Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie o tekst w czasopismach i skład
Autor Wiadomość
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 1 Wrzesień 2011, 23:53   Pytanie o tekst w czasopismach i skład

Siemano wszystkim!

Chciałbym się o coś spytać.

Przypuśćmy, że chciałbym stworzyć czasopismo, magazyn. Np. 30 stron. Czy jakoś tak.
To czy mogę sobie sam poukładać tekst, zrobić grafiki i nanieść wszystko w CORELU czy muszę to robić w jakichś innych programach do tak zwanego "składu"?
No bo przecież sam sobie ułożę tekst na format A4, zrobię spady, wszystko scalę i prześlę do drukarni. I tak zrobię wszystkie strony i poślę. Oni to wsadzą gdzie trzeba i wydrukują.
Tak samo jak z każdą inną gazetką reklamową na pewno.

Tylko może tutaj z racji operacji na TEKŚCIE i maksymalnym zwiększeniu jego czytelności/jakości używa się właśnie innych programów? Bo wiadomo, tam teksty będą KRZYWYMI a nie bitmapami.

Ogólnie zakładając ten temat chodzi mi o to, czy jest jakiś odgórny nakaz robienia tego w innych określonych programach. Bo np. się okaże że tekst będzie gorszy jak zrobimy to metodą, którą ja zaproponowałem czy inne rzeczy tego typu. Bo może istnieje jakaś norma, jakiś przykaz, jakiś wzorzec do robienia akurat czasopism z racji obecności w nich znacznej ilości tekstów? Rozumiecie?

Czy może to nie ma znaczenia a w takim InDesignie np. tylko łatwiej/szybciej/przyjemniej/lepiej się układa tekst? Jak to jest?
 
 
drozd 
Znawca


Wiek: 51
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2 Wrzesień 2011, 07:47   

Nie wiem czy jakiś odgórny nakaz składu w konkretnym programie miałby jakiś sens skoro drukarnie i tak zapewne w większości żądają do druku pdf-a. (nie ważne czym robisz, ważne efekt końcowy w postaci pliku pdf). Ja osobiście składam gazety w Corelu choć wielu userów tego forum pisało mi już, że korki się do tego nie nadają i są do tego inne programy. Ja nie narzekam... Owszem robota czasem może trochę ręczna, ale Corel daje radę (ponoć dość szybko składam czasopisma o objętości 12, 24 kolumny, byłoby więcej - nie ma sprawy). Ważne, żeby zrobić na początek porządną makietę (wymiary itd.), a potem to już z górki i tylko układanie klocków. Jedyne co może przeszkadzać, to trochę ,,niepewne'' dzielenie wyrazów, które trzeba sprawdzić, bo Corel sobie z tym tak do końca nie radzi (ale widziałem gdzieś jakieś makro...). Tutaj próbka produkcji corelowskiej http://www.wolsztyn.pl/pages_news_pl_3242.html a w załączniku moja przykładowa makieta ,,prawej'' kolumny (szare prostokąty bardzo wygodne przy układaniu modułów z reklamami; w Corelu, w surowym projekcie strony, poza nią mam umieszczone gotowe (wymiary, szpalty) prostokąty tekstowe na 1, 2, 3, 4, 5 szpalt; wystarczy wlać w taki prostokąt tekst i przeciągnąć na stronę, a potem to już tylko ,,do środka" jakiegoś prostokąta i do góry żółtego paserka, dwa szybkie skróty klawiszowe i z bańki).
Pozdrawiam.

PS. rozmawiałem bezpośrednio z poprzednim grafikiem, który składał jedną z gazet (czymś ze stajni Adobe, chyba ilustrator, ale głowy nie dam uciąć), a którego zastąpiłem, bo odszedł. Przyznał, widząc co robię w Corelu, że praktycznie wielkiej różnicy w samej robocie nie ma (czasem Corel nawet wygodniejszy np. obróbki zdjęć dokonuje się tym samym, ,,jednym'' programem). Jedyny - dość poważny problem - to różne definiowanie kolorów przez Corela i produkty Adobe (sprawa bardzo istotna, bo projekt z corela na końcu przerzucam w pdf-a, a to już stajnia Adobe i kolorki się różnią). No i ponoć ,,adobiki" ładniej rozmieszczają tekst w szpaltach, ale jakbym pogrzebał w ustawieniach Corela to też bym pewnie ustawił światło, odstępy i inne pierdki.

NIEPARZYSTE.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 945 raz(y) 49.65 KB

 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 2 Wrzesień 2011, 09:08   

drozd napisał/a:
Tutaj próbka produkcji corelowskiej http://www.wolsztyn.pl/pages_news_pl_3242.html
Pozdrawiam.


Gdybym zobaczyl taka gazete, tak zlozona to zgadlbym ze to jest produkt "made in corel"
Jest naprawde sporo bedow, i to w duzej mierze spowodowanych uzyciem Corela.
Choc tez w samym Corelu mozna to lepiej zrobic, Odstepy miedzy wyrazami i literami, poj. litery na koncach, czesto poprzedzone duzymi odstepami, w wiekszosci brak dzielenia, ktore skutkuje tez zlym wygladem lamu itd.

Jest sporo programow do skladu i to nie wszystkie za wielkie pieniadze.
- InDesign
- QuarkPress
- Corel Ventura
- Page Maker
- Calamus
- Microsoft Office Publisher 2010
- Kombi - starsza wersja kosztuje - 570 zl (b. duze mozliwosci przy pracy z tekstem nawet wieksze niz w Quarku w wielu obszarach)
- PagePlus - 350 zl
- Scribus (free) - najgorszy z nich.

Warto sie jednak zainteresowac, te programu naprawde ulatwiaja prace a lam wyglada tak jak powinien. :-)

drozd napisał/a:

Jedyny - dość poważny problem - to różne definiowanie kolorów przez Corela i produkty Adobe (sprawa bardzo istotna, bo projekt z corela na końcu przerzucam w pdf-a, a to już stajnia Adobe i kolorki się różnią).

To jest kwestia ustawien zarzadzania i wlaczenia tego zarzadzania w Acrobacie Pro, lub np w Callas PDFToolbox - czyli w programach ktore obsluguja zarzadzanie w plikach pdf.
 
 
drozd 
Znawca


Wiek: 51
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2 Wrzesień 2011, 09:19   

Fakt, muszę pogrzebać w opcjach, aby poprawić ustawienia odstępów między wyrazami i literami, ale szczerze przyznam - nie wiem jakie wpisać ustawienia (bo ja jestem dziennikarzem i fotoreporterem, skład to dopiero od niedawna, taka konieczność losu). Co do dzielenia wyrazów - każdy tekst akapitowy ma je zadane, a co do pojedyńczcyh liter na końcach wersów - było już o tym na forum i zgodnie z jakąś normą ponoć są dopuszczalne przy wersach o liczbie znaków mniejszej niż - o ile mnie pamięć nie myli - 450 (w jednej redakcji wymagają żebym usuwał pojedyńcze na początek nowego wersu to tak robię, w tej przykładowej produkcji tego nie wymagali, to sobie roboty nie robiłem).
Reasumując - gdyby ktoś mógł zatem podzielić się wiedzą (ustawienia opcji, odstępy i inne), albo gotowym makro do formatowania tekstu akapitowego skorzystałbym ja i z pewnością wielu innych userów Corela oraz tego forum.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 2 Wrzesień 2011, 09:28   

Do tych wiszacych znakow jest makro firmy Krasbit - jest bodaj free.
Do dzielenia jest makro http://dtp.art.pl/faq_54.html#p4

Ale i tak polecam zainteresowanie sie programem dedykowanym - sciagnij sobie triala i zobacz jak to szybko idzie po ostylowaniu, i jak lam w gazecie wyglada.

Co do ustawien odstepow to zapewne masz w min odstepach miedzy wyrazami 60 - zmien na 95-99, nie beda litery wchodzic na siebie, i w miejscu maksymalne odstepy miedzy znakami na np. 4-6 zamiast 200. Powstale odstepy miedzy wyrazami likwidujesz przez dzielenie.
pozdr.
 
 
drozd 
Znawca


Wiek: 51
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2 Wrzesień 2011, 09:30   

wawel jak zawsze - niezawodny! Dzięki! (właśnie ściągam triala Corela Venturę)
Ostatnio zmieniony przez drozd 2 Wrzesień 2011, 09:46, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 2 Wrzesień 2011, 09:33   

tego (Venture) sobie odpusc bo on wlasnie ma problem z polskim dzieleniem bez dodatku ktory jest ciezko osiagalny.

Mialem kontakt w roznych miejscach z
- In Designem
- PageMakerem
- Kombi
- Quarkiem
- i Scribusem

Moge polecic z tych w/w InDesigna, Quarka, Kombi (dziala na XP) i Page Maker tez zly nie byl ale to juz przezytek.
 
 
drozd 
Znawca


Wiek: 51
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2 Wrzesień 2011, 09:46   

Makro do dzielenia na 13 nie działa, wyskakuje błąd. Czy to może mieć coś wspólnego z tym, że nie mam w kompie Worda? (bo w makro jest odwołanie do WordAplication)
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 2 Wrzesień 2011, 10:07   

To makro korzysta z dzielenia worda, wiec jesli tego programu brak, to nie bedzie dzielic.
Niestety Corel sobie zupelnie nie radzi sam z siebie z tym, dzieli jak chce i nie stosuje polskich zasad dzielenia. Moze podzielic np. wspolc-zesnie itp.
 
 
drozd 
Znawca


Wiek: 51
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 2 Wrzesień 2011, 10:10   

wawel napisał/a:
Corel sobie zupelnie nie radzi sam z siebie z tym, dzieli jak chce i nie stosuje polskich zasad dzielenia. Moze podzielic np. wspolc-zesnie itp.


wiem, wiem.... ;-)
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 2 Wrzesień 2011, 14:58   

Dzięki za odpowiedź. No dobrze, a sprawa jakości tekstu? Ma tutaj znaczenie?
Bo np. zrobiłbym sobie skład książki w np. InDesignie, ale do niego zaimportował gotowe już bitmapy przygotowane w Corelu (wiecie, aby ładnie grafikami się pobawić, z efektami, łądnie wycięte i tak dalej).

- jeszcze się tutaj później wpiszę
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 5 Wrzesień 2011, 21:10   

Dla porownania -
wrzucam plik w ktorym jest tekst zlozony w kilku programach i Corel wyraznie odstaje, odstepy za male, za duze, wiszace znaki itd. Zeby taki tekst poprawic w Corelu trzeba sporo czasu, a efekt i tak nie bedzie taki jak powinien.
pozdr.

porownanietekst.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 591 raz(y) 82.71 KB

 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 7 Wrzesień 2011, 13:34   

Scribus do bani łamie...
Najlepszy ten Kombi i ten pierwszy, QuarkXPreess.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 7 Wrzesień 2011, 18:44   

PagePlus z pomoca Kombikora (wstawia niewidoczne znaki podzialow i wrzuca nierozdzielne spacje po spojnikach, ktore PagePlus potrafi odczytac i wg, nich "pracuje") tez sobie radzi nienajgorzej.
Wiec alternatyw jest sporo, dla CorelDRAW.

przyklad w zal.

Publication1.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 434 raz(y) 35.62 KB

 
 
drozd 
Znawca


Wiek: 51
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 8 Wrzesień 2011, 09:32   

wawel napisał/a:
Co do ustawien odstepow to zapewne masz w min odstepach miedzy wyrazami 60 - zmien na 95-99, nie beda litery wchodzic na siebie, i w miejscu maksymalne odstepy miedzy znakami na np. 4-6 zamiast 200. Powstale odstepy miedzy wyrazami likwidujesz przez dzielenie.
pozdr.


Szukałem w ,,tekst - formatowanie akapitu'' oraz w ,,opcjach - tekst'' i nigdzie nie znalazłem podanych ustawień (Corel x3); był tylko procent z możliwością przełączania na punkty, ale takich wartości jak podałeś brak. Szukałem dobrze czy też te opcje są w innych miejscach?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 8 Wrzesień 2011, 10:18   

drozd napisał/a:

Szukałem w ,,tekst - formatowanie akapitu'' oraz w ,,opcjach - tekst'' i nigdzie nie znalazłem podanych ustawień (Corel x3); był tylko procent z możliwością przełączania na punkty, ale takich wartości jak podałeś brak. Szukałem dobrze czy też te opcje są w innych miejscach?

W zal. odpowiedz, ale to i tak nie jest to co oferuja w/w programy - niestety.

Publication2.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 600 raz(y) 42.45 KB

 
 
drozd 
Znawca


Wiek: 51
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 8 Wrzesień 2011, 11:18   

Wawel dzięki za załącznik. Co do drugiej części Twojego postu - tak; przekonały mnie wcześniejsze próbki sporządzone przez Ciebie. Najbardziej podoba mi się kombi (i pod względem szyku tekstu akapitowego i możliwości pracy; z opisu wynikało, że takie kombi do obróbki tekstu oraz wektorów i map bitowych). Ściągnąłem już raz triala, ale coś pokiełbasiłem przy instalacji (a jednak to możliwe) i przy chwili czasu poszukam nowej instalki.
 
 
Kibin
Początkujący


Dołączył: 29 Lis 2011
Posty: 2
Skąd: Katowice
Wysłany: 29 Listopad 2011, 20:51   

wawel napisał/a:
drozd napisał/a:

Szukałem w ,,tekst - formatowanie akapitu'' oraz w ,,opcjach - tekst'' i nigdzie nie znalazłem podanych ustawień (Corel x3); był tylko procent z możliwością przełączania na punkty, ale takich wartości jak podałeś brak. Szukałem dobrze czy też te opcje są w innych miejscach?

W zal. odpowiedz, ale to i tak nie jest to co oferuja w/w programy - niestety.


Wawel czy mógłbyś jeszcze napisać w którym miejscu można wywołać to okno z Twojego załącznika ("Formatuj tekst")? Podobnie jak drozd szukam tego okna i nie mogę znaleźć (Corel X3), mam jedynie pod ręką okna dokowane typu "Formatuj Akapit", ale tam mogę jedynie ustawić ogólne odstępy między wyrazami, lecz minimalnych i maksymalnych już nie.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 29 Listopad 2011, 21:14   

skrot ctrl T w 12-stce, a czy w X3 nie jest to przeniesione w inne miejsce - nie wiem nie uzywam.
 
 
Kibin
Początkujący


Dołączył: 29 Lis 2011
Posty: 2
Skąd: Katowice
Wysłany: 29 Listopad 2011, 21:48   

W X3 ctrl+T wywołuje okno dokowane "Formatowanie znaków" i tam również są podstawowe opcje (bez możliwości ustawienia odstępów pomiędzy całymi wyrazami). Coś takiego:



Bo nie chce mi się wierzyć, że w X3 dali takiego ciała, że nie ma minimalnych i maksymalnych odstępów między wyrazami:/

----- EDIT -----

Już znalazłem:) Opcja ustawiania maks. i min. odstępów między wyrazami jest w oknie dokowanym "Formatowanie akapitu", ale jest trochę ukryta. Należy rozwinąć zakładkę "Wyrównanie" a następnie wybrać opcję "W poziomie" i z listy rozwijanej na samym dole wybrać "Ustawienia...". Wtedy wyświetli się okno z dodatkowymi opcjami:

 
 
artur 
Początkujący


Dołączył: 14 Wrz 2023
Posty: 2
Skąd: Radomsko
Wysłany: 14 Wrzesień 2023, 18:35   

Do składu czasopism tylko Indesign i np. skrypty do przenoszenia spójników. Poza tym Indesign współpracuje z pakietem adobe, a np. quark miał z tym problemy. Trzeba było nazywać inaczej pliki bo ich nie widział po edycji.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 16 Wrzesień 2023, 20:07   

Witaj artur. Zwróciłeś uwagę, jakiego trupa odkopałeś? ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 15