Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
4 Czerwiec 2009, 08:46
Problem z pochyleniami
Autor Wiadomość
mr.radzik
Początkujący


Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 4
Skąd: Gdynia
Wysłany: 28 Kwiecień 2009, 11:53   Problem z pochyleniami

Witam, staram się uzyskać w CorelDRAW 12 taki oto rysunek:

Obrazek musi być idealnym wektorem, ponieważ idzie to do druku wielkoformatowego.

1. Mam problem z dopasowaniem górnego równoległoboku tworzącego trzeci wymiar z długim pionowym równoległobokiem.
Pochyliłem 1 o X = -35 st. Jego szerokość = 61 mm, długość podstawy 40 mm. Dopasowałem szerokość 2 (21 mm). Jak pochylić 2, by oba równoległoboki się idealnie stykały?

2. W miejscu zaznaczonym na poniższym obrazku 3 jest styk dwóch prostokątów. Idealnie do siebie przylegają, mimo to jest między nimi widoczna przerwa, która jest tej samej wielkości po dowolnym przybliżeniu. Nie chciałbym robić obramowania dla poszczególnych figur, by nie mieć jeszcze większych problemów z dopasowaniem i pochyleniem ich. Jak się tego pozbyć?



Proszę o pomoc bo w grafice jestem kiepski, a męczę się już z tym od dłuższego czasu...
 
 
1cm
Profesjonalista


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lip 2008
Posty: 331
Skąd: Opole
Wysłany: 28 Kwiecień 2009, 12:58   

może tak na szybko...

spróbuj z kątem 45st., wtedy obiekt 1 i 2 będą mogły być pochylone tak samo, a jedynie jeden obrócony względem drugiego.

pzdr.
 
 
nev555 
Znawca


Pomógł: 23 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 173
Skąd: Poznań
Wysłany: 28 Kwiecień 2009, 13:07   

Ja bym zrobił tak: Kształt który jest na przedzie kopiujesz o jakąś wartość, taką samą dla X i Y, następnie musisz sobie włączyć przyciąganie do obektów (Widok>Przyciągaj do obiektów Alt+Z) i po prostu rysujesz sobie ścianki boczne narzędziem Krzywe Beziera, musisz tylko zwrócić uwagę aby na pewno przyciągało Ci punkty do obiektów.
 
 
 
mr.radzik
Początkujący


Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 4
Skąd: Gdynia
Wysłany: 28 Kwiecień 2009, 22:08   

Dzięki wielkie. Spryciarze z was :D chyba wykorzystam ten sposób z Krzywymi Beziera.

Mam jeszcze tylko jedno pytanie:
Mam już (załóżmy) gotowy projekt. Jeżeli obiekty mają obramowanie na "brak" to między nimi jest prześwit (rys.1). Natomiast jeżeli zrobię obramowanie na "włosowy" to np. lewy górny róg prostokąta na przodzie nie schodzi się z lewym dolnym "daszka" (rys.2). Co z tym zrobić? Bardzo proszę o pomoc.

Rys. 1:


Rys. 2:
 
 
nev555 
Znawca


Pomógł: 23 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 173
Skąd: Poznań
Wysłany: 28 Kwiecień 2009, 23:41   

Możesz sobie wejść w opcje konturów (zaznaczasz obiekty i F12) i tam Narożniki ustawiasz na okrągłe, powinno to rozwiązać problem.
Bez użycia konturów, możesz zrobić zakładkę na łączeniu z tej zielonej płaszczyzny i dać niebieski na wierzch.
 
 
 
mr.radzik
Początkujący


Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 4
Skąd: Gdynia
Wysłany: 29 Kwiecień 2009, 15:46   

Dzięki, tak zrobiłem z tymi zakładkami. Te Krzywe Beziera to całkiem niezły wynalazek... ;)
Niestety mam jeszcze jeden, tym razem chyba ostatni problem: zrobiłem koło z wypełnieniem tonalnym (gradientem) promieniowym (od środka). Potem użyłem swobodnej transformacji by "wygiąć" je w owal. Tyle że gradient pozostał na środku, nie zmienił się w owal.
By uzyskać pożądany efekt, tzn. żeby wypełnienie przybrało kształt figury, przed transformacją musiałem przekształcić koło w mapę bitową, co jest mi nie na rękę, ponieważ cały projekt idzie do, jak już mówiłem, druku wielkoformatowego, więc musi być wektorowy.

Tak wygląda po transformacji (po lewej) a tak powinno wyglądać (po prawej):
 
 
bodekart 
Bywalec



Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 49
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 29 Kwiecień 2009, 17:58   

ja to zrobiłem na dwa sposoby:
sposób szybszy- za pomocą cienia
rysujemy owal, a do srodka dajemy mniejszy owal z wyciętym srodkiem,
na mniejszy owal nakładamy cień, rozdzielamy cień z obiektem i obiekt usuwamy.
sposób wolniejszy ale dający wieksze mozliwosci... czyli wypełnienie siatkowe.
Siatke trzeba tak poukładac aby wyszły owale w środku i pokolorować jak tylko chcemy.
pozdrawiam

owal.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 658 raz(y) 103.66 KB

 
 
bodekart 
Bywalec



Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 49
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 29 Kwiecień 2009, 18:03   

mozna jeszcze uzyc metamorfozy jezeli 2 sposoby komus nie wystarcza :)
pozdrawiam

owal2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 662 raz(y) 10.89 KB

 
 
mr.radzik
Początkujący


Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 4
Skąd: Gdynia
Wysłany: 29 Kwiecień 2009, 19:45   

dzięki ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 16