Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak dopasować stronę do zawartości?
Autor Wiadomość
Lut 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2013
Posty: 11
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 29 Wrzesień 2013, 23:34   Jak dopasować stronę do zawartości?

Witam. Do tej pory używałem Inkscape ale postanowiłem kupić Corela w wersji X5 i jestem na etapie poznawania interface więc proszę o wyrozumiałość. Mam pewien problem z eksportowaniem gotowej pracy do formatu eps. Zwykle moim obszarem roboczym jest strona A4 lecz często zdarza się, że tworze obiekty które mają inne rozmiary niż A4 (niestandardowe). W inkscape gdy chciałem dostosować wielkość strony do obiektu który się w niej nie mieścił lub był mniejszy używałem polecenia z właściwości pt "dopasuj stronę do do rysunku lub zaznaczenia". W corelu nie potrafię tego zrobić bo mimo poszukiwań nie znalazłem równoznacznej opcji. Gdy ręcznie zmieniam wymiary strony zarówno w pasku zadań jak i w opcjach dokumentu to i tak eps zapisuje mi się bądź to z wycinkiem rysunku bądź z białymi marginesami wokół. Stąd moje pytanie: jak dopasować stronę do rysunku? Pozdrawiam
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 30 Wrzesień 2013, 00:07   

Chyba wiem o co chodzi ;-) Jak eksportujesz do EPS to w okienku, które pojawia się w drugim oknie zapisu (nie ten, gdzie się nadaje nazwę i wskazuje lokalizację, tylko to drugie, w którym są ustawienia eksportu) masz dwie zakładki - ogólne i zaawansowane. Rysunek poniżej pokazuje, którą opcję masz mieć zaznaczoną:



W ten sposób, nie będziesz musiał zmieniać w ogóle rozmiaru strony, bo Corel zawsze dopasuje tak, żeby przyciąć wszystko do rozmiaru samych elementów (bez pustego obszaru strony).
 
 
Lut 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2013
Posty: 11
Skąd: Swarzędz
  Wysłany: 30 Wrzesień 2013, 00:23   

Dziękuję za szybką odpowiedź. Niestety po zaznaczeniu tej opcji nadal pojawia się białe białe pole wokół. Próbowałem też eksportować samo zaznaczenie ale z podobnym skutkiem
 
 
marak 
Profesjonalista


Wersja CorelDRAW: X4
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 303
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 30 Wrzesień 2013, 08:48   

Mnie coś podobnego, działo się 10 wersji temu, że aż niemożliwe by dalej było to samo, ale na wszelki wypadek piszę.
W Corelu 4 lub 5 jeśli w obiekcie z jakiegoś węzła wychodził wektor (strzałka) poza granice wymiarów obiektu, to Corel automatycznie o tyle zwiększał rozmiar obszaru dla tego obiektu.
(Patrz załączony plik)

Rysunek1.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 449 raz(y) 9.89 KB

 
 
Lut 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2013
Posty: 11
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 30 Wrzesień 2013, 10:47   

Dziękuję. Sprawdziłem te strzałki i znajdują się w polu rysunku. W załączniku przesyłam pliki z widokiem przykładowego pliku przed zapisaniem i z efektem po zapisaniu w eps. Jak widać pomimo zmiany orientacji strony z pionowej na poziomą corel jakby nie widział tej zmiany i dalej docina obrazek. Ten sam obrazek wyeksportowałem jako jpg i nie było żadnych problemów, tzn zapisało się tylko zaznaczenie (niebieski prostokąt z zamkiem) bez marginesów. Przeinstalowałem ghostscripta z płytki ale bez bez efektu.

Stronacorel2.pdf
Efekt po wyeksportowaniu eps. Jak widać orientacja strony jest pionowa a rysunek ucięty.
Pobierz Plik ściągnięto 324 raz(y) 19.91 KB

Stronacorel1.pdf
Zrzut na obrazek przed zapisaniem z widokiem na menadżera.
Pobierz Plik ściągnięto 329 raz(y) 140.29 KB

 
 
marak 
Profesjonalista


Wersja CorelDRAW: X4
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 303
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 30 Wrzesień 2013, 11:00   

A możesz załączyć tego .epsa który Ci obcina.
 
 
Lut 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2013
Posty: 11
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 30 Wrzesień 2013, 11:09   

To akurat przykładowy eps. Niestety nie mogę go dołączyć gdyż wyświetla mi się komunikat z forum, że rozszerzenie eps jest niedozwolone. Dodam, że Corel ucina rysunek nawet wtedy gdy wstawiam zwykły prostokąt z wypełnieniem.
 
 
marak 
Profesjonalista


Wersja CorelDRAW: X4
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 303
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 30 Wrzesień 2013, 11:21   

To zmień rozszerzenie. Chciałbym wczytać u siebie tego .epsa, bo rysunek jest dość duży i bardziej podejrzewam ghostscripta, że głupieje, niż Corela.
A co będzie jeśli w Corelu zamienisz stronę na pionową i obrócisz obrazek.
Jak się importeje z powrotem do Corela ten .EPS.
Poza tym (to tak bez związku ze sprawą) zmień sobie wyświetlanie kolorów na CMYK-owe, bo ta paleta kolorów strasznie bije po oczach.
 
 
Lut 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2013
Posty: 11
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 30 Wrzesień 2013, 11:28   

Przesyłam załącznik.

Zamek przyklad.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 299 raz(y) 48.09 KB

 
 
gonia 
Profesjonalista
gonia


Wersja CorelDRAW: x5
Pomogła: 72 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Maj 2011
Posty: 426
Skąd: Białystok
Wysłany: 30 Wrzesień 2013, 11:59   

U mnie jest wszystko ok

Zamek przyklad_1.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 306 raz(y) 34.76 KB

 
 
Lut 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2013
Posty: 11
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 30 Wrzesień 2013, 12:05   

Dzięki. Wychodzi na to, że ghostscript coś mataczy. Spróbuję jeszcze raz go zainstalować i wyczyścić rejestr.
 
 
gonia 
Profesjonalista
gonia


Wersja CorelDRAW: x5
Pomogła: 72 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Maj 2011
Posty: 426
Skąd: Białystok
Wysłany: 30 Wrzesień 2013, 12:12   

Nie ma sprawy, miłego dnia :-D
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 30 Wrzesień 2013, 12:29   

Ciekawym jest, że w projekcie rysujesz na poziomej orientacji strony, a eksportuje ci w pionowej? Rozumiałbym jeszcze, jakbyś dostawał po prostu obszar roboczy o wymiarach i orientacji takiej jak w projekcie, ale to jest dziwaczne.

Dodatkowo spróbowałem u siebie coś zrobić i wynik był... niepokojący. Otóż po wyeksportowaniu projektu do EPS (z firmowego X3) dostałem jakiś tam wynikowy plik, który postanowiłem otworzyć w AI - otwarty plik wyglądał jak ten z Corela, czyli wyświetlił nie same obiekty, tylko zrobił poziomą stronę A4 z obiektami na środku, podczas importu wstawiał już same obiekty. Corel jednak podczas Importu wgrywał same obiekty, a przy Otwarciu tego EPS wgrywał obiekty na tle domyślnej strony A4 pion. :-/ W powyższej historii dziwi mnie, jak AI odczytał to info o stronie? :-?
 
 
gonia 
Profesjonalista
gonia


Wersja CorelDRAW: x5
Pomogła: 72 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Maj 2011
Posty: 426
Skąd: Białystok
Wysłany: 30 Wrzesień 2013, 12:52   

Shame napisał/a:
W powyższej historii dziwi mnie, jak AI odczytał to info o stronie? :-?

Może się mylę ale wydaje mi się, że AI ma domyślnie ustawioną stronę A4 poziomą i wszystko co wgrywasz (oczywiście poza dokumentami stwrzonymi w AI) widzisz na tle strony A4 poziomej, a przynajmniej u mnie tak się dzieje :-/
 
 
marak 
Profesjonalista


Wersja CorelDRAW: X4
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 303
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 30 Wrzesień 2013, 13:11   

Gonia ma raczej rację. Plik .eps przypisany do obiektu nie powinien mieć informacji na temat strony na jakiej był utworzony. Natomiast opierając sie na tym, że .eps to właściwie .ps z nagłówkiem i corel oba te pliki tworzy jednakowo, wiem, że Corel ma tu problemy.
Mianowicie przez kilka lat tworzyliśmy pliki .ps, które były przesyłane na jedną z dwóch posiadanych w firmie naświetlarek. Historycznie zaczynaliśmy na Corelu 5, a ja dotrwałem do Corela 12. Przez te wszystkie lata nie można było z Corela wypuszczać poziomych stron, bo na naswietlarkach (obu) zawsze były to strony obrócone, a obiekty obcięte.
Musieliśmy poziome pliki przed wypuszczeniem obracać do pionu. Potem okazało się, że nie trzeba obracać. Wystarczy w opcjach drukowania wpisać, że jest to strona pionowa o wysokości 300 i szerokości 1000 mm i też dobrze wychodzi. Niestety, przy eksporcie do .eps nie ustawiamy strony, więc pozostaje chyba tylko obracanie obiektu.
 
 
Lut 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2013
Posty: 11
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 30 Wrzesień 2013, 16:15   

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc. Zgodnie z tym co napisałem wcześniej odinstalowałem ghostscripta i mogę eksportować pliki do formatu eps zgodnie z zaznaczeniem bez problemów z orientacją strony. Jednak po ponownym zainstalowaniu ghostscripta problem powrocil... Na razie więc go wyrzuciłem.
 
 
scandal
Początkujący


Dołączył: 22 Cze 2013
Posty: 14
Skąd: wawa
Wysłany: 11 Październik 2013, 09:49   

to przy okazji może o coś zapytam.

W którymś temacie - ale nie mogę znaleźć w którym - ktoś dał makro, które powodowało że wymiar strony roboczej, automatycznie dostosowywal sie do wielkości grafiki.
Ma ktoś może pod ręką to makro?:)

dzieki
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 11 Październik 2013, 10:13   

Szkoda czasu na szukanie.
To mogłoby być jakoś tak:

Kod:
Sub Dopasuj_Rozmiar_Strony()
Dim sh As Shape
  mar = InputBox("Odległość grafiki od krawędzi strony [mm]", "ZMIANA ROZMIARU STRONY", 0)
  mar = 2 * (mar / 25.4)
    Set sh = ActivePage.Shapes.All.Group
    ActiveDocument.MasterPage.SetSize sh.SizeWidth + mar, sh.SizeHeight + mar
    sh.AlignToPageCenter cdrAlignHCenter + cdrAlignVCenter, cdrTextAlignBoundingBox
    sh.UngroupEx
End Sub
Ostatnio zmieniony przez chezare 12 Październik 2013, 15:00, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
scandal
Początkujący


Dołączył: 22 Cze 2013
Posty: 14
Skąd: wawa
Wysłany: 12 Październik 2013, 12:32   

@chezare

Dzięki wielkie :) o to chodziło

8-)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 12 Październik 2013, 15:02   

Nie ma za co :-)
Zmodyfikowałem trochę procedurę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 15