Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Druk - szczegółowe pytania
Autor Wiadomość
zet 
Początkujący


Dołączyła: 21 Paź 2008
Posty: 2
Skąd: Lublin
Wysłany: 21 Październik 2008, 07:57   Druk - szczegółowe pytania

Witam!

Dostałam zlecenie przygotowania projektu dużej broszury. Ma być ona drukowana tu: [http://www.ortis.com.pl]. Jako, że jeśli chodzi o przygotowanie pracy do druku jestem zielona, chciałabym zapytać o kilka spraw.
Po pierwsze, wyjaśnienie kilku punktów z instrukcji umieszczonej na ich stronie, dotyczących pliku do druku:

3. Prace przygotowane w palecie kolorów CMYK (wszystkie kolory SPOT rozbarwić do CMYK)

O co chodzi z tymi SPOT-ami? Jak uchronić się przed przypadkowym użyciem takiego koloru?

4. Nadruk koloru czarnego z aplikacji.

O co chodzi?

5. Kolor biały nie może być kolorem dodatkowym (SPOT) i zawierać atrybutu nadruku

Jak co do 4.

6. Rozbarwienia kolorów przygotować jako jeden plik

Muszę używać tych rozbarwień? Jak ewentualnie przygotować taki plik?

7. Pliki PDF nie mogą zawierać profili ICC ani być tworzone na serwer OPI

Jak uniknąć użycia tych profili/sprawdzić czy przypadkiem tego nie użyłam?

10. Pismo poniżej 8 pkt. należy przygotowywać w jednym kolorze, dotyczy to również kontr

Co to te kontry?

11. Apli czarnej nie należy tworzyć tylko z jednego koloru, sugerowane dodawanie 25 % koloru niebieskiego

Jak i do czego tworzy się te aple? Muszę to stosować?

13. Strony powinny zawierać linie cięcia, nadawane automatycznie z programu graficznego (ustawione na format pracy po obcięciu)

Jak ustawić te linie cięcia?

16. Przy oprawie zeszytowej należy uwzględnić stopniowanie marginesów wewnętrznego i zewnętrznego spowodowanego "wypychaniem" składek wewnętrznych

Jak to zrobić? Broszura ma mieć ponad 80 stron...

17. Każdą stronę należy zapisać jako osobny plik, nadając jej nazwę pozwalającą zidentyfikować ją w sposób jednoznaczny np. 01, 02, 03 page01, page02 itp. Nie należy stosować nazw plików długich, zawierających zbędne informacje

Rozumiem, że jeśli robię plik kompozytowy to nie muszę bawić się w osobne zapisywanie każdej strony? Chciałam to zrobić najpierw działami (powiedzmy po 10 stron, żeby mi Corel nie wariował z za dużym plikiem), a potem połączyć w jeden plik i z takiego zrobić PS całości. To w ogóle dobry pomysł? Czy na takie molochy macie inne sposoby?

20. Czcionki powinny być dołączone do pliku

Jak zrobię kompozyt, też?

24. Suma stopni pokrycia powierzchni na czterech wyciągach barwnych (w zależności od podłoża drukowego) powinna mieścić się dla offsetu arkuszowego w granicach 280-320%, a dla offsetu zwojowego 260-300%.

A to, to już zupełnie czarna magia... Cóż to jest i jak mam sprawdzić czy się zgadza?

Druga sprawa dotyczy doboru kolorów. Wiem, że zasadniczo to, co mam na ekranie ma się często nijak do wydruku. Broszura ma być raczej w ciemnych kolorach, dość intensywnych. Co zrobić, aby po wydrukowaniu nie okazało się, że kolory są wyblakłe albo za ciemne? Czy muszę korzystać tylko z palety CMYK, czy mogę "mieszać"? Ile mogę użyć kolorów, żeby nie wyszło nagle bardzo drogo przy drukowaniu?

Trzecia rzecz - ilustracje. Wiem, że co najmniej 300dpi. Jak zmienić rozdzielczość w CDraw? Czy może wcześniej próbować w innym programie? I co z wyglądem zdjęć. Co zrobić, żeby jedne nie były za jasne, a inne za ciemne. Ma ich być niewiele (głównie tekst), ale muszą w końcu jakoś wyglądać.

W tej instrukcji niby nic o tym nie ma, ale zastanawia mnie jeszcze co to są właściwie te pasery? Po co się je robi i jakie mają znaczenie? Czy muszę jakoś specjalnie je skonfigurować?

Aaa, mam CD 12.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 21 Październik 2008, 09:48   

Duzo tych pytan, nie wiem czy nie za duzo bo to pokazuje ze czeka Cie dluga droga zeby te publikacje ponad 80 stron poprawnie przygotowac.
Czesc z tych pytan to sa sprawy podstawowe, i nie wiem czy nie bedzie bezpieczniej oddac to komus do weryfikacji przed poslaniem do druku albo zlecic sklad.
Rowniez jest sprawa oprogramowania cd 12 to dobre oprogramowanie ale nie najlepsze do skladu takich duzych dokumentow z duza iloscia tekstu. Choc napewno mozna tez to zrobic - byl tu na grupie watek o tym.
z grubsza odpowiadajac na pytania.
spoty - kolory dodtkowe ktore sa poza paleta cmyk ktora bedzie cie tu obowiazywac.
Uzywaj tylko palety cmyk ewent. skali szarosci. Jesli przypadkiem uzyjesz czegos spoza tej palety tez mozna to na ost. etapie zamienic i wychwycic.

Nadruk to druk jednego koloru na drugim i mozna to ustawic w samym corelu.
Bialy ma byc bialy z palety cmyk a nie spot z overprintem.

co do rozbarwien to nie wiem bo dalej cos tam piszesz o kompozycie wiec jednak lepiej moze to przygotowac w jednym pliku a nie kazda strone osobno i kazdy kolor tez (a jest ich ponad 80) i bez rozbarwien.

profile mozna "odptaszyc" przy robieniu pliku do drukarni

o kontrze tu jest
http://www.swiatdruku.com.../2000_07/01.htm

apli czarnej nie musisz stosowac. Zalezy od twojej inwencji czy chcesz miec taka powierzchnie w projekcie.

Linie ciecia mozna ustawic na etapie druku do pliku lub produkcji pdefa.

Wypychanie skladek wystepuje wlasnie jesli masz wiele stron grubego papieru i potem te skladki ze srodka sa wypychane na zewnatrz. Natomiast moze to byc skladane np po 16, 32 strony skladka do skladki. I wowczas problem jest mniejszy. Program Kombi do skladu ma mozliwosc ustawienia tego przyrostu w corelu chyba tylko recznie. Strony wew. zmniejszaja sie. Jak masz male marginesy to moze czesc elementow przy brzegach zniknac. a napewno bedzie widac przy kartkowaniu skok numerow stron. Zreszta jak oprawa bedzie np klejona czy bindowana to problem juz nie taki straszny.
tu tez masz cos na ten temat
http://209.85.135.104/sea...clnk&cd=2&gl=pl

zreszta program do impozycji w nawietlarni tez moze tu byc pomocny.

Plik mozna dzielic a potem polaczyc np w jeden duzy pdf acrobatem jesli masz lub czyms darmowym (pdftools)

czcionki osadzasz w pliku to tez jest do ustawienia na etapie wypuszczania pliku ps czy pdf. Nie ma znaczenia czy to kompozyt czy nie.

O stopniu krycia bylo na grupie poszukaj Trzeba to ustawic albo w ps albo podpiac gotowy profil.

Odp. na inne pytania tez juz byly na grupie np: o paserach itd sam tez juz opisywalem kilka z tych spraw.
 
 
zet 
Początkujący


Dołączyła: 21 Paź 2008
Posty: 2
Skąd: Lublin
Wysłany: 22 Październik 2008, 18:14   

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź. Biorę się do roboty.
 
 
raczek
Początkujący


Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 2
Skąd: katowice
Wysłany: 17 Luty 2010, 12:59   

Czy mógłby ktoś mi pomóc....:( powoli się załamuję.
Mam do przygotowania wizytówkę do druku i potrzeba mi ustawić linie cięcia na 3mm w indesign zrobię to bez problemu przy exporcie do pdfa natomiast w corelu mi się nie udaję.
Proszę niech ktoś się zlituje i wytłumaczy mi krok po kroku co mam pozaznaczać przy exporcie do pdfa z corela..?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 17 Luty 2010, 13:32   

zobacz ten dlugi watek na 2 strony o wizytowkach.
http://corel.wodip.opole....opic.php?t=2306
 
 
raczek
Początkujący


Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 2
Skąd: katowice
Wysłany: 17 Luty 2010, 14:05   

dziękuję za pomoc :)
 
 
D.K. 
Doradca


Pomógł: 10 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 110
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 17 Luty 2010, 21:21   

80 stron w Corelu! Gratuluję odwagi! Ja takiej nie posiadam. Często zapisuj, twórz kopie zapasowe RĘCZNIE i sprawdzaj te kopie. Daj do sprawdzenia komuś od dtp, możesz wrzucić na forum linka do gotowego pliku, można wtedy powiedziec więcej co jest do poprawienia. Jesli sobie nie poradzisz z tematem, pisz do mnie, zaradzimy.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 17 Luty 2010, 21:58   

Ten watek o tych 80 str. jest z roku 2008. Dzis tylko ktos dopisal to o tych wizytowkach.
Mysle ze do 2010 juz udalo sie to skonczyc :-) ...choc nigdy nie wiadomo ;-)
pozdr.

ps.
O tworzeniu plikow wielostronicowych w Corelu juz byla dyskusja - dosc ciekawa.

http://corel.wodip.opole....wielostronicowe
 
 
D.K. 
Doradca


Pomógł: 10 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 110
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 18 Luty 2010, 20:35   

No racja! Zapędziłem się w amoku! :roll: Swoją drogą ciekawe czy udało się wydrukować broszurę?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 14