Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Poświata obiektu znika
Autor Wiadomość
cyklop
Profesjonalista


Wersja CorelDRAW: x4
Pomógł: 8 razy
Wiek: 69
Dołączył: 01 Paź 2009
Posty: 381
Skąd: Silesia
Wysłany: 10 Grudzień 2009, 10:04   Poświata obiektu znika

Mam wyciety z tła obiekt, dodaję mu białą poswiatę, którą widac w PP, ale po zamianie na ścieżkę i ustawieniu jako scieżka obcinania (żeby nie było widać tła) - nie widać tej poswiaty w cdr (po imporcie na przygotowane tło). Nic nie daje również edytowanie obiektu juz zaimportowanego w cdr i dodanie posiwaty. Ktos podpowie? Dziękuję.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 10 Grudzień 2009, 10:35   

Sciezka odciania ma to do siebie ze odcina ksztalty od siebie na ostro, tak jakby ktos wycial nozyczkami cos ze zdjecia. Lepiej uzyc przezroczystosci 8 bitowej 256 poziomow zanikania, ktora przeniesiesz z Photo Painta do Draw np: w formacie cpt, psd, png..itd. I to powinno rozwiazac problem, choc tez nie widzac projektu to tak do konca nie wiem czy w tym rzecz.
pozdr.
 
 
cyklop
Profesjonalista


Wersja CorelDRAW: x4
Pomógł: 8 razy
Wiek: 69
Dołączył: 01 Paź 2009
Posty: 381
Skąd: Silesia
Wysłany: 10 Grudzień 2009, 10:40   

po zadaniu tej poświaty utworzyłem maskę (dodatkowo jeszcze lekko wtapianą). Ta maska objęła również poświatę; przekształciłem wiec maske w ścieżkę i.. stało się co się stało. Rozumiem, że ścieżka obcinania tnie ostro, ale ona przeciez powstała z maski więc chyba nie powinna zjadać poswiaty?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 10 Grudzień 2009, 10:46   

cyklop napisał/a:
po zadaniu tej poświaty utworzyłem maskę (dodatkowo jeszcze lekko wtapianą).

Skoro sciezka tnie na ostro to o wtapianiu mozna zapomniec, chyba ze zapiszesz jako cpt, psd itp plik bez tla

cyklop napisał/a:
Rozumiem, że ścieżka obcinania tnie ostro, ale ona przeciez powstała z maski

To zalezy jak ona zostala wyznaczona, to mozesz sprawdzic w pp wlanczajac podglad sciezek i zobaczysz jaki obszar obejmuje.
I spr. kolejna w jakim formacie to zapisales wrzucajac do Draw?

cyklop napisał/a:
więc chyba nie powinna zjadać poswiaty?


Moze byla bez sniadania i dlatego ;-)
 
 
cyklop
Profesjonalista


Wersja CorelDRAW: x4
Pomógł: 8 razy
Wiek: 69
Dołączył: 01 Paź 2009
Posty: 381
Skąd: Silesia
Wysłany: 10 Grudzień 2009, 11:01   

- zapisana jako cpt
- widac markizę ściezki OBEJMUJĄCEJ obszar poswiaty
- nakarmiłem i nie pomaga :mrgreen:
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 10 Grudzień 2009, 11:13   

cyklop napisał/a:
- zapisana jako cpt
- widac markizę ściezki OBEJMUJĄCEJ obszar poswiaty

Wiec tak, w corelu w nizszych wersjac format cpt nie przenosi sciezek odcinania, trzeba zapisac w innym formacie.
Byc moze w wersji programu z ktorej korzystasz juz tak, jesli plik ktory wrzucasz do draw ma sciezke odcianania - tak jest w starszych wersjach programu przy zapisie do innego formatu niz cpt to mozna ja edytowac chwytajac za wezly i dowolnie manipulowac obszarem odciecia.
Najlepsze rozwiazanie to jednak pominiecie tej sciezki a w zamian usuniecie tla w pp i zapisanie tego bez tla jako cpt i import do draw. Mozna tez zapisac plik z maska ktora bedzie maska przezroczystosci. I byc moze tak jest w tym wypadku ze w kanalach masz maske w pliku cpt ktora nie pokrywa sie ze sciezka i dlatego obszar odciecia jest inny.

Cytat:
"cyklop
- nakarmiłem i nie pomaga :mrgreen:


widocznie jej nie smakowalo ;-) albo zaglodzone "biedactwo" bylo ;-) i ciagle jej malo.
 
 
cyklop
Profesjonalista


Wersja CorelDRAW: x4
Pomógł: 8 razy
Wiek: 69
Dołączył: 01 Paź 2009
Posty: 381
Skąd: Silesia
Wysłany: 10 Grudzień 2009, 11:32   

Najlepsze rozwiazanie to jednak pominiecie tej sciezki a w zamian usuniecie tla w pp i zapisanie tego bez tla jako cpt i import do draw.

Nie pomaga...
- Corel x4, pracownia wycinków - wyrzucam tło
- dodaje poswiatę (medium glow)
- zapisuje jako cpt
- importuję do draw.... kicha :cry:

PS - nie umiem nawet robić cytatu na białym pasku :oops:
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 10 Grudzień 2009, 11:49   

...bo ten efekt z pp nie jest przenoszony, mozna zrobic te poswiate inaczej lub splaszczyc efekt laczac warstwe z efektem z inna pusta przez polacz ze soba, i potem dopiero trzeba zrobic maske. Jak sobie nie poradzisz to zalacz plik cpt - moze byc maly i z mala iloscia kolorow zeby na forum to weszlo (jest tu ograniczenie do 256kb) to opisze jak to zrobic, tylko pozniej troche ....
pozdr.
 
 
mariog0 
Początkujący


Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: 14 Grudzień 2009, 19:12   

spróbuj rozłaczyć poświatę od obiektu Klik na poświatę lub lolorowy cień i Ctrl+K
Mario
 
 
mariog0 
Początkujący


Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: 14 Grudzień 2009, 19:17   

Spróbuj rozłączyć obiekt od cienia czy jak piszesz poświaty. Kliknij w poświatę i Ctrl+k
teraz poświata jest zwykłą bitmapą i musi być. To samo trzeba robić jak poświata llub cienie występują na innycj efektach czasem Corel się gubi i robi bóędne cienie z ostrym obrysem. Trzeba stworzyć sień poza efektem i potem go nanieść i rozłączyć jak pasuje
Mario
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: