Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Potrzebuję rady jak narysować "skręcone przewody"
Autor Wiadomość
Ghost
Początkujący


Dołączył: 24 Lis 2014
Posty: 4
Skąd: Śląsk
Wysłany: 24 Listopad 2014, 11:17   Potrzebuję rady jak narysować "skręcone przewody"

Witam.

Potrzebuję porady jak w Corelu X5 narysować tak skręcone przewody jak na poniższym zdjęciu.



Próbowałem rysować to z krzywych beziera ale chyba coś robię źle bo nie udało mi się uzyskać oczekiwanego efektu. Potrzebuję rady jak uzyskać pożądany element.
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 24 Listopad 2014, 12:59   

Podejść jest kilka. Jedno ze sprytniejszych polega na takim rozwiązaniu zagadki, żeby mieć później gotowy powtarzalny fragment do powielania nie tylko w tej pracy. W skrócie, powinieneś zrobić coś takiego:


A następnie powielać. Poniżej, ledwie trzy kawałki:


A, po kolei:
  1. wybierasz sobie detal. Interesuje Cię symetryczny kawałek splotu. Wystarczą dwa krzyżujące się kawałki;
  2. otaczasz to kwadratem tak, aby skrzyżowanie wypadło dokładnie w środku kwadratu i wkadrowujesz weń cały rysunek. Robisz to tylko po to, żeby nadmiar informacji już Ci nie przeszkadzał;
  3. teraz na środku jednej nitki kabla rysujesz linię, która będzie naśladowała jej krzywiznę;
  4. linię tę powielasz symetrycznie w odbiciu lustrzanym. Teraz masz dwa przecinające się zawijasy. Nadajesz im grubość konturu odpowiadającą rysunkowi kabli, który ciągle masz pod spodem;
  5. teraz oba kabelki barwisz na różne kolory i kasujesz rysunek pod spodem. Nie będzie Ci już potrzebny;
  6. w ustawieniach konturu [f12] wybierasz zmianę grubości wraz ze wielkością obiektu, oraz, na wszelki wypadek, ustawiasz okrągłe zakończenia linii, co pomoże zatuszować Ci ewentualne niedokładności. Brawo! Właśnie wykonałeś połówkę potrzebnego modułu;
  7. raz powielasz obie linie odbijając je lustrzanie względem jednego z tych boków, gdzie są ucięte. Czyli, masz teraz cztery kawałki linii, które razem wyglądają jak idealnie symetryczny splot dwóch drutów. O to chodziło;
  8. teraz ważny krok — dowolny, ale tylko jeden z kawałków, który leży na spodzie, przenosisz na górę [shift]+[PgUp]. Dzięki temu przeplot będzie zawsze naprzemienny;
  9. Grupujesz wszystko co masz… I TO JEST ELEMENT, Z KTÓREGO ZBUDUJESZ DOWOLNIE DŁUGI PLECIONY KABEL DWUŻYŁOWY.


Oczywiście możesz go sobie powielać wzdłuż jednej z końcówek, zmieniać mu kolory, a nawet dodać do biblioteki symboli, ale zrobisz znacznie lepiej, jeśli przerobisz go na pędzel. A nuż się uda.

Na szybko, wyszło mi takie drucidło (to jest już grafika skalowalna, możesz sobie podejrzeć):


Jeśli znajdę czas, zrobię Ci do tego opisu kolejne rysunki z ważniejszych etapów.
 
 
Ghost
Początkujący


Dołączył: 24 Lis 2014
Posty: 4
Skąd: Śląsk
Wysłany: 24 Listopad 2014, 15:22   

Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc :) Udało się :)


W zasadzie kombinowałem trochę podobnie, z tą różnicą, że narysowałem i próbowałem powielać niewłaściwy odcinek plecionki w efekcie czego zawsze miałem jeden kolor linii zawsze na wierzchu a drugi zawsze pod spodem.

Zainteresowałeś mnie swoją uwagą odnośnie dodania tego kształtu jako pędza. Czy możesz powiedzieć kilka słów więcej na ten temat lub ewentualnie odesłać do jakiegoś dobrego artykułu gdzie jest opisane jak to zrobić ?

Jeśli chodzi o Corela to jestem nowicjuszem wykorzystującym raczej podstawowe funkcje programu do rysowania głównie rysunków poglądowo montażowych i nie znam się na zaawansowanych funkcjach programu :P Rysuję głównie rzeczy takie jak poniższy rysunek i właśnie chciałem wprowadzić nową, lepiej wyglądającą skrętkę do projektów. Dzięki Tobie w końcu mam taką możliwość. Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)

 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 24 Listopad 2014, 23:16   

Jakaś przedwojenna technologia?
 
 
Ghost
Początkujący


Dołączył: 24 Lis 2014
Posty: 4
Skąd: Śląsk
Wysłany: 24 Listopad 2014, 23:20   

Lampowy wzmacniacz gitarowy. Jak mam czas to sobie składam tego typu sprzęty dla przyjemności. Takie rysunki montażowe w znacznym stopniu ułatwiają mi przemianę kupki części w działający sprzęt :)
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 24 Listopad 2014, 23:55   

chezare napisał/a:
Jakaś przedwojenna technologia?


tak nie do konca retro :-) np firemka onkyio za prosty przedwzmacniacz lampowy krzyczy conajmniej 3000 zeta,gdzie nasz radmor brał oklo 20 zeta :-) nie wspomne o tonsilu gdzie glosniczki produkowane były za 30 zeta a technologie pulapki elektronow firma ktora robi glosniki tak wane cebule za jeden zestaw bierze 100 tys zeta :-) lampowki wracaja,zreszta zawsze bylu najlepsze :-)
 
 
Ghost
Początkujący


Dołączył: 24 Lis 2014
Posty: 4
Skąd: Śląsk
Wysłany: 25 Listopad 2014, 00:28   

Że tak sobie pozwolę na offtopic dygresję - z lampami (przynajmniej gitarowymi bo HI-FI się nie interesuje) jest niestety tak, że tania wschodnia produkcja stanowi morderczą konkurencję dla małych wytwórców. Części lampowe nie są tanie (chyba, że zamawiasz cały kontener z Chin) w związku z czym koszt solidnie wykonanego wzmacniacza na dobrych komponentach w zależności od jego parametrów oscyluje w okolicach 1500 zł w górę. Wiele osób słysząc takie ceny woli dopłacić 2 stówki za np Marshalla produkowanego w Chinach czy na innym Tajwanie. Z drugiej strony obserwuję ciekawy trend, że inni są gotowi płacić sumy rzędu 5 - 8 tys za wzmacniacze jakichś "butikowych" wytwórców z USA (których rzeczywisty koszt produkcji zamyka się w 2 - 3 tys).

Niestety ostatnimi czasy pojawia się coraz więcej naciągaczy żerujących na ludzkiej naiwności i wciskających ludziom magiczne lampy, kable głośniki i inny tego typu sprzęt za kosmiczne wręcz kwoty. Mnie osobiście najbardziej dziwi fakt, że są ludzie którzy w takie bajki wierzą i kupują sprzęt za gruby hajs a finalnie i tak podpinają to do "badziewnej mp3". No ale o gustach się nie dyskutuje, nie o tym jest to forum. Tyle offtopu z mojej strony w tym temacie. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematyka lampowa to chętnie wymienię poglądy za pośrednictwem PW
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 25 Listopad 2014, 06:09   

Ghost napisał/a:
Jeśli chodzi o Corela to jestem nowicjuszem wykorzystującym raczej podstawowe funkcje programu […] i nie znam się na zaawansowanych funkcjach programu […]

Jak najbardziej dajesz radę.

Ghost napisał/a:
W zasadzie kombinowałem trochę podobnie, z tą różnicą, że […] próbowałem powielać niewłaściwy odcinek plecionki w efekcie czego zawsze miałem jeden kolor linii zawsze na wierzchu a drugi zawsze pod spodem.

Po prostu nie wiedziałeś o ósmym kroku.

Jeszcze drobna uwaga, co do Twojej/mojej plecionki:

Jeśli nadasz większą grubość, odstęp między kablami zniknie, co sprawi wrażenie większej dokładności.

Ghost napisał/a:
Zainteresowałeś mnie swoją uwagą odnośnie dodania tego kształtu jako pędza. Czy możesz powiedzieć kilka słów więcej na ten temat lub ewentualnie odesłać do jakiegoś dobrego artykułu gdzie jest opisane jak to zrobić?


Na początek ten obrazek:


A więcej? Co prawda, w innym kontekście, ale mieliśmy już dość ciekawą dyskusję o pędzlach, rozpylaniu i metamorfozach. Przyda Ci się też paket wiedzy o kadrowaniu.



Właśnie to, na szybko wykonałem pędzlem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 14