Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
22 Czerwiec 2009, 08:07
Edycja Wizytówek
Autor Wiadomość
Dirian
Bywalec
Corelowicz


Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 20
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 5 Czerwiec 2009, 16:31   Edycja Wizytówek

Witam. Jestem początkującym użytkownikiem Corela.

Muszę poprawić firmowe wizytówki zrobione w Corelu (poprawić numer telefonu, dopisać maila).

Ale nie bardzo wiem jak to zrobić. Gdy chcę wymazać stary numer to wyskakuje, że muszę zaznaczyć obiekt.

Może pytania są śmieszne, jednak jest muszę to szybko zrobić.

Z góry dzięki za pomoc.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 5 Czerwiec 2009, 17:08   

Skoro trzeba zaznaczyc, to tak trzeba zrobic.. aby edytowac jakis obiekt trzeba go wskazac czyli z paska narzedzi trzeba wybrac strzalke (wskaznik) i tym kliknac na tekst i potem skrot F8 i wbic tam kursor i pisac.
Jesli tekst nie jest zgrupowany lub zamieniony na krzywe to powinno sie udac.
Jezeli tekst jest zgrupowany to po zaznaczeniu obiektow naciskamy kombinacje klawiszy ctrl u ....i dalej jak wyzej.
Gdy tekst jest w krzywych to mozna wpisac tekst od nowa.
pozdr.
 
 
Dirian
Bywalec
Corelowicz


Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 20
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 5 Czerwiec 2009, 17:28   

Problem jest taki, że każda litera jest osobny obiekt w zdaniu. Więc jak mam to niby zamazać? Pojedynczo? Potrwa to do jutra...
 
 
Sponsi 
Profesjonalista


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 482
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 5 Czerwiec 2009, 18:18   

Czyli masz to w krzywych...
łatwiej, lepiej i szybciej będzie zastanowić się jaki tam jest krój czcionki, potem skasować co jest i napisać samemu (potem przekształćić w krzywe i "jedziesz" - tylko pamiętaj zostawić kopię wizytówki nie w krzywych ale z normalnym tekstem edytowalnym). Jeśli nie widać tego tak na pierwszy rzut oka jaki to krój, to zapytaj firmę/gościa, który to robił.. jeśli naprawdę już nie ma jak, to... ja bym przekabacił klienta na nowy krój czcionki (albo jakiś bardzo zbliżony), a potem tak jak wyżej napisałem.

Mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi : )

pozdro
 
 
Dirian
Bywalec
Corelowicz


Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 20
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 5 Czerwiec 2009, 19:38   

Czcionka jest Arial.

Teraz tylko pytanie - jak to skasować :D? Bo skoro mam gumkować po jednej literce to do jutra tego nie wygumkuję.

Wizytówki wyglądają tak:

http://img38.imageshack.u...9/rysunek1i.jpg

Tylko to jest w JPG. A tak to mam w formacie PDF i tam mam wypisane dane. To jak mam to wymazać?

Chyba, że zabrać się od nowa - zrobić nowy projekt wizytówki?
 
 
Sponsi 
Profesjonalista


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 482
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 5 Czerwiec 2009, 19:57   

Aaaaaaaaaaa... masz PDF... trzeba było tak od razu : ) albo to ja nie doczytałem heh.. tu masz widzę już przygotowane do cięcia..

No to import z PDFa do Corela.. i jeśli się uda (choć rzadko tak bywa, że bez żadnych problemów), to będziesz to miał po prostu w obiektach.. klikasz na obiekt raz i wciskasz "delete" na klawiaturze.. i nie ma : )

Od nowa na pewno wygodniej... wszystko masz u siebie, wiesz co i jak jest skonstruowane..
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 5 Czerwiec 2009, 19:57   

Jesli to jest w pliku pdf to trzeba to zrobic albo w programie do edycji plikow pdf albo np w Corelu moze sie to nie rozsypie przy otwieraniu.
I w samym Corelu po otwarciu zaznaczasz (wskaznikiem) element lub elementy np. z wcisnietym shift - mozna zaznaczyc kilka elementow razem. I nastepnie z klawiatury wybrac delete i wykasowac te elementy za jednym zamachem.
Mozna tez zaznaczyc kilka elementow tez wskaznikiem trzymajac wcisniety lewy klawisz myszy i przeciagajac nad elementami do zaznaczenia.
To wszystko dotyczy elementow wektorowych. I tu nie ma potrzeby uzywania gumki.
A jaki to jest rodzaj elementow to z tego opisu nie wiadomo.
Jesli jest to jeden wzor wizytowki to moze zamiast zmieniac kazdy uzytek osobo warto to zrobic na nowo na jednym dokumencie (i jednym uzytku) Jak nazwisk jest wiecej to mozna zrobic wiele stron i master page (dla stalych elementow) a potem po zrobieniu tej wizytowki(ek) dopiero to rozmiescic na arkuszu (o tym jak - to bylo na forum - jest kilka sposobow)
 
 
Dirian
Bywalec
Corelowicz


Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 20
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 5 Czerwiec 2009, 21:11   

Ok mam gotową pojedynczą wizytówkę. A jak wstawić ją w taki szablon(żeby po 10 było) jak w tym linku co podałem?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 5 Czerwiec 2009, 21:24   

uzyj np tego
http://www.oberonplace.co...acros/tiler.htm
 
 
Dirian
Bywalec
Corelowicz


Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 20
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 5 Czerwiec 2009, 21:44   

Eee... Jak to zainstalować w Corelu? I co potem zrobić jak to zainstaluję?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 5 Czerwiec 2009, 21:52   

opis co i jak dalej jest tu
http://www.oberonplace.co...acros/index.htm
i tu tez
http://www.oberonplace.co...istingmacro.htm

Sa tez inne sposoby np modul do impozycji w opcjach druku albo na piechote
czyli np skrot alt F7 uruchomi doker z prawej strony okna do. rozmieszczenia elementow i potem trzeba to rozmiescic na arkuszu czyli wpisac trzeba wartosc i nast. zastosuj do duplikatu...
sa rozne sposoby do wyboru do koloru.
 
 
Dirian
Bywalec
Corelowicz


Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 20
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 8 Czerwiec 2009, 14:50   

Nie miałem dostępu do kompa, więc nie dokończyłem tych wizytówek. Zabrałem się za to dziś.

Ale pojawił się problem. Zainstalowałem to co podałeś i zacząłem działać wg. instrukcji. Ale teraz sobie przypomniałem, że mam wersję dla uczniów i studentów, która nie ma Visual Basic, więc chyba mi się tą metodą nie da ułożyć tych wizytówek tak aby było ich 10 na kartce. Są jakieś inne metody do tego? Bo tą drugą co podałeś wyżej to nie bardzo rozumiem.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 8 Czerwiec 2009, 15:34   

Dobrze sie sprawdza modul do impozycji tam jest mozliwosc definiowania ile ma tych wizytowek byc na arkuszu, jak maja byc rozsuniete, dodaje rowniez linie do ciecia...
ale czy w Twojej wersji okrojonej to jest tego nie wiem.

Mozna tez tak jak pisalem wczesniej.
Czyli jesli np. mamy jedna zaznaczona o wizytowke o rozmiarach 90mm na 50mm
to w dokerze (otwieramy go alt F7) po prawej stronie okna wpisujesz przy X 90 i naciskasz zast. do duplikatu dostajesz druga wizytowke obok po prawej.
(poloz. wzgledne powinno miec "v")
Jak chcesz aby wizytowka byla ponizej to przy y wpisujesz 50.
Linie ciecia mozna potem wyrownac do tych uzytkow, albo uzyc tych z pliku pdf wklejajac je (wczesniej kasujemy te stare wizytowki) i nakladajac na juz rozmieszczone wizytowki.
 
 
Dirian
Bywalec
Corelowicz


Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 20
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 8 Czerwiec 2009, 15:48   

A gdzie ten moduł powinien się znajdować? Jak go nie będzie, to pobawię się tą metodą co napisałeś.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 8 Czerwiec 2009, 15:53   

1. Rozmiar dokumentu w Corelu musi byc taki jak rozmiar wizytowki

2. Podglad wydruku i 2-ga ikona od gory z lewej - uklad rozmieszczenia i u gory definiujesz reszte danych czyli ilosc na arkuszu, rozsuniecie itd
 
 
Karolina 
Doradca
Karolina



Pomogła: 3 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 29 Wrz 2007
Posty: 105
Skąd: łódź
Wysłany: 8 Czerwiec 2009, 16:10   

Zrób to ręcznie.
Pokażę na przykładzie arkusza A4 i wizytówki o wymiarach 50x90 mm:

1. Wyznacz sobie środek arkusza za pomocą prowadnicy(w tym przypadku będzie na 105 mm).
2. Od dołu arkusza pociągnij drugą prowadnicę na wysokość 1 cm.
3. Włączasz "przyciąganie do prowadnic" - WIDOK->PRZYCIĄGAJ DO PROWADNIC (pomoże Ci to ładnie i równo wszystko rozmieścić)
4. Ustawiasz swoją wizytówkę na dole arkusza
5. Ustawiasz skok podsuwania na 90 mm
6. Kopiujesz wizytówkę "+" i przesuwasz skopiowaną wizytówkę strzałką w prawo - wten sposób masz dwie ustawione obok siebie wizytówki.
7. Teraz przesuniemy je w górę - ustawiasz skok podsuwania na 50 mm, zaznaczasz obie wizytówki razem i znowu "+" kopiujesz. Kopię przesuwasz strzałką w górę. Czynność powtarzasz do uzyskania 10 sztuk wizytówek.

Jeżeli Twoja wizytówka ma inne wymiary to w miejsce moich 50 i 90 wstawiasz swoje liczby.

Musisz jeszcze ustawić sobie paserki do cięcia, co by krojczy wiedział gdzie ma ciachnąć na gilotynie i gotowe.

To jest wersja do wizytówek bez tzg.spadów czyli chodzi o wizytówkę, która na około jest biała, nie ma tła i tp.

Pozdrawiam
Karolina

1_2.jpg
Punkt 1-2
Pobierz Plik ściągnięto 1363 raz(y) 39.03 KB

4..jpg
Punkt 4
Pobierz Plik ściągnięto 1201 raz(y) 30.65 KB

5..jpg
Punkt 5
Pobierz Plik ściągnięto 1113 raz(y) 39.57 KB

6..jpg
Punkt 6
Pobierz Plik ściągnięto 1065 raz(y) 37.53 KB

7..jpg
Punkt 7
Pobierz Plik ściągnięto 1111 raz(y) 38.96 KB

8..jpg
Punkt 8
Pobierz Plik ściągnięto 1038 raz(y) 36.44 KB

9..jpg
Punkt 9
Pobierz Plik ściągnięto 1235 raz(y) 40.02 KB

 
 
Dirian
Bywalec
Corelowicz


Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 20
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 9 Czerwiec 2009, 14:31   

Dzięki bardzo Karolino za ten poradnik. Wszystko udało się zrobić i mam 10 wizytówek na jednej kartce. I o to chodziło :)

Wawel - taa mam ten moduł do impozycji, ale w nim da się tylko 9 wizytówek i 12 ułożyć.

Sponsiemu również dziękuję za pomoc :)

Wszyscy oczywiście dostaniecie "pomógł" :)

Jeszcze raz dzięki za pomoc :mrgreen:
 
 
Sponsi 
Profesjonalista


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 482
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 9 Czerwiec 2009, 17:35   

Dzięki...

aaa.. i oczywiście pamiętaj(my), że na wersji edu nie można robić komercyjnie.. heh
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 10 Czerwiec 2009, 10:08   

Dirian napisał/a:

Wawel - taa mam ten moduł do impozycji, ale w nim da się tylko 9 wizytówek i 12 ułożyć.


Skoro mozna 12 to mozna i 10. Jedynym ograniczeniem jest wielkosc arkusza (te wielkosc rowniez mozna zmieniac). Czasem wystarczy zmienic orientacje pionowa na pozioma wizytowki i wszystko sie miesci, mozna rowniez usunac z arkusza wybrane uzytki.
Z pewnoscia nie meczylbym sie z tym na piechote - recznie.
pozdr.
 
 
Dirian
Bywalec
Corelowicz


Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 20
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 12 Czerwiec 2009, 18:15   

Sponsi napisał/a:
Dzięki...

aaa.. i oczywiście pamiętaj(my), że na wersji edu nie można robić komercyjnie.. heh



Łoo kurczaki. Dobrze, że mi przypomniałeś. Przeniosłem się z robotą na inny komputer, na którym jest zainstalowana jakaś stara wersja bodajże 9 w pełnej wersji. Trochę się nabawiłem z nią (nieco inaczej tam to wygląda) ale udało się :P
 
 
Dirian
Bywalec
Corelowicz


Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 20
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 13 Czerwiec 2009, 19:03   

No wszystko ładnie. Wydrukowałem wizytówki i pojawił się problem. Po wydrukowaniu wizytówki mają wyraźny kontur (czarną obwódkę). Da się to jakoś usunąć?


EDIT: Chodzi mi o te obramowania: (dane zakryłem, żeby nie bylo jakichś niepotrzebnych problemów)...

 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 14 Czerwiec 2009, 21:47   

Klikasz na wizytowke zaznaczajac ja nast. z klawiatury F12 i wybierasz brak tam gdzie jest rozmiar z listy rozwijanej z lewej u gory w nowo otwartym oknie.
pozdr
 
 
BESKA
Początkujący


Dołączył: 16 Paź 2009
Posty: 3
Skąd: PL
Wysłany: 16 Październik 2009, 13:27   

wawel napisał/a:
opis co i jak dalej jest tu
http://www.oberonplace.co...acros/index.htm
i tu tez
http://www.oberonplace.co...istingmacro.htm

Sa tez inne sposoby np modul do impozycji w opcjach druku albo na piechote
czyli np skrot alt F7 uruchomi doker z prawej strony okna do. rozmieszczenia elementow i potem trzeba to rozmiescic na arkuszu czyli wpisac trzeba wartosc i nast. zastosuj do duplikatu...
sa rozne sposoby do wyboru do koloru.



wiem że to pewnie banalne ale czy mógłby mi ktoś poóc zainstalować to krok po kroku
bo jestem totalnie zielona w corelu :cry:
 
 
1cm
Profesjonalista


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 23 Lip 2008
Posty: 331
Skąd: Opole
Wysłany: 16 Październik 2009, 15:19   

gdy posiadasz już macro (plik z rozszerzeniem .gms) umieszczasz je w folderze GMS znajdującym się w folderze instalacyjnym Corela (np. C:\Program Files\Corel\Graphic10\Draw\GMS..). Uruchamiasz program (lub jeśli był uruchomiony zamykasz i uruchamiasz ponownie), a następnie z menu 'tools' w górnej części okna wybierasz Visual Basic i klikasz Play. W okienku które Ci się pokaże wybierasz swój skrypt i naciskasz Run. W wesji X4 jeśli dobrze pamiętam w menu 'tools' wybierasz 'Macros', a następnie 'Run Macro'.

pzdr.
 
 
BESKA
Początkujący


Dołączył: 16 Paź 2009
Posty: 3
Skąd: PL
Wysłany: 19 Październik 2009, 11:22   

1cm napisał/a:
gdy posiadasz już macro (plik z rozszerzeniem .gms) umieszczasz je w folderze GMS znajdującym się w folderze instalacyjnym Corela (np. C:\Program Files\Corel\Graphic10\Draw\GMS..). Uruchamiasz program (lub jeśli był uruchomiony zamykasz i uruchamiasz ponownie), a następnie z menu 'tools' w górnej części okna wybierasz Visual Basic i klikasz Play. W okienku które Ci się pokaże wybierasz swój skrypt i naciskasz Run. W wesji X4 jeśli dobrze pamiętam w menu 'tools' wybierasz 'Macros', a następnie 'Run Macro'.

pzdr.



Bardzo ale to bardzo dziękuję,
jeszcze tylko takie ptanko, czy da się paserki tak ustawić aby były do rozmiaru docelowego wizytówki a nie łącznie z nadlewkami?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 12