Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
17 Styczeń 2009, 08:03
Kanały
Autor Wiadomość
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
  Wysłany: 12 Grudzień 2008, 01:08   Kanały

Usłyszałem, że jest możliwość zaimportowania obrazka do programu edycji Audio-VIdeo i sprawienia by był widoczny tylko on bez jego tła. Metody transprentalnego tła dla *.GIF nie działają. Ja robiłem to do tej pory metodą usuwania w programie obróbki Audio-Video jednego kolru, któego uprzednio użyłem na obrazku graficznym w części, która miała być przeźroczysta.

Usłyszałem, ze jest inna metoda, polegająca na zapisaniu daneg elementu obrazka w kanałach, np. Alpha i późniejszym odznaczeniu wyświetlania tylko tego danego kanału w prograie do edycji, obróbki Audio-Video.

INNYMI SŁOWY: nie wiem jak mogę przyznać dane elementy w obrazku na jeden z kanałów. Usiłowałem z maską, bot am widniały te opcje ale absolutnie nic z tego nie wyszło. Może coś robię źle? Jeżeli umiecie, to wytłumaczcie mi proszę, to jak dziecku.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 12 Grudzień 2008, 08:16   

To zalezy od programu bo nie kazdy to obsluguje.
Ale np. Wiele programow tego typu obsluguje przezroczystosc ze zwyklego pliku png, lub maski z pliku tga. np. Pinnacle
A np. darmowy virtual dub ma mozliwosc dzieki rozszezeniom tez importowac logo ktore albo bedzie mialo usuniete tlo tak jak w gifie (wskazanie koloru) albo na bazie maski. Tworzone sa 2 pliki bmp jeden to logo z tlem a drugie to plik czarno-bialy (maska) Sa tez programy do animacji 3d(darmowe tez) ktore moga wygenerowac animacje jako serie plikow bmp (pliki z tlem i pliki z maska a potem taka animacje mozna podpiac pod filtr np. Granta i uzyskamy ruchomy obraz 3d w obrazie (filmie)
Sa tez programy ktore obslguja tez maski z gotowych filmow - sa takie zestawy do kupienia z jakimis animacjami gdzie pewne ruchome obrazy sa bez tla.
pozdr.
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 17 Grudzień 2008, 03:35   

OKej, dziękuję. A może wiesz jak to zrobić włąśnie w Corelu? Zapisać część obrazko z tłem Alpha?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 17 Grudzień 2008, 09:03   

Sprawdzilem, pliki o rozszezeniach
png, tif, tga z kanalami maskujacymi i kazdy z tych formatow przenosi przezroczystosc i twarda i stopniowa - miekka do programu do Edycji Video. Oczywiscie to z pewnoscia zalezy od programu, wiec niekoniecznie program x czy y to obsluzy.
Maske w kanale w PP robi sie b. prosto i wydaje mi sie ze juz to opisywalem w przypadku ikon bez tla.
Ale robisz tak:
masz jakis obiekt na warstwie bez tla
- tworzysz maske z obiektu (Ctrl M)
- na palecie kanalow powstaje dodatkowy kanal maskujacy - alfa po czym zapisujesz
jako np. png 24 (optymalizator obrazkow dla internetu) wybierajac zakladke zaawansowane i przezroczystosc na bazie maski.
Lub eksportujesz jako tga lub tif i maska jest zapisana w pliku.

Jesli robisz to dla virtual dub to trzeba zrobic 2 pliki jeden moze miec tlo to moze byc np prostokat w kolorze zielonym i plik 2 gdzie pracujesz w skali szarosci i tworzysz jakis ksztalt np miekkim pedzlem i potem w virtual dub wskazuje sie te dwa pliki i ten kolorowy jest maskowany tym w skali szarosci. Oczywiscie mozna dopasowac ksztalt maski - tego pliku w skali szarosci do konkretnego ksztaltu np do logo - robiac maske na bazie obiektu i wypelniajac to czarnym kolorem i zapisujac osobny plik z tlem jako bmp. Dzieki tym zabiegom mozna zrobic tez np logo stacji tv ktore bedzie stopniowo wtapialo sie w obraz.
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 19 Grudzień 2008, 00:04   

Cytat:
masz jakis obiekt na warstwie bez tla

- to znaczy, mam usunąć tło w programie Corel Photo-Paint i robić dalsze zabiegi bez tła?
(zazwyczaj robiłem to na jakimś tle).

Cytat:
- na palecie kanalow powstaje dodatkowy kanal maskujacy - alfa po czym zapisujesz

- a gdzie jest ta paleta kanałów? Chodzi Ci o to:



Zapisałem do formatu TGA, wczytuje w Sony Vegas i niestety, zgodnie z moimi przypuszczeniami nie działa. Dlaczego nie działa? Przecież w Corelu zrobiłem chyba wszystko jak należy... Co do progamu Auvdio-Video, to tam odznaczam co potrzebne (kanał alfa) i nic nie znika.
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 19 Grudzień 2008, 00:08   

wawel, działa! Przepraszam! Działa, działa! Zapisałem do TGA, odznaczyłem kanał w programie i działa jak złoto. Dziękuję - zawsze mnie ciekawiło jak to sie robi inną metodą niż Chroma Keyerem!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 14