Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
17 Maj 2008, 20:38
Problem z interakcyjna obwiednią - prośba o radę
Autor Wiadomość
Thanathos 
Początkujący


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 5
Skąd: Otwock
  Wysłany: 4 Maj 2008, 13:32   Problem z interakcyjna obwiednią - prośba o radę

Witam wszystkich,
mam następujący problem i chciałbym prosić o jakąś radę. Otóż mam za zadanie stworzyć model fałdu. Jako, że nie mam predyspozycji malarskich zacząłem od narysowania go na papierze. W ten sposób wykonałem figurę przestrzenną, którą przeniosłem do komputera. W corelu za pomocą krzywych Beziera obrysowałem moją figurę i powstało mi coś takiego:



Zamierzony kształt uzyskałem, jednak estetyka pozostawia wiele do życzenie. Mianowicie: krzywe wyznaczające grubość nie są równoległe, oraz są kanciaste. Aby uzyskać ową równoległość postanowiłem stworzyć fałd od nowa za pomocą interakcyjnej obwiedni. I tu następuje problem. Nie potrafię się posługiwać tym narzędziem na tyle sprawnie aby zawijać do woli warstwę. Na początku rysuję prostokąt, który chcę zawinąć tak jak to widać na rysunku. Jednak mi nie wychodzi to w żaden sposób. Stąd też moja prośba, jak efektywnie mogę wykorzystać to narzędzie do uzyskania idealnej figury, takiej jak rysunku? (Używam Corela 11)
 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 4 Maj 2008, 13:48   

moze zrob tak obrysuje brzeg figury tzn ten przod jedna gruba linia grubosci faldu.
potem zamien to na obiekt skrot (Ctrl shift Q) a nastepnie uzyj narzedzia interakcyjna glebia i pociagni perspektywe na godzine pierwsza tzn w prawo w skos i do gory.
Pozdr.
Ostatnio zmieniony przez wawel 4 Maj 2008, 14:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Thanathos 
Początkujący


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 5
Skąd: Otwock
Wysłany: 4 Maj 2008, 14:00   

Próbowałem i tak. Przy grubej kresce cała figura jest czarna. Przy cienkiej wygląda to tak:

 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 4 Maj 2008, 14:04   

to zalezu od opcji wypelnienia i konturow sprobuj ustawic krycie dla lini na kolor przezroczysty. zreszta na tym rysunku nie widze przodu figury. Wiec tez tego brakuje
 
 
Thanathos 
Początkujący


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 5
Skąd: Otwock
Wysłany: 4 Maj 2008, 15:51   

prosiłbym o jaśniejsze wyjaśnienie, niestety nie wiem jak zastosować Twoją radę...
 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 4 Maj 2008, 17:46   

W opcjach tego narzedzia ustalasz kolory, daje to mozliwosc np ustawienia cieniowania takiej wstegi. Ale tu chodi mi o to aby przod tej figury obrysowac gruba linia potem zamienic ja na obiekt dzieki temu linia jest symetryczna i odstepy miedzy konturami sa takie same.
Co do tych lini to one sa narysowane przez corela i maja budowac te figure a mozna ja
edytowac tak jak kazdy obiekt corela po rozlaczeniu (ctrl K) czyli wszystkie wypelnienia kontury ich szerokosc, kolor. Czyli dzieki temu mozna sie pozbyc tych zbednych lini. Zreszta jak zrobisz to wyciagajac w glab szeroka linie (zamieniona na obiekt) to tych lini bedzie mniej - wiec mozna je potem latwiej usunac lub przez kasowanie, przyciecie po rozlaczeniu lub przez nadanie im koloru figury wowczas wypelnienie i kontur beda tego samego koloru czyli nie bedzie widac tego co zbedne.
 
 
JarekDRAW 



Pomógł: 93 razy
Wiek: 44
Dołączył: 01 Sty 2007
Posty: 1176
Skąd: Poznań
Wysłany: 5 Maj 2008, 07:14   

Thanathos napisał/a:
prosiłbym o jaśniejsze wyjaśnienie, niestety nie wiem jak zastosować Twoją radę...


Witam, moim zdaniem chodzi Tobie raczej o "Obrys" a nie "Obwiednię". Tu jest świetnie przygotowany opis Twojego problemu...

Pozdrawiam
 
 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 5 Maj 2008, 13:01   

.... po nadaniu kresce odpowiedniej grubości zamień ją w obiekt i dopiero potem baw się z efektem

Graphic1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1056 raz(y) 6.39 KB

 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 5 Maj 2008, 13:25   

uzywajac narzedzia glebia mozna zrobic cos podobnego i wyglada tak.
 
 
Thanathos 
Początkujący


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 5
Skąd: Otwock
Wysłany: 8 Maj 2008, 23:12   

Dziękuje wszystkim za pomoc. O to efekt mojej pracy z wykorzystaniem waszych rad.



Na początek zastosowałem "obrys" i uzyskałem pasek (taki jak widać po prawo). Następnie wszystkie kanty, zaokrągliłem bawiąc się krzywą Beziera. Sceptycznie podchodziłem do tego, ale za nastym razem zrozumiałem działanie krzywej (chociaż do tej pory nie udaje mi się połączyć dwóch różnych krzywych). Później dodałem interakcyjną głębię i uzyskałem widoczny efekt. Nie rozumiem jeszcze jak w łatwy sposób pozbyć się odcinków pojawiających się po zastosowaniu głębi, ale teraz jest to mniej ważne.

Jeszcze raz wielkie dzięki
Pozdrawiam
 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 9 Maj 2008, 08:28   

O laczeniu krzywych jest tu (linki z tego forum)
http://corel.wodip.opole....529d1eab25#6068
i tu
http://corel.wodip.opole....529d1eab25#6138

a do laczenia obiektow mozna uzyc funkcji spawania.
pozdr.
 
 
Thanathos 
Początkujący


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 5
Skąd: Otwock
Wysłany: 9 Maj 2008, 21:40   

Wawel dzięki wielkie za pomoc!
Pozdro.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 16