Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
problem ze zrobieniem efektu
Autor Wiadomość
lumik
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 39
Skąd: lodz
Wysłany: 19 Luty 2007, 19:02   problem ze zrobieniem efektu

witam

potrzebuje zrobic rysunek z corelu i nie mam pomyslu na to jak to zrobic, moze ktos z was bedzie wiedzial.
trzy litery GSM , potrzebuje rozmieścic na obwodzie kazdej literki po wewnetrznej stronie kólka o średnicy 5mm w odstępach co 5mm. Czy jest jakies narzedzie w corelu pozwalajace cos takiego zrobic??
dzieki bardzo za odpowiedz
 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 20 Luty 2007, 10:32   

czy to ma być coś w stylu jak na załączonym obrazku?

G.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 683 raz(y) 53.11 KB

 
 
lumik
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 39
Skąd: lodz
Wysłany: 21 Luty 2007, 18:52   

dokladnie o to mi chodzilo :)
mozesz powiedziec jak to zrobic?
 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 22 Luty 2007, 00:14   

well, pewnie są na to inne sposoby, ale ja ci opiszę mój

1. wybierasz jak najgrubszą czcionkę (w moim przypadku Arial Black) i piszesz co masz
napisać (najlepiej jako osobne litery)
2. zamieniasz czcionkę na krzywe (Ctrl+Q)
3. piszesz literkę "n" i wybierasz czcionkę "Webdings"
4. zaznaczasz powstałe kółeczko przy pomocy strzałki co powinno aktywować belkę
wymiarową na górze strony
5. zadajesz wymiar (5x5mm)
6. zaznaczasz ponownie narzędziem tekstu dajesz spację i stawiasz kilka następnych
literek "n" oddzielonych pojedynczymi spacjami
7. zadajesz odległość między wyrazami na 204pt (to powinno dać ci odstęp między literami
odpowiadający 5mm. Jeśli nie - narysuj kwadrat o wymiarach 5x5 i ustaw go przy
kółeczku a następnie dopasuj wielkość skoku)
8. teraz z menu wybierasz tekst-dopasuj do ścieżki i wskazujesz wybraną literę

Po dopasowaniu do ścieżki możesz nie mieć wystarczająco dużo "kółeczek" do zamknięcie obramowania, ale możesz to naprawić przez postawienie kursora na końcu linii i napisanie kilku "n". Pewnie będziesz miał nieścisłości szczególnie przy zaokrągleniach ale te powinny być łatwe do opanowania. Zamień tekst ("kółeczka") na krzywe i rozkombinuj je (Ctrl+Q, Ctrl+K). Teraz masz osobne obiekty, które możesz przemieszczać do woli.
Wygląda to dużo łatwiej kiedy się to robi niż kiedy się to opisuje:) Jeśli masz jakieś problemy ze zrozumieniem daj mi znać:)

Powodzenia
Jagna
 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 22 Luty 2007, 08:09   

...to ja mam chyba łatwiejszy sposób, a na pewno dający więcej swobody w kształtowaniu...

1. Piszesz G i wybierasz pogrubienie albo tak jak napisała jagna Arial Black (dobrze będzie jeśli zmienisz też kolor czcionki na inny niż czarny, bo będzie kłopot w pkt. 2),
2. Tworzysz dla G obrys z jednym krokiem (np. 2,5mm), przy ustawieniu Do wewnątrz,
3. Oddzielasz i rozgrupowujesz obrys,
4. Rysujesz kółko, któremu nadajesz rozmiar 5mm,
5. Tworzysz kopię kółka,
6. Zaznaczasz oba kółka i tworzysz metamorfozę,
7. Wybierasz dla metamorfozy Dopasuj do ścieżki i wskazujesz utworzoną kopię,
8. Dobrze będzie jeśli zaznaczysz też dla metamorfozy Wzdłuż całej ścieżki,
9. Bawisz się ilością kroków metamorfozy, aż uzyskasz odpowiedni efekt,
10. Znowu oddzielasz i rozgrupowujesz i pozbywasz się utworzonego obrysu literki G.

PS.
Byłbym zapomniał. W metamorfozie, zamiast kroków możesz ustalić odstęp na 10mm (tylko nie możesz mieć włączone Wzdłuż całej ścieżki.
 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 22 Luty 2007, 09:18   

Cytat:
...to ja mam chyba łatwiejszy sposób, a na pewno dający więcej swobody w kształtowaniu...


well, well, well - czlowiek uczy sie cale zycie
dzieki Roland:)
 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 22 Luty 2007, 15:08   

Tak mnie jeszcze naszło...
W punkcie 3, piszesz jagna o zamianie literki n w kółko przy pomocy czcionki Webdings. Jest teszcze inny sposób, o którym mało osób wie, a jest bardzo ciekawy.

Mianowicie dowolny obiekt wektorowy (np. serduszko, strzałka, itp. a nawet kilka obiektów zgrupowanych), można skopiować, a następnie wybierając narzędzie tekstu, wkleić do istniejącego pola tekstowego, wybierając Edycja > Wklej. Taki obiekt będzie od tej pory traktowany jak literka w tekście (czywiście w ramach rozsądku, czyli np. nie zadziała zmiana kroju).

Taki sposób jest bardzo wygodny, aby wstawić do tekstu logo firmy lub bardzo nietypowy znaczek.

Może komuś się przyda
 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 23 Luty 2007, 01:09   

Używałam tego tricku w corelu 12 ale coś się nie sprawdzał.
Przy ponownym otwieraniu teks się trochę sypał. Nie próbowałam tego jeszcze w X3 więc chyba do tego wrócę i zobaczę jak sobie ta wersja poradzi:)
 
 
lumik
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 39
Skąd: lodz
Wysłany: 25 Luty 2007, 13:52   

dzieki, bardzo mi pomogliscie
 
 
lumik
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 39
Skąd: lodz
Wysłany: 9 Marzec 2007, 20:36   

a teraz mam podobny problem,
jak zrobic zeby wypelnic dany ksztalt takimi kolkami , zeby byly od siebie co 5mm i mialy srednice 5mm. ksztalt nie jest regularny, w moim przypadku chce zrobic potykacz w ksztalcie telefonu z takimi kolkami na powierzchni. z ksztaltem sobie poradzilem ale jak dodac te kolka nie wiem
 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 10 Marzec 2007, 02:02   

cześć Lumik,
nie jestem pewna o co dokładnie ci chodzi, ale jeśli ma to być wypełnienie na całej powierzchni kształtu (jak to http://www.box.net/public/zoxrzgi588 )spróbuj narzędzia "power clip".

1. Nadaj swojemu kształtowi ostateczny rozmiar
2. Narysuj jedno kółko o żądanych wymiarach i nadaj mu kolor
3. Teraz zrób duplikaty koła przesunięte o wymaganą odległość w poziomie i pionie tak, by
zakryły cały wybrany przez ciebie kształt i zgrupuj je (Alt + F7 uruchomi okienko transformacji i będziesz mógł lepiej kontrolować swoje działania)
4. Zaznacz pole z kółkami
5. Wybierz narzędzie Effects - Power Clip - Insert inside container i kliknij strzałką, która się pojawi na swój kształt. To umieści kólka w środku kształtu.

Jeśli chcesz cokolwiek zmienić zawsze możesz edytować obiekty wewnątrz maski, którą stał się twój kształ (Effect - Power Clip - Edit Contents) lub wyrzucić je ponownie z kształtu (Effect - Power Clip - Extract Contents)
 
 
lumik
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 39
Skąd: lodz
Wysłany: 10 Marzec 2007, 20:17   

dzieki za odp,
ogolnie to te otworki 5mm sa po to zeby umiescic w nich diody, i to co przedstawilas jest oki tylko nie moge miec tak , ze ktory otwor jest obciety.

wezmy np ta literke G o ktorej pisaliscie wczesniej, na obrzerzach wiem jak zrobic otwory bo mi to opisaliscie. i np zamieszczaczam tak biale diody,ale chcialbym to jeszcze wypelnic diodkami.
wiecie moze jak to zrobic??

jeszcze raz dzieki za odpowiedz , bo siedze i mecze sie zeby tak zrobic i nie wychodzi
 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 11 Marzec 2007, 15:54   

A może spróbujesz utworzyć kilka obrysów odsuniętych od siebie co 5mm i każdy z nich potraktujesz jako ścieżkę na której umieścisz kółka
 
 
lumik
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 39
Skąd: lodz
Wysłany: 11 Marzec 2007, 21:11   

dobry pomysl, dzięki.
jak narazie wiekszosc tego co potrezebowalem udalo sie tym sposobem
 
 
lumik
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 39
Skąd: lodz
Wysłany: 12 Marzec 2007, 22:52   

no mam kolejny problemik:)

zrobilem cos takiego jak widac w zalaczniku. to ma byc jedna strona potykacza, jak zrobic zeby odbic lustrzanie sam obrys, to znaczy to siwe tlo z antenka a zeby reszta pozostala w tym samym miejscu??

gotowy.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 508 raz(y) 90.88 KB

 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 13 Marzec 2007, 08:59   

Hi Lumik,
po zaznaczeniu tych elementów, które chcesz mieć jako lustrzane odbicie kliknij Alt+F7. Uruchomi to okienko transformacji. Zaznacz Scale and Mirror (rozmiar i odbicie lustrzane - trzecia ikona w górnym rzędzie) wybierz odbicie w poziomie przy 100% i zastosuj do duplikatu.

powodzenia
 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 13 Marzec 2007, 09:21   

Aby zaznaczyć właściwe obiekty wybierz jeden ze sposobów:
1. Zaznacz wszystko (Ctrl+A), a następnie trzymając wciśnięty SHIFT, klikaj na obiektach które chcesz odjąć od zaznaczenia
2. trzymając wciśnięty SHIFT, klikaj na obiektach które chcesz dodać do zaznaczenia

Lustrzane odbicie wykonasz też na kilka innych sposobów, np. po zaznaczeniu wszystkich obiektów wciśnij szary klawisz "+" (ten z prawej strony klawiatury - utworzysz kopię obiektów). Zwolnij "+", a następnie przeciągnij jeden z bocznych uchwytów zaznaczenia poprzez obiekt, na jego drugą strone, mając cały czas wciśnięty CTRL.

Jeżeli jesteś dobry w obsłudze myszki to zamiast użycia "+", możesz podczas przeciągania uchwytu dodatkowo kliknąć prawym przyciskiem myszy (ale cały czas trzymając lewy).

P.S.
Nowe pytania pisz w nowych wątkach
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 17