Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fatalna jakość elementów na które rzucany jest cień w PDF?
Autor Wiadomość
metmusic
Początkujący


Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 6
Skąd: WR
Wysłany: 9 Lipiec 2009, 12:08   Fatalna jakość elementów na które rzucany jest cień w PDF?

Mam dziwny problem, robię logo w Corelu i potrzebuję je w wersji PDF. Stsosowałem wszystkie profile eksportu do PDF (X-3, X-1a, etc) jednak w każdym coś jest nie tak.
Problem robi się na elementach z cieniem. Jeśli jeden element rzuca cień na drugi to robią się "schodki". W załączniku prezentuje zrzut PDF'a oraz PSD. Na literach napisu CLEAN robią się schody (na nie nałożone są dwa obiekty - gwiazdka i napis 24 - oba rzucają cienie, gwiazdka jest kształtem, 24 czcionką, CLEAN także jest czcionką) Dzieje się o tylko jak obiekty rzucają cienie. Oprócz tego jakoś dziwnie obcina tą gwiazdkę. Czego to może być problem?
Eksport do TIF, JPG, BMP, PSD nie generuje czegoś takiego. Rozdzielałem cienie, zmieniałem czcionki na krzywe, nic nie pomaga :/ Corel X4
Proszę o pomoc - bardzo mi to potrzebne a jestem w martwym punkcie :/

logo_psd_screen.png
Pobierz Plik ściągnięto 361 raz(y) 77.29 KB

logo_pdf_screen.png
Pobierz Plik ściągnięto 357 raz(y) 96.09 KB

 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 9 Lipiec 2009, 18:14   

To jest typowe, nic nowego.
Corel splaszcza przezroczystosc i tworzy mape bitowa, tak aby nie bylo w pliku wynikowym przezroczystosci. (wzgledy bezp.) W pliku pdf w miejsce w ktorym byla przezroczystosc jest tworzona mapa bitowa prostokatna lub kwadratowa z tlem. Jej wyglad i rozdzielczosc zalezy od tego jaka byla rozdzielczosc tego cienia i jaka byla ustawiona rozdzielczosc przy produkcji pliku pdf. Im wyzsza tym te schodki beda mniej widoczne.
Rowniez jesli ogladasz potem ten plik w przegladarce plikow pdf ogladaj na 100% a nie np 400% bo wowczas takie krawedzie schodkowe beda bardziej widoczne.
Mozna tez zrastrowac ten efekt razem z tymi literami pod cieniem i nast. publikowc do pdf - co da troche inny efekt bo zrastrowany bedzie caly napis a nie tylko ta czesc gdzie byl cien.
Darmowy program Inkscape tworzy inaczej plik pdf tam nakladana jest maska i wektory pod cieniem sa nadal w calosci wektorami.
pozdr.
 
 
metmusic
Początkujący


Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 6
Skąd: WR
Wysłany: 10 Lipiec 2009, 08:40   

Dzięki bardzo za wyjaśnienie.
W związku z tym nasuwa mi się pytanie: Dlaczego w takim razie drukarnie (przynajmniej ta, w której będzie drukowane to logo) życzą sobie plik w formacie PDF jeśli wiadomo, że prawdopodobnie nie będzie odzwierciedlał rzeczywistości? Czy Inkscape otworzy mi CDR? Próbuję i nie mogę... :(
Jaki plik w takim układzie byłby najoptymalniejszy dla drukarni? Oczywiście poza CDR. TIFF?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 10 Lipiec 2009, 09:21   

Inkscape nie otworzy cdr ale np otworzy svg, eps, ai...
Cien zapisz jako np. png i takiej postaci wrzuc do inkscape....jest tylko jedno ale jesli to ma isc do druku to inkscape odpada bo nie wyprodukujesz pliku pdf z tego programu z kolorami w cmyku...przynajmniej w wersji 0.46 podobno wersja 0.47 ma to obslugiwac ale jeszcze jej nie ma mimo ze juz byla jej premiera zapowiadana.
Wiec pdf z inkscape tak ale do wyswietlania na ekranie.
Drukarnie przyjmuja rozne pliki od zamknietych np: pdf, ps, prn po otwarte cdr, ai, indd itd. Wszystko zalezy od drukarni. Jak dostana plik otwarty to moga go poprawic i sami przygotowuja do druku.
Dostajac plik np pdf w kompozycie moga przygotowac skladki np: jakiejs broszury czy rozmiescic np: wizytowki czy ulotki na arkuszu, za pomoca spec. prog.
Plik pdf moga tez osadzic jesli np: to jest czesc jakiejs wiekszej publikacji jako np jeden z elementow (reklama)
Ale dostajac np tak przygotowane logo w formacie cdr operator dtp raczej tego nie wypusci w takiej postaci do druku, bo bedzie sie obawial wlasnie o te przezroczystosc.
Moze to np zrastrowac.
I sprawa bodaj najwazniejsza dot. przygotowania loga. Logo powinno byc zrobione raczej bez rzucanych cieni, bo za jakis czas moze sie okazac ze takie logo bedzie mialo byc wyklejane z folii i z plaskich kolorow i bedzie problem. Rowniez jesli logo bedzie mialo elementy grafiki rastrowej jego pozniejsze skalowanie bedzie rodzic problemy (utrata jakosci) Logo powinno byc raczej skrotem i w sposob prosty oddawac charakter produktu, firmy. Im wiecej efektow tym wiecej potem problemow z prezentacja takiego logo. Logo moze byc prezentowane i w ulotce w druku offsetowym jak rowniez np. w spocie filmowym czy tez byc wyklejone. O tym dobrze jest pamietac projektujac taki znak graficzny.
pozdr.
 
 
metmusic
Początkujący


Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 6
Skąd: WR
Wysłany: 10 Lipiec 2009, 09:26   

Wszystko jasne - dzięki za pomoc i wyczerpującą odpowiedź. :)
 
 
Krasbit 
Początkujący
Jarosław Kraska


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 12 Lipiec 2009, 18:35   

Witam.
Do tego co odpowiedział Wawel, moge jedynie dodać, że można ułatwić sobie życie i automatycznie (z wykorzystaniem makr VBA) przetworzyć swój projekt przed wygenerowaniem PDF do druku. Stosuje tę metode z powodzeniem od wielu lat i pozwala mi to na zachowanie dobrej jakości wydruków bez ograniczania się w stosowanych efektach. Ręczne wybieranie odpowiednich obiektów w przypadku wielu stron wymaga czasu i cierpliowści - tym bardziej pomocne jest korzystanie z makr robiących to za uzytkownika (lub pod jego nadzorem - na etapie oznaczania obiektów i odpowiednich ustawien przed eksportem) . Wszystkie obiekty zawierajace efekty jak cień, transparencja można połączyć w jeden obiekt bitmapowy (np 300 dpi CMYK) razem z innymi oznaczonymi do tego celu obiektami i pozostawic na wyzszej warstwie nienaruszone tylko nieskomplikowane obiekty wektorowe i tekst (lub przy okazji zamienić go w krzywe).
zainteresowanych odsyłam do opisu odpowiednich makr:
http://www.krasbit.com/pl...e-additions-tab
(ponizsze po angielsku ale zostaną przetłumaczone jak tylko znajdę wolna chwilę)
http://www.krasbit.com/pl...prepress-part-1
http://www.krasbit.com/pl...p/28-prepress-2
Pozdrawiam i zachęcam do korzystania.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 13 Lipiec 2009, 19:54   

...a ja dodam ze np. program Scribus (free) w wersji 1.3.5 z zaimportowanej mapy bitowej psd z kanalem alfa tworzy plik pdf np: w wersji 1.4 gdzie tekst i cien (z tej mapy bitowej) nie powoduja zrastrowania czesci napisu, wiec krawedzie sa nadal gladkie.
W pliku mapa bitowa zachowuje nadal model cmyk. To dziala dopiero w nowej wersji Scribusa w starszych mozna bylo zaimportowac do programu jedynie plik png z kanalem maskujacym, i w pliku pdf oczywiscie nadal model koloru byl rgb.

Natomiast jak to sie zachowa w druku - nie wiem nie sprawdzalem takiego elementu z tego programu.
pozdr.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 14