Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bardzo początkujący
Autor Wiadomość
lolo_86 
Początkujący


Dołączył: 20 Mar 2009
Posty: 6
Skąd: Augustów
Wysłany: 21 Marzec 2009, 09:29   Bardzo początkujący

Swoją przygodę z CORELEM zaczołem 5 dni temu.
Postanowiłem zrobić kilka projektów wizytuwek, co prawda nie potrafię okiełznać jeszcze wielkich możliwości jakie daje program. Lecz mam nadzieje że ciężką pracą w przyszłości osiągne przyzwoite efekty. Czekam na konstruktywną krytyke.
Jak narazie zrobiłem to :

solarium.png
Pobierz Plik ściągnięto 800 raz(y) 109.64 KB

solarium tył.png
Pobierz Plik ściągnięto 640 raz(y) 101.36 KB

studio tył.png
Pobierz Plik ściągnięto 603 raz(y) 43.01 KB

studio.png
Pobierz Plik ściągnięto 591 raz(y) 79.94 KB

komputery tył.png
Pobierz Plik ściągnięto 649 raz(y) 86.17 KB

komputery.png
Pobierz Plik ściągnięto 580 raz(y) 63.87 KB

gospodarstwo.png
Pobierz Plik ściągnięto 577 raz(y) 131.7 KB

 
 
tadzior 
Początkujący
początkujący



Wiek: 28
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 15
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 27 Marzec 2009, 14:26   

no! ciężka praca czeka! - skoro robiąc wizytówki robisz wizytuwki
:evil:
 
 
magnetia 
Bywalec
Świeżak <lol>


Wiek: 36
Dołączyła: 16 Sie 2008
Posty: 29
Skąd: Bydgoszcz/Kraków
Wysłany: 27 Marzec 2009, 15:15   

Może jako świeżak najpierw sama powinnam coś zaprezentować nim się odezwę, ale skoro wielkim tego forum jakoś się nie chce, to spieszę z pomocą, głównie typograficzną ;-)

Po pierwsze: Nie projektuj liter i innych ważnych elementów tak blisko krawędzi. Źle to wygląda i przy obcinaniu wizytówek mogą po prostu zostać przycięte. Nie żałuj ze dwóch mm na marginesy.

Po drugie: Jeśli chcesz, żeby wyglądało profesjonalnie nie używaj podkreślenia, no chyba, że masz jakiś artystyczny powód i mocne uzasadnienie. Jest wiele innych sposobów na wyróżnienie jakiejś części tekstu. Zdaje się, że "codziennie bliżej słońca" jest pogrubione, tak? Sam bold wystarczy, z resztą jakiś dziwny ten bold :-/

Po trzecie: Jeżeli chcesz, żeby było wyraźnie i czytelnie unikaj wersalik. To nie prawda, że jak dużymi literami to wyraźniej, przeciwnie - długa partia tekstu napisana wersalikami to morderca dla oczu.

Po czwarte: Nie jestem pewna, ale zdaje się, że ci się zdarza używać źle bolda i kursywy. Nie wolno tego stosować dla czcionek, dla których projektant tego nie przewidział, czyli nie klikamy w wordzie kursywa i pogrubienie :-? Nie używaj też dwóch takich chwytów na raz.

Po piąte: Poczytaj tu: http://www.typografia.ogm...-poziome-kreski o stosowaniu różnych kresek. Wszędzie dajesz dywiz i to trochę licho wygląda.

Do tego takie moje se-myślę ;-) :
Wizytówka gospodarstwa rolnego: obrzydliwy kolor tła. Bardzo też możliwe, że on się taki wściekle żółty nie wydrukuje.

Solarium: wydaje mi się, że użyć tak znanego pędzla corelowego (mówię o czerwonawych ciapkach) to trochę obciach i amatorka ;-) Podobnie ta strzałka w komputerach... I czy nie używasz czasem czcionki Monotype Corsiva? To też trochę wsypa, jest po prostu wyświechtana :mrgreen:

Komputery: Ten duży wygięty napis to na pierwszy rzut oka zdawało mi się, że przez przypadek się wygiął: zasada wszelkich wyróżnień jest taka, że albo wyraźnie wyróżniasz, albo wcale. Jeśli np. lekko wygniesz to wygląda jak błąd, tak samo jeżeli różnicujesz czcionkę o mniej niż dwa punkty.
I zdjęcie jakieś liche...

Uff... ulżyłam sobie... ;-)
 
 
tadzior 
Początkujący
początkujący



Wiek: 28
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 15
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 27 Marzec 2009, 15:42   

:mrgreen:

Dzięki! ... i mnie brała ochota żeby sobie ulżyć ... a tak "bez roboty" i mnie ulżyło ...
... no, może jeszcze kilka rzeczy warto byłoby "dołożyć", ale ... ech...

... cóż, dodam tylko:
nawet w czasach, gdy składano ołowiane czcionki (a za człowieka nie robił nic komputer), za taki skład zecer wyleciałby z hukiem z roboty... a dziś niektórzy tłumaczą się: "tak mi komputer zrobił"... wiem, że wiele programów powstaje, które masę czynności automatyzują, ale nie znaczy to, że można "olać" znajomość (chociażby podstaw) typografii (i ortografii), a projekty powinny uwzględniać także parametry technologiczne (docelowego druku np.) ... jak wyżej... (kolory/marginesy/spady/itp. itd.)

chyba jeszcze długo nawet z najlepszego programu nie wyjdzie nic dobrego, jeśli posługujący się nim człowiek nie będzie wiedział "co robi"...
a najlepszej nawet jakości dłutko nie uczyni z człowieka dobrego rzeźbiarza

ufff
 
 
cash 
Bywalec
sami sobie zróbcie.



Wiek: 35
Dołączył: 03 Gru 2007
Posty: 40
Skąd: Łańcut/Chmielnik
Wysłany: 31 Marzec 2009, 20:40   

Tak jak już mówili moi przedmówcy, odpowiednie dobranie czcionki to połowa sukcesu,
do tego musi jeszcze dojść odpowiednie jej ułożenie oraz dobrze dobrana grafika do
tematyki wizytówki.

W przypadku tych prac, wszystko jest wykonane chaotycznie, ale jeśli
będą stosowane powyższe zasady to projekty będą udane ;)

Więc powodzenia przy następnych projektach.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: