Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
20 Maj 2009, 09:26
Pantone a cmyk
Autor Wiadomość
dktw 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 47
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 5 Kwiecień 2009, 17:54   Pantone a cmyk

Witam
Mam pytanie do osób zajmujących się projektowaniem znaków w Corelu, jak staracie się dobierać kolorystykę projektów? Przy czym chodzi mi tutaj o poprawność techniczną czyli jak dobierać kolory żeby przy konwersji na różne przestrzenie barwne były poprawnie odwzorowane?
Czy dobrym rozwiązaniem jest projektowanie za pomocą kolorów z palet Pantone w Corelu?
A jak potem dobrać odpowiednik cmyk? Czy wystarczy przeskoczyć do zakładki cmyk w dokerze kolor i uznać wartość proponowaną przez Corela za optymalną?

Pozdrawiam
Daniel
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 5 Kwiecień 2009, 22:54   

Musisz znać przeznaczenie pracy. Jeśli będzie ona drukowana offsetem, to musisz stosować kolory CMYK, bo to wynika z technologii druku. Broń Boże nie używaj kolorów RGB, chyba że Twoja praca nie wyjdzie poza ekran monitora lub telewizora. Jednak nie wszystkie kolory da się uzyskać z CMYKa. Jeśli w pracy z jakichś wzglądów występują kolory nieprzekładalne na CMYK (np. logo firmy, w którym są używane specjalne kolory), to przedstawiasz te nieprzekładalne na CMYK kolory kolorami spotowymi (spot colors), a więc kolorami Pantone, w wersji coated lub uncoated. Wówczas praca rozbarwia Ci się na kolory cmykowe i kolory pantonowe, a w maszynę drukarską drukarz leje farby cyan, magenta, yellow black oraz farby pantonowe kupione specjalnie do tej pracy.
Pantonów się na ogół nie miesza, chyba że chodzi o przejście tonalne z jednego pantonu do drugiego.
Masz wówczas gwarancję, że elementy pantonowe będą dokładnie w kolorze pantonowym, a nie w mniej czy bardziej podobnym.
Jeśli nie masz wprawy w dobieraniu kolorów, postaraj się o wzorniki kolorów CMYK i Pantone (są drogie, ale niezawodne). Każdy drukarz i każde studio graficzne mają takie wzorniki, żeby uniknąć określeń: "wie pan, ma to być w kolorze kawy z mlekiem, więcej mleka niż kawy", a zastąpić je precyzyjnym: "wie pan, ma to być w kolorze PANTONE 175 CV, siatka 45%" Wtedy drukarz kupuje farbę PANTONE 175 CV - wiesz, taki brązik - leje ją w maszynę i kładzie siatkę 45%, uzyskując precyzyjną kawę z mlekiem. :-)
Jeśli Twoja praca będzie wykonywana np. techniką sitodruku (np. koszulki z nadrukiem), to operujesz cmykami, nie dbając o ich rzeczywisty wygląd (i unikając siatek, bo sitodrukiem kiepsko wychodzą, choć znam artystów, którzy robią to pięknie), byleby rozbarwienia były właściwe...
I tak dalej, i tak dalej. Mógłbym o tym napisać na Forum tekst objętości - dajmy na to - Trylogii Sienkiewicza, ale nie będę zanudzał Czytelników...
 
 
Highflyer 
Praktyk


Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 75
Skąd: Z domu
Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 11:48   

Bardzo madre slowa Trurl, dzieki przydadza sie bo wlasnie jestem na etapie tworzenia albumow dla tegorocznych absolwentow:) Ale mam moze takie male pytanie. Jak ma sie sprawa kolorow na cyfrze? Chodzi mi o cos wiecej niz CMYK.
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 12:35   

Wybacz, Highflyer, na jakiej cyfrze? Co rozumiesz pod hasłem kolory na cyfrze? Wyjaśnij zgredowi...
Przecież z pewnością nie chodzi Ci o kolorowanie znaków pisarskich służących do zapisywania liczb...
 
 
1cm
Profesjonalista


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lip 2008
Posty: 331
Skąd: Opole
Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 14:28   

w druku cyfrowym tylko symulacja pantone

pzdr.
 
 
Highflyer 
Praktyk


Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 75
Skąd: Z domu
Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 15:53   

@ Trurl - Chodzilo mi o druk cyfrowy:)

A z wypowiedzi 1cm wnioskuje, ze chyba nie warto kombinowac, bo i tak efekt bedzie mierny jak z kazda symulacja :-P
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 16:34   

..a najlepiej przygotowac tzw ksiege znaku i logo w roznych modelach kolorow z obszarami ochronnymi i cala reszta....takie ksiegi ma raczej kazda szanujaca sie firma.
Bo ich marka moze byc prezentowana w roznych mediach od spotu reklamowego w tv przez strone www az po czarno-biala gazete.
pozdr.
 
 
dktw 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 47
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 22:07   

Wielkie dzięki za odpowiedzi
Trurl - dzięki za piękne za pomoc, myśle że taka tematyka tutaj nikogo nie zanudza;)
pomogłeś poukładać mi coś w główce, aczkolwiek mam jeszcze pytanie odnośnie:

wawel napisał/a:
..a najlepiej przygotowac tzw ksiege znaku i logo w rożnych modelach kolorow z obszarami ochronnymi i cala reszta....takie ksiegi ma raczej kazda szanujaca sie firma.
Bo ich marka moze byc prezentowana w roznych mediach od spotu reklamowego w tv przez strone www az po czarno-biala gazete.
pozdr.


właśnie tylko zmierzam do tego co myślicie o takim sposobie pracy:
projektując logo używam palet Pantone a później muszę jeszcze do tego dobrać odpowiedniki cmyk, i tak np.: jeśli użyje kolor Pantone 5665 C to (w oknie dokera kolor po przejściu do zakładki color sliders) Corel określa ten kolor jako C5 M0 Y7 K10; i tu moje pytanie czy można na tym polegać, i np. śmiało wstawić ten kolor jako odpowiednik wymienionego Pantona do księgi znaku?
Czy może trzeba wziąć jakieś inne czynniki pod uwagę?
pytam gdyż pogrzebałem trochę i udało mi się wyszukać kilka takich ksiąg i dla niektórych kolorów taki właśnie sposób wydawałby się potwierdzać ale czasem kolor CMYK podawany przez projektanta różnił się trochę od tego co podawał mi Corel dla konkretnego Pantona

pozdrawiam
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 22:56   

http://www.signs.pl/ftopv...m=22&topic=5794
i
http://www.dtp.art.pl/faq_65.html
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 23:29   

dtkw, kolory spotowe są nieprzekładalne na CMYK, tak więc, używając kolorów cmykowych, uzyskasz tylko w przybliżeniu kolor pantonowski. Piszesz: "projektując logo używam palet Pantone a później muszę jeszcze do tego dobrać odpowiedniki cmyk". Jeśli tak, to po co projektujesz w Pantonie? Zrezygnuj z Pantone i projektuj w CMYKu. Pamiętaj: Panton jest po to, żeby Pantonem drukować.
A poza tym w moim Corelu (11) Pantone 5665 C na CMYK przełożone jest tak: C 6 M 0 Y 6, K 11. Jak łatwo widać, troszkę inaczej... Wprawdzie w druku CMYKiem nie będzie różnicy między Twoim a moim przekładem Pantone na CMYK, ale, jeśli wydrukujesz to farbą Pantone 5665 C, to zauważysz różnicę między Pantonem a CMYKiem.
 
 
dktw 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 47
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 6 Kwiecień 2009, 23:38   

Dzięki wielkie wawel, nie znałem tych stronek
 
 
dktw 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 47
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 7 Kwiecień 2009, 00:01   

ok Trurl mogę projektować w cmyku ale dla użytych kolorów będę potrzebował odpowiednik Pantone, a tu też chyba nie jest łatwiej dopasować... no nie?
a btw a też Corelem 11 działam
dzięki za odpowiedź

pozdrawiam
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 7 Kwiecień 2009, 10:56   

Piszesz: "mogę projektować w cmyku ale dla użytych kolorów będę potrzebował odpowiednik Pantone". Dlaczego będziesz potrzebował odpowiednika Pantone? Przecież możesz również zaopatrzyć się w próbnik CMYK, skoro projektujesz w CMYK. Tobie i Twoim klientom się to przyda - będziecie wreszcie mogli ustalić kolory pracy.
Podobnie jest ze wszystkim innym. Jeśli np. chcesz zmierzyć w centymetrach odległość od ściany do drzwi, to czy używasz calówki aby potem przeliczać pomiar na centymetry? A jeśli musisz zmierzyć temperaturę ciała w stopniach celsjusza, to czy używasz anglosaskiego termometru wyskalowanego w stopniach Fahrenheita, a potem z dziecinną łatwością przeliczasz to na stopnie Celsjusza, wiedząc, że 1°F=5/9 K, że 0°C=32°F, a 100°C = 212°F?
Nooo... Można i tak, ale chyba jesteś (lub zamierzasz być) profesjonalistą? Musisz więc mieć odpowiednie narzędzia. Albo pracować w czerni i bieli... ;-)
 
 
1cm
Profesjonalista


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lip 2008
Posty: 331
Skąd: Opole
Wysłany: 7 Kwiecień 2009, 12:06   

a ta czerń to rozbarwieniem czy kontrastem? ;)

pzdr.
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 7 Kwiecień 2009, 12:41   

Rozbarwieniem. I to porządnym: z czwórki!
Mówię tak nie bez powodu, bo jeśli chcesz mieć piękną czerń w aplach, to nie ctosuj czystej czerni CMYK, tzn K 100% i po 0% C, M, Y, bo w dużych aplach będzie to brzydka czerń wpadająca w szarości. Jeśli chcesz mieć w aplach piękną, głęboką czerń CMYKową, dodaj do 100% K jeszcze po 50% C, M, Y, albo stosuj taką czerń, jaka jest w Photoshopie: 75%C, 68%M Y67% K90%. Będzie pięknie...
 
 
dktw 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 47
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 8 Kwiecień 2009, 01:00   

Trurl masz oczywiście rację, warto ustalić precyzyjnie kolory na których się pracuje, ale moje pytanie wzięło się z tego ze przy tworzeniu nawet podstawowej księgi znaku często podaje się kolory oczywiście cmyk jak i odpowiedniki Pantone, a ze nie mam wzorników jedyne co mi zostaje to oprzeć się na Corelu, dlatego pytałem czy można na nim w tej kwestii polegać, bo z jakiegoś rozeznania, po przejrzeniu kilku takich ksiąg wychodziło mi że że niektórzy robią to w Corelu a niektórzy w jakiś inny sposób...
dlatego zawracam wam głowę :)

pozdrawiam
 
 
Tomy_m
Początkujący


Dołączył: 03 Sie 2006
Posty: 13
Wysłany: 20 Kwiecień 2009, 15:53   

Wydaje mi się że nie bardzo rozumiesz na czym polega drukowanie PANTONE.
Drukowanie PANTONE to tak jak drukowanie sitem, rozbarwień właściwie w ogóle nie trzeba robić gdy nie ma przejść tonalnych i wszystko jest drukowanie PANTONE. Takie rozbarwienia można zrobić ręcznie (czarno- białe) i wysłać na naświetlarkę.
Natomiast CMYK'a żadnego w ten sposób nie rozbarwisz chyba że będzie to projekt wyłącznie w podstawowych barwach CMYK.
PANTONE używa się wyłącznie wtedy gdy jest to konieczne, bo to baaaardzo drogi druk. Jeżeli jest możliwość przełożenia barwy na CMYK (np. w Księdze Znaku jest dopuszczone użycie wersji kolorystycznej CMYK) to takiej wersji koloru się używa. Są pewne projekty w których używa się PANTONE, czasami nawet nadrukowywanego na aple, jednak takie projekty wymagają PRAKTYKI w DRUKARNI. Jeżeli nie pracowałeś w drukarni i nie masz doświadczenia czystko drukarskiego to unikaj takich projektów jak ognia.
Praktycznie każdy tego typu zaawansowany druk wymaga BEZWZGLĘDNIE ustaleń z drukarnią, jeżeli oczywiście chcesz aby to dobrze wyszło w druku. Radzę zdać się na opinię drukarza, oni często wiedzą jak najlepiej wydrukować tego rodzaju prace a Ty dowiesz się od nich jak je przygotować.
Sam mam teraz niezłego klina ... próbuje w Corelu 11 zrobić projekt z dwoma kolorami PANTONE (jeden w macie drugi w połysku / apla + liter) i do tego część elementów w CMYK.
W dodatku nie mam pojęcia kto to będzie drukował... :-(
 
 
nev555 
Znawca


Pomógł: 23 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 173
Skąd: Poznań
Wysłany: 20 Kwiecień 2009, 20:55   

no nie przesadzajmy, nie straszmy ludzi Pantone'ami bo im się jeszcze będą po nocach śnić ;) trochę doświadczenia i wszystko idzie miło i przyjemnie.
Co do kosztów to jest trochę może drożej ale chyba (a nawet napewno) lepiej wydrukować parę wizytówek z Pantone niż z Cmyka.
 
 
 
Wi_ka
Początkujący


Dołączył: 26 Mar 2014
Posty: 15
Skąd: Polska
Wysłany: 7 Kwiecień 2014, 13:42   

Mam specyfikację przygotowania książki 2+2 w PANTONE.
Moje pytanie brzmi czy projektując w ID mam od razu zastosować te dwa kolory o które mnie proszą, czy projektować w CMYK ?

Nigdy nie proszono mnie o przygotowanie książki w kolorach PANTONE stąd moje pytanie.
Człowiek uczy się całe życie.
 
 
Wi_ka
Początkujący


Dołączył: 26 Mar 2014
Posty: 15
Skąd: Polska
Wysłany: 7 Kwiecień 2014, 13:44   

Brakuje mi wiedzy praktycznej, nie wiem czy drukarz który dostaje skład w CMYK, leje farby PANTONE i wszystko jest super bez względu na to czy skład jest zrobiony w PANTONE czy CMYK.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 7 Kwiecień 2014, 14:33   

Wi_ka napisał/a:
Moje pytanie brzmi czy projektując w ID mam od razu zastosować te dwa kolory o które mnie proszą, czy projektować w CMYK ?


Tak, zastosować dwa kolory Pantone.

Wi_ka napisał/a:
drukarz który dostaje skład w CMYK, leje farby PANTONE


Leje zgodnie ze złożonym zleceniem. Jeżeli dostanie skład w cmyk ze zleceniem druku w Pantone, to prawdopodobnie odrzuci pliki. Istnieją co prawda pewne możliwości odstępstwa od tej reguły, ale wymagają osobistego kontaktu z drukarnią i - że tak powiem - pewnego stopnia zażyłości...
 
 
Wi_ka
Początkujący


Dołączył: 26 Mar 2014
Posty: 15
Skąd: Polska
Wysłany: 7 Kwiecień 2014, 14:38   

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 7 Kwiecień 2014, 17:10   

Niekoniecznie muszą to być Pantone - możesz ją składać z dwóch czystych kolorów - np. czarnego i magenty. Gość świecący CTF/CTP nie musi wiedzieć jaką farbę drukarz wleje do kałamarza ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 13