Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
O co chodzi z tymi spadami?
Autor Wiadomość
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 30 Styczeń 2011, 11:40   O co chodzi z tymi spadami?

Witam (siemano!).

Spady. To część, która zostaje ścięta po wydrukowaniu plakatu tak aby nie miał on białej otoczki z papieru przy każdym z boków, racja?
Tylko że teraz gdy mówimy, że np. "plakat jest w A4" to on faktycznie w A4 nie jest, bo A4 to wymiary oryginalnej strony, a gdy zetniemy już te boki to jest to mniejszy format plakatu niż A4 o te kilka milimetrów. Pytanie więc jest takie, czy to się umownie określa, że A4 to A4 i tak dalej? No bo - spady.

I mam pytanie kolejne, mamy wydrukowany plakat. Jak wiemy, drukarka nie drukuje już od pierwszego milimetra kartki (bo za coś musi trzymać papier) tylko zostawia jakieś pół centymetra. Racja? I dopiero od tego miejsca drukuje. No więc wydrukowaliśmy plakat, ma on 0,5cm otoczkę wokół siebie, to dlaczego wszyscy tak się schizują z tymi spadami? Przecież w takim wypadki zostanie stracone może jakieś 3milimetry plakatu bo jest przecież jeszcze ponad pół centymetra białego pola gdzie drukarka nie drukowała. To co się spadami przejmują tak wszyscy skoro to jest taka strata co nic?



A może gdzieś mówię źle? Jeśli tak - nauczcie mnie jak to wygląda.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 30 Styczeń 2011, 13:15   

Jeżeli klient zamawia np. B-3 to powinien dostać B-3. Plakaty i ulotki od biedy można olać bo są to "jednorazówki", ale pomyśl jak będzie wyglądała wizytówka wydrukowana bez spadów i przycięta - nie ma takiej możliwości żeby ściąć ją dokładnie po krawędzi. A książki, broszury, katalogi które ściśle muszą trzymać format? Jeżeli jeszcze dodatkowo są zszywane to zawsze dojdzie do tego jeszcze "jodełka" po oprawie. I taka pozycja jeżeli byłaby wydrukowana bez spadów to nadaje się tylko na jedno - na makulaturę...
 
 
s-p-i-n 


Pomógł: 192 razy
Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 1484
Skąd: opolszczyzna
Wysłany: 30 Styczeń 2011, 13:28   

Jak zamawiasz plakat A4 to w drukarni dostaniesz A4 - projekt przygotowujesz na 297x210 mm + spady czyli cały projekt musi mieć np. 300x213 mm (3 mm spady). Jak drukujesz na drukarce to spadów nie musisz robić bo jak sam zauważyłeś drukarka ma margines i Ci utnie część projektu (chyba ze masz drukarke zdarukowującą cała stronę to projekt robisz na A4 bez spadów).
Spady robisz tylko dla drukarni drukującej z offsetu - projekt powiększasz o spady - bo drukarnia nigdy nie drukuje plakatów A4 z równego arkusza A4 tylko jest to format większy.
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 30 Styczeń 2011, 13:56   

@Spin, ale jak to?

Cytat:
Jak zamawiasz plakat A4 to w drukarni dostaniesz A4 - projekt przygotowujesz na 297x210 mm + spady czyli cały projekt musi mieć np. 300x213 mm (3 mm spady)


To znaczy, że drukarki drukuję te offsetowe to białe pole po bokach i wtedy te dodatkowe milimetry co zrobiliśmy to zostają o te np. 3 milimetry przycięte w taki sposób:

Tak? Że drukarka obcina np. CENTYMER w który to wchodzi 0,7 swojego odstępu i 0,3 grafiki już z naszego plakatu. I to dlatego dodajemy te milimetry na plakacie, tak? A mówisz, że drukarki do A4 sporządzają wydruk z większego formatu, tak? Czyli po obcięciu boków trzymamy w ręku nie coś mniejszego od A4, tylko dokłądne A4? To mają takie większe wkłady papieru?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 30 Styczeń 2011, 14:52   

Drukarnie nie drukują na dokładnych formatach (np. A-4, A-3, A-2...). Zawsze jest to większy papier - w hurtowniach papieru nie znajdziesz zresztą dokładnych formatów A - sprawdź pierwszą lepszą.
 
 
beer4free 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Lis 2010
Posty: 26
Skąd: gdynia
Wysłany: 4 Luty 2011, 23:42   

jeżeli przygotujesz projekt w corelu w formacie A4( 297x210) i przy eksportowaniu do pdf każesz mu dołączyc spady np 3 mm to otrzymasz rozmiar (300x213).

drukarnia drukując twój plik użyje papieru B czyli w tym wypadku B4(353 x250) nastepnie plik zostanie przycięty po znacznikach ciecia które nalezało dołaczyc do pliku pdf, w efekcie otrzymasz to co zamawiałeś czyli A4 (+- bład gilotyny i trzeźwosci tnącego)
 
 
 
kula69 


Wersja CorelDRAW: x5
Pomógł: 71 razy
Wiek: 54
Dołączył: 04 Lut 2011
Posty: 890
Skąd: Koszalin
Wysłany: 5 Luty 2011, 00:17   

Bunch, witaj
W praktyce klient chce mieć A4 i MUSI dostać A4. Projektując dodajesz po 2-3 milimetry na spad z każdej strony a teksty i inne ważne elementy odsuwasz od krawędzi arkusza (A4 bez spadów) o od 2-4 mm (każda drukarnia poda Ci ile. Co do drukarek sprawdź czy nie ma opcji druku na całym arkuszu (zazwyczaj wymagane jest zadeklarowanie foto papieru) lub zrób projekt tak by białe nie raziło :)
Pozdrawiam
Kula
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 7 Luty 2011, 21:27   

Cześć, cześć. Dzięki wielkie.
Czyli trzeba po prostu DODAWAĆ, zwiększać obszar projektu o te kilka milimetrów na każdym z boków. Co potem zostanie przycięte. Takie już technikalia są, jak wiem.
W gruncie rzeczy, to tak właśnie robiłem zawsze. Przy okazji tego tematu chciałem się dowiedzieć tylko czy robię dobrze czy źle. Na szczęście jest dobrze.
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 6 Marzec 2011, 07:27   

s-p-i-n napisał/a:
Jak zamawiasz plakat A4 to w drukarni dostaniesz A4 - projekt
Spady robisz tylko dla drukarni drukującej z offsetu - projekt powiększasz o spady - bo drukarnia nigdy nie drukuje plakatów A4 z równego arkusza A4 tylko jest to format większy.


Tak? To dlaczego zatem ktoś sprzedaje papier dla formatu A4 do druku offsetowego i w jego wymiarach podaje wymiary standardowe A4?
Tutaj np.: http://allegro.pl/papier-...1452499587.html

Jak się z tego wytłumaczysz? Że może "na logikę", że gdy widnieje słowo "offset" to automatycznie wiadomo że są już dam dodane dodatkowe milimetry?


Inna sprawa: czy mając drukarkę drukującą format A4 to można się reklamować, że "wykonuje się nadruk A4"? Bo przecież wszystkie nadruki będą wychodziły mniejsze.
 
 
Struna 
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: X8
Pomógł: 8 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 276
Skąd: Białystok
Wysłany: 6 Marzec 2011, 09:49   

Bo to nie kupujesz papieru, tylko papier firmowy. Czyli papier którego możesz używać do notatek dla klientów, listów do klientów itd. gdzie od razu będą np. dane firmy, logo itp.

Spad jest konieczny zawsze jeżeli nie chcemy mieć świecących krawędzi.

Poza tym nie zgadzam się, że spady robi się tylko dla drukarni drukującej z offsetu. Ja drukując często solwent też robię spady (zależy co drukuję i dla kogo i jak zamierzam potem ciąć papier.

Poza tym drukarnie cyfrowe też wymagają spadów, bo nie będą ciąć każdej wizytówki oddzielnie, nawet mimo niskiego nakładu

Spad możemy ominąć jeżeli wszystko dookoła projektu jest białym tłem. Wtedy można zrobić skład bez spadów, ale potem trzeba o tym pamiętać.
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 6 Marzec 2011, 11:00   

Pierwsza sprawa:

A to jak zatem mam znaleźć papier, który będzie formatu A4 PLUS będzie zawierał nadmiar milimetrów na spady? Jakąś ma nazwę taki papier, który będę mógł po niej odszukać?
Bo jak mam niby powiedzieć sprzedawcy? Przykładowo...
Potrzebuję papier A4 ale taki, żeby był większy A4? Pomyśli, że chodzi mi o A3 albo, że jestem idiotą.


I druga sprawa:

To znaczy, że są i drukarki takie co drukują (jakimś cudem) na całej powierzchni kartki i wychodzi z niej plakat pozbawiony białych rogów?
 
 
Struna 
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: X8
Pomógł: 8 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 276
Skąd: Białystok
Wysłany: 6 Marzec 2011, 13:00   

Są takie drukarki, ale zazwyczaj są takie, które mieszczą papier powiększony o 'trochę' od formatów standardowych. Ja kiedyś jak szukałem papieru SRA3 (powiększone A3, dobre do druków cyfrowych) to znalazłem firmę która sprzedawała papier i napisałem do nich, czy taki mają. Powiedzieli, że mogą pociąć do każdego formatu, bo tną z arkuszy A0 bodajże.

Najpierw dowiedz się z jakiego maksymalnie formatu może drukować sprzęt na którym chcesz drukować, a potem szukaj takiego papieru lub najbardziej zbliżonego wymaganiom projektu/drukarki.
 
 
kula69 


Wersja CorelDRAW: x5
Pomógł: 71 razy
Wiek: 54
Dołączył: 04 Lut 2011
Posty: 890
Skąd: Koszalin
Wysłany: 6 Marzec 2011, 14:20   

zobacz najpierw jaki maksymalnie format obsługuje Twoja drukarka - zazwyczaj na A4 można drukować SR A4 - jest to format większy i dość łatwo dostępny w hurcie poligraficznym na nim mieści A4 z paserami itp. Zobacz rozmiarówkę papierów :
http://www.swiatpapieru.pl/wiedza/artykul/id/24
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 7 Marzec 2011, 03:24   

Cytat:
format większy i dość łatwo dostępny w hurcie poligraficznym


Co? Na pewno?

To czemu jak wpiszę RS A4 to dostaję w Google tylko 273 000 wyników?!
O: http://www.google.pl/sear...ved=0CAYQpwUoAQ

Przecież to jest papier ludzie a nie diament czy sztabka złota. Nie ma nic o tym RS A4 w sieci.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 7 Marzec 2011, 07:31   

Bunch, jak klient mówi, że chce ulotkę A4, to ma taką dostać, jak mówi A5, to ma być A5. Klient nie musi wiedzieć co to jest spad, a grafik musi i nie ma prawa zastanawiać się czy klient brał pod uwagę spady czy nie? Zresztą nie zawsze muszą być spady. Nietrudno sobie wyobrazić grafikę, która w tle ma tylko niezadrukowany papier. A co do drukarek, choć nie offsetowych, to jest mnóstwo takich modeli, które drukują od krawędzi, do krawędzi, bez żadnego marginesu, bo karetka nie jeździ między rolkami przesuwającymi papier. Zresztą praktycznie każda drukarka pozwala drukować na trochę większym papierze niż standardy z literką A na początku. Są też takie przypadki, kiedy na arkuszu rozłożonych jest wiele użytków. Kiedy mają jednolite tło, to też można spady pominąć, zostawiając tylko te na zewnątrz drukowanego pola.
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 7 Marzec 2011, 10:08   

No ale znalezienie takiego formatu, które wedle waszej wiedzy nazywa się RSA4 jest nieosiągalne. Przeszukałem internet i co? Nie ma.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 7 Marzec 2011, 10:30   

Bunch, może trzeba było szukać sra4? Przepraszam za wyrażenie :-) Generalnie to na takim małym formacie drukarnie nie drukują, bo znaczniej taniej jest pociąć większy format, niż kazać maszynie za parę milionów robić 2 czy 3 razy tyle roboty.
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 7 Marzec 2011, 10:42   

To ja nie kapuję w takim razie.

Nie istnieje RS A4 czy jak to się ma zwać? Albo istnieje w bardzo małej ilości?! Bo na Boga nie ma tego w necie! Każda drukarnia tnie sobie z formatów A0 swój papier A4 ze spadami? Ale bzdura. Coś mi tu nie gra.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 7 Marzec 2011, 12:22   

Bunch z Tobą jest taki problem, że nie czytasz tego co inni piszą :-)
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 7 Marzec 2011, 17:53   

No co? Napisano wyraźnie, że "taki papier określa się mianem RS A4". Szukam owego RS AR i co? Praktycznie nie ma. Więc się dziwię. Czego nie przeczytałem niby? Że z A0 ktoś jedynie może, jeśliby chciał, wyciąc sobie do "większego A4"?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 7 Marzec 2011, 19:47   

SRA-4
Używany bardzo rzadko, standardem jest SRA-3.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 7 Marzec 2011, 20:13   

Ja też szukałem RS A4, o którym parę razy napisałeś i znalazłem, ale tylko w Twoich postach. Prawdą jest jednak to, że w firmach, które sprzedają papiery dla drukarni trudno znaleźć takie małe formaty jak A4, B4, C4 czy podobne.
 
 
kula69 


Wersja CorelDRAW: x5
Pomógł: 71 razy
Wiek: 54
Dołączył: 04 Lut 2011
Posty: 890
Skąd: Koszalin
Wysłany: 7 Marzec 2011, 23:06   

Bunch, idż do drukarni tzw. cyfrowej, pogadaj i oni Ci wszystko wyjaśnią na przykładach w ramach wdzięczności wydrukuj zamówienie u nich :) Wcześniej przeczytaj bardzo dokładnie odpowiedzi jakich Ci udzieliliśmy.
Ostatnio zmieniony przez kula69 7 Marzec 2011, 23:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Struna 
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: X8
Pomógł: 8 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 276
Skąd: Białystok
Wysłany: 7 Marzec 2011, 23:06   

Ja również nie widzę sensu drukowania czegoś na SR A4. Na SR A3 wejdą 2 pełnowymiarowe plakaty/ulotki A4 :-)

No i nie wiem czemu się uparłeś że ten papier ma się nazywać RS, jak od początku była wyraźnie mowa o SR ;)
 
 
kula69 


Wersja CorelDRAW: x5
Pomógł: 71 razy
Wiek: 54
Dołączył: 04 Lut 2011
Posty: 890
Skąd: Koszalin
Wysłany: 7 Marzec 2011, 23:11   

Wynika, że ma drukarkę A4
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 12