość rozłóż. Wtedy zobaczysz, jak ta szesnastka jest ułożona na arkuszu drukarskim. Dlaczego szesnastka? - Bo arkusz po trzykrotnym złożeniu na pół wystarczy ciachnąć gilotyną z dwóch stron i mamy szesnastkę. Zauważ, że strony ułożona są na ostro, bez wzajemnych odstępów.
Jest taka wtyczka do Adobe Acrobat, która wspaniale robi składki, tylko zapomniałem, jak się ona nazywa - cóż, starcza demencja. :-) Ale przypomnę sobie i napiszę. Tymczasem zrób tak: daj w Corelu tyle stron wielkości netto, a więc 70x105 mm, ile ma publikacja, w razie czego ze spadami. złóż tę publikację normalnie i zrób pedeefa. Na zakończenie użyj tej wtyczki. I już. Zresztą na montażu w drukarni mogą Ci zrobić składki PitStopem wg ich potrzeb, nie musisz się tym kłopotać.

P.S. Składanie książki w Corelu to prawdziwa udręka, bo Corel beznadziejnie łamie teksty, zwłaszcza że nie ma dzielenia wyrazów wg polskich reguł.
Ostatnio zmieniony przez Trurl 9 Listopad 2020, 14:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Listopad 2020, 11:19   

O! Właśmie sobie przypomniałem: ta wtyczka to Quite Imposing Plus. :-) Jeśli jej nie masz, to daj znać na d2o@o2.pl
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 9 Listopad 2020, 12:51   Re: Corel rozkładówka jak zrobić?

dejwid4 napisał/a:

Robię instrukcje w formie książeczki o wymiarach 7 cm szeroka, 10,5 cm wysoka
Książeczka liczy 48 strona,


Do tej pory wszystko jasne.

dejwid4 napisał/a:

Wszystkie strony mam zapisane w jednym projekcie w formie 8 zakładek z przepływem tekstu
pomiędzy poszczególnymi zakładkami.


I tu zaczynają się schody: co to jest "zakładka"?

dejwid4 napisał/a:

Potrzebuje z tego zrobić rozkładówke na formacie A3.


Schody coraz bardziej strome: co to jest "rozkładówka"?
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Listopad 2020, 14:37   

dejwid4, jeśli to ma być oprawa zeszytowa, to trzeba zrobić nie szesnastki, tylko impozycję 1-48, 2-47. 3-46 itd. A Quite Imposing zrobi to bez problemu.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 9 Listopad 2020, 20:44   

Draw ma własny moduł impozycjonujący, który do takich prostych prac w zupełności wystarcza - jest to wszystko w opcjach druku, w oknie podglądu. Czasami trzeba najpierw wstawić kolejność drukowanych stron w oknie głównym (np. 16,1,15,3,2,15,4,14... itd.) ale można to zrobić bez problemu, można dołożyć pola spadu, znaczniku cięcia, pasery i inne kolorowe do niczego nieprzydatne niepotrzebowajki.

Jeżeli już masz podaną metodę rozłożenia (jak przykład załączona "dwójka"), to w oknie głównym drukowania (kolejność stron) wpisujesz: 5,44,45,4,5,44,45,4,8,41,48,1... itd. W okienku podglądu ustawiasz na docelowym formacie liczbę kolumn i wierszy, klikając później między użytkami dodajesz potrzebne marginesy (mogą być jednakowe lub różne), klikając w ikonę numeru strony obracasz (każdą osobno) i fruuuu ;).
Jeżeli masz zainstalowaną jakąś wirtualną drukarkę pdf to łatwo później to sprawdzisz.


[edit]
Dodatkowo znalazłem jakimś cudem mój tutek (wersja wielce ascetyczna :-D ) sprzed kilkunastu lat, który nadal jest aktualny - ściągnij, rozpakuj i uruchom "tut_002.html": https://fromsmash.com/qU94YSclCt-dt
 
 
dejwid4
Początkujący


Dołączył: 12 Lis 2019
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: 12 Listopad 2020, 22:38   

Witam.

Czyli ja chyba w wogóle to chyba ma zle zrobione...

Bo normalnie mam te książeczki zrobione w Corelu tak jak w zalaczniku ponizej,
czyli na jedną stronę ( zakładkę jak to nazywam ) przypada mi 6 stron z tej ksiazeczki, 6 stron książeczki na jednej kartce.
Rozumiem że tych zakładek, stron powinno być tyle ile w książce ?

Corel układ.PNG
Pobierz Plik ściągnięto 217 raz(y) 96.4 KB

Ostatnio zmieniony przez dejwid4 13 Listopad 2020, 15:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
dejwid4
Początkujący


Dołączył: 12 Lis 2019
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: 12 Listopad 2020, 22:41   

Kiedyś znajomy mi robił rozkładówke i rozjechały się tam trochę teksty, marginesy itp,
trzeba było wszystko sprawdzać ręcznie i poprawiać, jest jakaś opcja by poszło to z automatu i było ok?

Przepraszam że tak głowę zawracam, jakoś mi ten Corel coś idzie, ale rozkładówki w ogóle nie pojmuje.

pozdr.
Dawid
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 13 Listopad 2020, 09:40   

dejwid4 napisał/a:
Kiedyś znajomy mi robił rozkładówke


Nie przepraszaj, bo nie ma za co. Od tego jest to forum.

Ta "rozkładówka" to zdecydowanie źle jest tu użyta. Rozkładówka to jest opisana tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozk%C5%82ad%C3%B3wka

Chodzi Ci o arkusz impozycyjny z montażem 2x6 stron do oprawy zeszytowej.

Wydaje mi się, że żadnym Corelowym automatem tego nie zrobisz.

Pozostaje ręczny montaż. Wykonaj sobie makietę, czyli złóż 4 kartki tak, aby uzyskać zeszyt (książeczkę) 48 stronicowy. Ponumeruj strony. Po rozłożeniu każdego arkusza (arkusza, nie zakładki) zobaczysz jak są ułożone strony na arkuszu i jak poobracane. To będzie wzór do ręcznego odtworzenia w Corelu.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 13 Listopad 2020, 15:10   

Załącz jeszcze raz ten zrzut, bo jest obcięty i widać na nim tylko kawałeczek góry.
Jeżeli będę mógł, to zrobię taką "instrukcję" krok po kroku.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 13 Listopad 2020, 15:19   

Uzupełniając:

Wykonaj sobie makietę, czyli złóż 4 kartki tak, aby uzyskać zeszyt (książeczkę) 48 stronicowy.

Każdą kartkę składaj najpierw w "Z", potem na pół. Z każdej kartki otrzymasz zeszyt (zeszycik właściwie) 12 stronicowy. Zrób 4 takie zeszyty. Każdy tak utworzony "zeszycik" włóż w środek następnego. Razem da to zeszyt z 4x12 = 48 stron.

Ponumeruj strony w tak złożonym zeszycie. Ważne, by te numery nie były jakoś pod kątem czy byle jak - mają być tak, jak potencjalne numery wydrukowane na stronach. Nie będzie łatwo dostać się do każdej ze stron, trzeba będzie wspomóc się nożyczkami i delikatnie ponacinać zgięcia.

Po rozłożeniu każdego arkusza (arkusza, nie zakładki) zobaczysz jak są ułożone strony na arkuszu i jak poobracane. To będzie wzór do ręcznego odtworzenia w Corelu.
 
 
dejwid4
Początkujący


Dołączył: 12 Lis 2019
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: 13 Listopad 2020, 16:00   

Uzupełniłem ten załącznik, już jest OK
Przedtem mi go coś ucięło.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 13 Listopad 2020, 19:39   

Teraz wszystko jasne...

Pierwsza rzecz, absolutnie podstawowa: każda strona MUSI być na oddzielnej stronie dokumentu, czyli MUSISZ mieć 48 pojedynczych stron w CorelDraw (w jednym dokumencie/pliku rzecz jasna). Każda strona musi mieć wymiar docelowy, czyli 70×105 mm. Pomijam kwestie spadów, bo nie wiem czy masz je w pracy - zakładam że nie.
Taką pracę po prostu zapisujesz jako jeden plik pdf (PDF/X-1a najlepiej) w takim samym formacie jak format dokumentu i wysyłasz do drukarni.
I to jest koniec, drukarnia sama sobie zrobi resztę.

Jeżeli MUSISZ dostarczyć impozycję (chociaż trudno mi w to uwierzyć), mogę Ci pokazać jak ją zrobić samodzielnie spod samego Draw, ale musiałbyś wiedzieć, jakie odstępy mają być między łamami/cięciami i jaki dokładnie jest format papieru, bo na A-3 na pewno nie zmieści się 16 użytków!
 
 
dejwid4
Początkujący


Dołączył: 12 Lis 2019
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: 13 Listopad 2020, 20:33   

Fajnie to już jakiś konkret już wiem...
Napisze jutro jak zadzwonię do drukarni i dowiem się o te odstępy, spady.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 13 Listopad 2020, 21:18   

Drukarnia o spadach nic Ci nie powie, bo to zależy od pracy, którą przygotowujesz. Powinny mieć przynajmniej 1,5 mm, ale jeżeli masz taki kaprys, to możesz je zrobić nawet na metr ;).
Jeżeli nie wiesz, co to takiego spady (są ważne!), to zaglądnij tutaj: http://corel.wodip.opole....ighlight=spady.

WAŻNE!!!
Każda drukarnia woli sobie przygotować sama impozycję, więc nie rób jej na siłę, bo jest duże prawdopodobieństwo, że gdzieś zrobisz błąd i będzie Cię to kosztowało dodatkowo koszt nakładu albo nawet dużo więcej.
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 29 Listopad 2020, 16:19   

Tak, zostaw impozycję drukarni, chyba, że sam sobie na czymś drukujesz.
Jeśli tak, to szczerze mówiąc, nie wiem czemu ma służyć umieszczenie 6 stron na arkuszu? Ilość stron na arkusz musi wynosić cztery, albo być wielokrotnością tej liczby. inaczej to nie ma sensu.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 4 Grudzień 2020, 20:15   

Artur Miernik napisał/a:
eśli tak, to szczerze mówiąc, nie wiem czemu ma służyć umieszczenie 6 stron na arkuszu? Ilość stron na arkusz musi wynosić cztery, albo być wielokrotnością tej liczby. inaczej to nie ma sensu.


Ma. 12 stron na arkuszu (po 6 z każdej), łamane w Z i później w V, pozwala w całości wypełnić typowy arkusz (np. A2++) stronami - w przybliżeniu - kwadratowymi, np. 210x210, prawie bez strat papieru, co ma miejsce przy drukowaniu takich mało typowych prac montowanych czwórkami lub ich wielokrotnością.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.23 sekundy. Zapytań do SQL: 16