Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
projektowanie odzieży
Autor Wiadomość
karol 
Początkujący


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 9
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 10 Maj 2008, 21:18   projektowanie odzieży

Corela używałam do tej pory w pracy do prostych projektów - ulotki, plansze reklamowe, plakaty. W chwili obecnej staram się o pracę projektanta odzieży. Wiem, że corel jest używany w tym celu, a na pewno w firmie do której próbuję się dostać. Wiem, że są to rysunki "płaskie", z detalami np koszula z kieszeniami, pagonami, zapięciami itp. Mam tylko jeden problem, że kompletnie nie wiem w jaki sposób takie projekty mogą być w corelu wykonane, za pomocą jakiego narzędzia...., czy może przy użyciu gotowych wzorów... jeśli ktoś z Was się spotkał ze stosowaniem corela w projektowaniu odzieży i mógłby mnie trochę nakierować i pomóc będę wdzięczna:):)
 
 
 
JarekDRAW 



Pomógł: 93 razy
Wiek: 44
Dołączył: 01 Sty 2007
Posty: 1176
Skąd: Poznań
Wysłany: 11 Maj 2008, 13:27   

Witam, a czy ty masz jakieś doświadczenie w projektowaniu odzieży?
Najlepsze programy stworzone właśnie do projektowania właśnie odzieży, nie zastąpią doświadczenia i umiejętności projektanta. Piszesz że robisz już projekty w Corelu, więc jeżeli masz doświadczenie w projektowaniu odzieży to powinieneś wiedzieć jakich narzędzi użyć.


Pozdrawiam
 
 
 
karol 
Początkujący


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 9
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 11 Maj 2008, 18:48   

Witam
skończona szkoła projektowania, ASP, własna pracownia krawiecko - projektowa, 2 kolekcje na koncie, wygrany konkurs dla projektantów to chyba doświadczenie....:), ale nie o tym mowa i małe to ma znaczenie.
Kiedy kończyłam studnia i zaczynałam "zabawę" w projektowanie liczył sie jedynie projekt plastyczny, a w dalszym etapie projekt techniczny - wszystko na kartce przy użyciu własnych rąk.
W chwili obecnej firmy wykorzysują specjalistyczne programy do projektowania, inne bazyją na corelu, a jeszcze inne stosuja metode archaiczna - kartka i ołówek.
Z uwagi, że wcześniej nie miałam możliwości wykonywania rysunku technicznego modelu odzieży w corelu pojawiło się pytanie jak to zrobić.
Stąd moje zapytanie do Was, bardziej doświadczonych, dysponujący większą wiedzą na temat programu. BYć może ktoś z Was miał styczność z projektowaniem odzieży w ten sposób.
I naprawdę doświadczenie w projektowaniu ma tu najmniejsze znaczenie, bo wymyślić coś to jedno, a niemoc w technicznym przedstwieniu danej rzeczy to drugie.
Będę wdzięczna za pomoc :->
 
 
 
JarekDRAW 



Pomógł: 93 razy
Wiek: 44
Dołączył: 01 Sty 2007
Posty: 1176
Skąd: Poznań
Wysłany: 11 Maj 2008, 18:54   

No i trzeba było tak od razu :-) Jak możesz to zapodaj taki rysunek ręczny jako JPG, i na pewno dowiesz się jak używać Corela w tym celu.

Pozdrawiam
 
 
 
karol 
Początkujący


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 9
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 11 Maj 2008, 19:08   

Brak skanera niestety mnie ogranicza...
Powiedzmy najzwyklejsza koszula z kieszeniami, zapięciem z przodu, mankietem i czym tam jeszcze można sobie wymyślić:)
Prosta rzecz, a jak zaczynam sobie kombinować jak to w corelu zrobić to mam tylko znak zapytania przed oczami.. jakie narzędzie....rysnek odręczny...co z proporcjami...
czarna magia.
BYć może firmy stosujące corela robią to według własnego uznania i nie ma tak napradę na to reguły.
 
 
 
karol 
Początkujący


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 9
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 11 Maj 2008, 19:15   

w sumie to trzasnę jakąś fotkę zwykłego rysunku plastycznego, może to jakoś pomoże
 
 
 
JarekDRAW 



Pomógł: 93 razy
Wiek: 44
Dołączył: 01 Sty 2007
Posty: 1176
Skąd: Poznań
Wysłany: 11 Maj 2008, 19:26   

Powiem wprost, pracowałem w Agencji Reklamowej gdzie pracowałem jako grafik i drukarz.
Drukowałem na odzieży, i projektowałem raczej logo jakie miało być drukowane, więc za dużo nie pomogę. Robiłem drobne wizualki dla klienta - przykład poniżej.

Mogę jedynie opisać Tobie jakich narzędzi możesz użyć, ale tyle to pewnie sama wiesz.


Pozdrawiam
 
 
 
karol 
Początkujący


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 9
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 11 Maj 2008, 20:00   

powiedzmy takie jakieś wdzianko (przeraszam za jakość:)
Jeśli możesz to napisz jakich narzędzi byś użył żeby zrobić do tego rysunek techniczny, a więc dokładny w proporcjach, z detalami itd.
Ten etap jest dla mnie właśnie zagadką, bo kolorystyka, deseń czy ewentualne nadruki to już nie problem.
Mam wrażenie, że takie projekty techniczne w corelu trącą dyletanckim podejściem, ale może właśnie one takie są w pierwszej fazie przygotowania projektu.
Dzięki za odpowiedzi:)

DSC08791.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1112 raz(y) 48.68 KB

 
 
 
JarekDRAW 



Pomógł: 93 razy
Wiek: 44
Dołączył: 01 Sty 2007
Posty: 1176
Skąd: Poznań
Wysłany: 11 Maj 2008, 20:14   

Ok, ale krótko bo się nie znam na wymiarowaniu odzieży :-(

Rysujesz za pomocą krzywych linię dajesz F12 i wybierasz przerywaną - linia szycia
Do wymiarowania rozwiń 5 ikonkę i wybierz narzędzie (wymiary)
Rozmiar projektu robił bym 1:1.
No to by było na tyle, jak już napisałem nie znam się na projektowaniu odzieży.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez JarekDRAW 11 Maj 2008, 20:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
karol 
Początkujący


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 9
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 11 Maj 2008, 20:17   

Będę rzeźbić:)
W każdym razie dzięki za wskazówki
pozdrawiam
 
 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 12 Maj 2008, 01:44   

Gdyby tak dało się wstawić jak dokładnie wygląda wykonany przez ciebie odręcznie rysunek techniczny byłoby łatwiej znaleźć odpowiednie narzędzia. Do rysunków artystycznych (jak ten załączony) czasami łatwiej jest wykorzystywać tzw. freehand tool (F5), no i tablet pewnie byłby przydatny.
 
 
karol 
Początkujący


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 9
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12 Maj 2008, 08:13   

Tylko, że tu nie chodzi wcale o rysunek odręczny (został załączony dla małego ułatwienia sprawy dla JarekDraw). Chodzi o rysunek techniczny o czym wspominam - płaski, dokładny model odzieży, w proporcjach, z detalami...
ale dzięki za zainteresowanie
 
 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 12 Maj 2008, 08:48   

no i właśnie o ten z detalami pytałam:)
Jest kilka sposobów na stworzenie tych rysunków i załączam kilka różnych stylów - który byłby ci najbliższy?

fashion.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1615 raz(y) 99.02 KB

 
 
karol 
Początkujący


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 9
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12 Maj 2008, 16:57   

Wszystkie:):)
żartuję oczywiście, najbliższe są te koszule po lewej, w sumie to bez znaczenia która z nich, ale to właśnie taki rysunek!
Jeśli byłabyś w stanie nakierować mnie jak najlepiej, najprościej do tego się zabrać będę wdzięczna:)
Dzięki
 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 12 Maj 2008, 18:17   

napewno beda pomocne te linki bo to trzeba narysowac w corelu za pomoca krzywych wlasnie.
http://corel.wodip.opole....wanie_linii.htm

http://corel.wodip.opole.pl/ksztalt/ksztalt.htm

na youtube tez sa tutoriale pokazujace jak sie poslugiwac narzedziami rysunkowymi w programie.

niekiedy tez wystarczyc narysowac polowe rysunku jesli jest on symetryczny i potem to odbic lustrzanie powielajac te pierwsza czesc.
pozdr
 
 
karol 
Początkujący


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 9
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12 Maj 2008, 20:29   

Dzięki wielkie:)
A tak z czystej ciekawości to te załączone przez Ciebie projekty to Twoja praca, czy może można je ściągnąć gdzieś z netu?
 
 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 13 Maj 2008, 01:41   

kilka to cliparty corela, kilka z netu a kilka moich :)
To bardzo proste formy i, jak ci już koledzy naprowadzali, bardzo łatwo jest je stworzyć. Narzędzi nauczysz się szybko, ale posługiwanie się nimi wymaga cierpliwości... Z czasem poznasz wszystkie kruczki i sztuczki i zobaczysz jak łatwo jest używać Corela. Ja postaram się zrobić tutka na podstawie tych koszul...
pozdrawiam
Jagna
 
 
Alexmcalex 
Początkujący
Alexmcalex


Wersja CorelDRAW: X5
Dołączyła: 29 Cze 2013
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29 Czerwiec 2013, 17:27   

Czesc! Ja rowniez stawiam pierwsze kroki w pracy z corelem w projektowaniu mody od paru dni. Jako tako opanowalam podstawowy rysunek techniczny, ale nadal zastanawiam sie, co z proporcjami i skala? Czy jesli np. t- shirt damski o rozmiarze s ma szerokosc 42 cm i dlugosc 55 cm, to jesli ustale taką skale i narysuje t-shirt o dokladnie takich wymiarach , to to bedzie czytelne dla kogos, kto ma to uszyc? Pozdrawiam ;-)
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 29 Czerwiec 2013, 18:20   

Jeżeli taki projekt zapiszesz do uniwersalnego formatu (np. *.pdf) to jak najbardziej. Zakładam rzecz jasna, że w Draw pracujesz w skali 1:1.
 
 
s-p-i-n 


Pomógł: 192 razy
Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 1484
Skąd: opolszczyzna
Wysłany: 29 Czerwiec 2013, 19:34   

grafik wektorowa jest skalowalna bez utraty jakości, jeśli producent nadruku będzie na tyle kumaty i będzie mu się chciało to powiększy calość nadruku odpowienio do rozmiaru koszulki takby nadruk wielkości S nie wyszedł np. na XXL za mały; z drugiej strony zawsze lepiej znać specyfikację producenta (wraz z wymiarami) i tak jak pisał Malutki robić wszystko w skali 1:1
 
 
Alexmcalex 
Początkujący
Alexmcalex


Wersja CorelDRAW: X5
Dołączyła: 29 Cze 2013
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29 Czerwiec 2013, 19:38   

Ok, dzieki bardzo! Wszystko mi sie wyjasnilo :)
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29 Czerwiec 2013, 20:07   

Hmm...
Projektuj odzież "ręcznie" (przecież umiesz, bo jesteś po ASP), a potem rób wykroje w Corelu. To, myślę, będzie dla Ciebie duze ułatwienie. Wystarczy np., że zrobisz wykrój jednej nogawki, a potem lustrzane odbicie i masz drugą nogawkę (to się przyda przy projektowaniu spodni dla stonogi :-) ). Poza tym pliki Corela mogą służyć do plotowania...
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29 Czerwiec 2013, 20:18   

A więc możesz użyć plików Corela do krojenia w fabryce odzieży - wiesz, krojenie odzieży w różnych rozmiarach itp.
 
 
chaos
Początkujący


Dołączył: 30 Lip 2013
Posty: 2
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 30 Lipiec 2013, 13:04   

Corel chyba nie jest zbyt szczęśliwym programem do "projektowania" czegoś takiego jak odzież. Kwestią jest czy jako projekt traktujesz rysunek, który jest nośnikiem jakiegoś pomysłu. Do projektu zawsze najlepszy jest tablet i jakiś program do swobodnego rysunku. Nie wyobrażam sobie projektowania odzieży inaczej. Wykroje to co innego. Corel da radę jak najbardziej.
 
 
tadekk 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: X5
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Sie 2011
Posty: 86
Skąd: Mokotów
Wysłany: 31 Lipiec 2013, 11:45   

chezare napisał/a:
Tak naprawdę używanie jakiegokolwiek programu do projektowania odzieży jest marnym pomysłem, na kartce łatwiej.


Może masz takie wyobrażenie o projektowaniu. Ze szkiców moim zdaniem nie da się wyprodukować ubrań, to tylko drobny wstępny etap. Za to Corel Draw jest użyteczny w wielu etapach projektowania: wstępne koncepcje, warianty kolorystyczne, przygotowanie aplikacji (sitodruk, żakard, haft), projekty detali (guziki, zamki błyskawiczne itp), przygotowanie wizualizacji dla handlowców, przygotowanie rysunków do produkcji.

SIERP004.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 509 raz(y) 13.95 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 14