Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Odwzorowanie koloru
Autor Wiadomość
Lobo 
Początkujący


Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 14
Skąd: Polska
Wysłany: 30 Grudzień 2009, 20:58   Odwzorowanie koloru

Dopiero zaczynam prace z corelem i główny problem jaki napotykam dotyczy odwzorowania kolorów. Po exporcie projektu do jpg czy tif(z cmyk oczywiście), róznice pomiędzy tym, co widze w obszarze roboczym, a tym co w tych plikach są dość znaczne(dużo bardziej intensywne kolowy po exporcie).

Teraz pytanie , co bardziej poprawnie odwzorywuje jak to będzie na wydruku wyglądać, corel i jego zarządzanie kolorami, czy już zapisane pliki otwierane np. w irfanview. Bawiłem sie z tym zarządzaniem cały dzień(dodałem profil monitora, drukarki, przy eksporcie zaznaczałem dołanczanie profili) i dalej różnice są dość widoczne. Pytanie czy na wydruku pędzie widać tak jak w podglądzie tych plików czy tak jak w corelu z tym jego zarządzaniem korolami?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 30 Grudzień 2009, 21:18   

Kolejny raz pojawia sie taki typ pytania.
Czy irfanview, Paint, itp to programy graficzne, dtp, wspierajace zarzadzanie kolorem, obsugujace profesjonalnie profile kolorow CMYK itp?
Jesli w Corelu jest ok i zarzadzanie tez jest ustawione jak trzeba, monitor skalibrowany, podpiety wlasciwy profil kolorow dost. np: z drukarni, gazety to wydruk/kolory powinien byc taki jak w Corelu go widzisz, lub bardzo zblizony.
pozdr.
 
 
Lobo 
Początkujący


Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 14
Skąd: Polska
Wysłany: 30 Grudzień 2009, 21:27   

dzięki nie byłem pewny, bo np gdy dałem ten sam profil do photoshopa, illustratora i corela oba miały jpgi z przesyconymi kolorami ale ten z illustratora otworzony w ps wygladał poprawnie, a ten z corela dalej miał przesycone kolory.
 
 
D.K. 
Doradca


Pomógł: 10 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 110
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 30 Grudzień 2009, 21:45   

Jeśli nie masz pewności czy żądany kolor jest prawidłowy zleć wykonanie cromalina (wydruk próbny, wzorzec dla drukarza, oraz podstawa do ewentualnej reklamacji). Pamiętaj też że mogą się pojawić różnice między profilami w Adobe a profilami Corela. Corel pokazuje tę informację drobnym druczkiem podczas odpalania programu.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 31 Grudzień 2009, 13:18   

Lobo napisał/a:
gdy dałem ten sam profil do photoshopa, illustratora i corela oba miały jpgi z przesyconymi kolorami ale ten z illustratora otworzony w ps wygladał poprawnie, a ten z corela dalej miał przesycone kolory.


Nie wiem co tam masz poustawiane, jakie profile itp.
Ale przy typowych profilach to roznic miedzy Corelem a PS byc nie powinno, czasem moga byc jakies minimalne. Bo bodaj Adobe uzywa Adobe Color Engine a Corel Kodak Color Management Engine. Ale jesli kolory masz znacznie tak jak napisales przesycone w ps-ie to raczej cos masz nie ustawione jak trzeba. Chyba ze jakis specyficzny profil...i program przeklamuje wyswietlanie.
Mozna tez wyciagnac profil ze zdjecia zapisanego w ps-ie i wrzucic ten profil do Corela.

pozdr.
 
 
Lobo 
Początkujący


Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 14
Skąd: Polska
Wysłany: 31 Grudzień 2009, 17:12   

ale znowu jak ten sam jpg wyeksportowany z corela otwierałem w ps i ill i tam dawałem opcje proof colors z tym samym profilem i opcjami to we wszystkich 3 wyglądało praktycznie tak samo.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 31 Grudzień 2009, 17:41   

To tak wyglada jakby przy otwieraniu w programach Adobe nie przydzielono tego profilu co w Corelu i otwiera bez niego (bez zarzadzania kolorem) i dlatego widac przesycone kolory, inne niz w Corelu. Gdy natomiast ustawisz podglad - proof colors/proba kolorow to masz zasymulowany ten profil. Choc faktycznie go tam nie ma, bo nie zostal przydzielony przy otwieraniu.
pozdr.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: