Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ile za zdjecia do katalogu
Autor Wiadomość
ka-mis 
Praktyk
Praktyk


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 65
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 17 Marzec 2011, 21:02   ile za zdjecia do katalogu

Mam zapytanie do robienia zdjęć do katalogu z biżuterią oraz wykonania go.
Zlecenie składa się z 336 sztuk biżuterii. Ile można "krzyknąć" za zrobienie takich zdjęć?
 
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 17 Marzec 2011, 22:57   

Napisałeś foto-amator. Nie jestem specjalistą od fotografii, ale wydaje mi się, że to dosyć trudny temat, a później jeszcze godziny siedzenia przy komputrze. Kilkaset fotografii, to jest robota na miesiąc, a cena? Nikt ci raczej nie udzieli precyzyjnej odpowiedzi, bo takiej chyba nie ma? Jeden weźmie 5 zł za godzinę roboty, a drugi 105. Dobra cena, to jest taka cena, którą jest w stanie zaakceptować zleceniodawca pracy i jednocześnie taka, która pozwoli ci poczuć, że nikt cię nie robi w krowę.
 
 
gleba 
Fachowiec
gleba


Pomogła: 9 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 23 Kwi 2007
Posty: 265
Skąd: SPA Nałęczów
Wysłany: 18 Marzec 2011, 08:41   

U nas takie zdjęcia kosztuja 30 zł /sz netto. Oczywiście przedmioty fotografowane są w studio z odpowiednim oswietleniem i obróbka graficzną.
ps. w załączniku przykałd takiej roboty

wz.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1106 raz(y) 242.99 KB

 
 
 
DzumA - 78



Pomógł: 99 razy
Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 685
Skąd: Opole
Wysłany: 18 Marzec 2011, 09:00   

tak dobre, że aż mi ślinka z samego rana leci.
Idę do ciastkarni ;-)

a tak z ciekawości na czym polega obróbka graficzna - nadanie ramki , usuwanie cienia - nakładanie cienia ?
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 18 Marzec 2011, 19:22   

Ja bym chciał zobaczyć jak kolega ka-mis przenosi całego jubilera do studia.
 
 
ka-mis 
Praktyk
Praktyk


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 65
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 18 Marzec 2011, 22:08   

Po pierwsze nie jestem taki głupi by się porywać na raz z takim "towarem", mam odpowiednio przygotowany pokój i myślę że w partiach np. po 30-50 szt by to się odbywało.

Co do foto-amator nie jestem osobą która wpisuje "guru" a potrafi tyle co pierwsza litera czyli słowo na g. Fotografuje już kilka lat generalnie dla siebie ale kilka prac mam sprzedanych np. do kalendarzy.
 
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7677
Skąd: Gdynia
Wysłany: 19 Marzec 2011, 11:21   

Przy tak dużym zleceniu na pewno kilkadziesiąt złotych za zdjęcie ,musisz także trochę zainwestować np w namiot bezcieniowy ,może jakieś filtry rozszczepiające światło
 
 
D.K. 
Doradca


Pomógł: 10 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 110
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 19 Marzec 2011, 21:51   

gleba napisał/a:
U nas takie zdjęcia kosztuja 30 zł /sz netto. Oczywiście przedmioty fotografowane są w studio z odpowiednim oswietleniem i obróbka graficzną.
ps. w załączniku przykałd takiej roboty




Mogę zapytać o warunki w jakich powstała ta fotka? Jakie lampy, jaki aparat, obiektyw? Fotografia jedzonka jest dość trudnym tematem, fotka fajna, dobra aranżacja.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 20 Marzec 2011, 09:14   

Nic do wuzetki nie mam jako takiej :-) ale sam obrazek nie specjalnie mi się podoba. Mam nadzieję, że gleba się na mnie nie obrazi. Jak na mój gust, to ramka nałożona na fotografię powoduje, że obrazek staje się nierzeczywisty, a przecież nie o to chyba w tym przypadku chodziło? Druga rzecz, która mnie razi, to położenie fotografii ciastka w kadrze, jest moim zdaniem za wysoko. Na fotografii znam się raczej średnio, ale nie wydaje mi się żeby fotografia przedmiotów była jakoś szczególnie trudniejsza od fotografowania innych obiektów. W przypadku fotografowania biżuterii sprawa z całą pewnością jest nieporównywalnie bardziej skomplikowana niż przy fotografowaniu jedzenia. Myślę, że dobrym pomysłem byłoby zaaranżowanie sceny tak żeby nie trzeba było błyskotek wycinać z tła. Możesz z czystym sumieniem łupić i rabować klienta bo po pierwsze to jest trudna i żmudna robota, a po drugie jubilera chyba stać na przyzwoitą zapłatę za pracę :-)
 
 
Sponsi 
Profesjonalista


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 482
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 20 Marzec 2011, 15:23   

chezare masz rację, znasz się na fotografii średnio : )
Ciacho mogłoby być ciut lepiej skadrowane, ale nie znamy kontekstu. Co więcej, tworzenie zdjęć produktów jest BARDZO trudne i wymaga naprawdę wiele pracy przy ustawianiu, przy robieniu i przy retuszu. Bardzo bardzo, nie "chyba trudne" czy coś w tym stylu. Tu nie chodzi o to, co ktoś uważa, tylko jak to naprawdę jest.

Co do pytania zadanego w wątku, to musisz umiejscowić swoją ofertę wykonania zdjęć w obrębie profesjonalizmu, który oferujesz, wtedy klient też będzie wiedział mniej więcej - "acha, taka firma mi zaproponowała tyle i tyle, ale wiem, że mają ultra super warsztat" (gorzej, że w naszym kraju się płaci nawet za lipny warsztat, ale to temat nie na ten wątek), a Ty możesz pewnie cenę ustalić w 3/4 albo 4/5 drogi między zdolnym absolwentem fotografii a wyspecjalizowanym fotografem. Jeśli naprawdę nie masz dużego pojęcia, to wyznaczysz niższą cenę. To tak bardzo ogólnie.

Kwestia wyczucia, zależy też na ile możesz sobie "pozwolić" w kwestii wyceny, bo w pewnym punkcie życia i kariery po prostu nie powinno się schodzić poniżej jakiegoś tam poziomu wyceny... no i raczej, jeśli się na tym aż tak super nie znasz, raczej nie powinieneś też brać nie wiadomo ile. Z drugiej strony - nie psuj rynku... itd. itp.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 20 Marzec 2011, 15:39   

Sponsi, to co dla jednego jest trudne, dla innego dziecinnie proste. Mam poważne wątpliwości czy dla zawodowca sfotografowanie ciastka stanowi jakikolwiek problem? Jeśli sfotografowanie ciastka jest mega trudne, to na jakim poziomie trudności jest fotografia biżuterii, albo mody? Tak w ogóle, to ta robota nie jest dla jednego człowieka, chyba że klient może poczekać na ten katalog rok?
 
 
Sponsi 
Profesjonalista


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 482
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 20 Marzec 2011, 17:40   

chezare dla zawodowca nie, ale nie mówimy tutaj o sytuacji, że w świecie zawodowców jeden z zawodowców chce wykonać zdjęcia - mówimy o świecie, w którym zawodowców się opłaca, by coś wykonali. Jest to bardzo niegrzeczna cecha wielu klientów, że "takie coś? ee, to pewnie proste jest, to pewnie niedrogie będzie" albo "musi być nie za drogie, bo 'przecież to tylko...' ".

Myślę, że jedna osoba może to zrobić, bo nie można uogólniać. Kwestia jak, ile, na kiedy, za ile itd. itp.
 
 
kula69 


Wersja CorelDRAW: x5
Pomógł: 71 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Lut 2011
Posty: 890
Skąd: Koszalin
Wysłany: 21 Marzec 2011, 07:56   

Wiecie to trochę gadanie o niczym. Kiedy robiłem swoje pierwsze zdjęcia do katalogu (jedzonko) to namęczyłem się i efekt był taki sobie. Pojechałem na targi sprzętu (będą jakoś za niedługo w Łodzi) i zobaczyłem pokój bezcieniowy, zrobiłem miniaturkę taką ok. 1.5 mkw i 2 zlecenie to była bajka. Co do obróbki - wydaje mi się, że głównie chodzi o pomysł na katalog - jeśli mają to być pojedyncze powycinane obiekty to roboty jest dużo bo oprócz zdjęcia należy je powycinać ułożyć w jakimś kontekście i obrobić niedoskonałości. W wypadku biżuterii sprawa jest jeszcze trudniejsza. Nie dość, że zdjęcie musi pokazywać szczegóły to jeszcze kształt jest nieregularny to zdjęcia muszą być bardzo przemyślane aby oddać piękno przedmiotu. Mając pomysł i dobry sprzęt można "pstryknąć" ok 100 zdjęć dziennie. ka-mis, zastanów się czy dasz radę, może zgłoś się do profesjonalnego fotografa po fotki a sam złóż to w całość? Co do ceny - zdjęcie ok 20 - 50 zł, obróbka podobnie, złożenie katalogu 2 do 5 tyś.
 
 
ka-mis 
Praktyk
Praktyk


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 65
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 21 Marzec 2011, 14:01   

Za złożenie katalogu jeśli będzie tak wyglądać to praca na kilka godzin rozmieścić kilka fotografii na stronie (białe tło + 12 fotografii + podpis).

Co do zdjęć to wolałbym by kaska została w moim portfelu co nie zmienia faktu że jak mam robić tandetę to nie o to chodzi. Robota ma być zrobiona dobrze.

Ale na pewno kilka by trzeba było zrobić inwestycji bo akurat namiot bezcieniowy się średnio nadaję lepiej softboxy oraz kilka punktowych źródeł światła bo biżuteria ma błyszczeć tam gdzie trzeba. No i zakup porządnego macro. Nawet jak 50% zlecenia poświecę na sprzęt to i tak będę zadowolony - praca po godzinach. A rynku nie mam zamiaru psuć tylko nie chcę też się za tanio wycenić ;). Podałem na razie wstępną wycenę i zobaczymy co klient powie.
 
 
 
kula69 


Wersja CorelDRAW: x5
Pomógł: 71 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Lut 2011
Posty: 890
Skąd: Koszalin
Wysłany: 21 Marzec 2011, 22:44   

Tak trzymaj - dobre nastawienie, pomyśl jeszcze o silnym doświetleniu punktowym (mini reflektor - tuba) daje czasem b fajny efekt.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 22 Marzec 2011, 06:21   

Najlepszym rozwiązaniem w tym konkretnym przypadku jest przekonanie klienta, że robotę trzeba zrobić w studio i że da się całą wykonać za jednym zamachem. Zapakować błyskotki do torby i udać się z biletem do Argentyny na lotnisko :-)
 
 
Sponsi 
Profesjonalista


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 482
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 22 Marzec 2011, 12:30   

chezare albo do Urugwaju : ) hehe dobre
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7677
Skąd: Gdynia
Wysłany: 22 Marzec 2011, 16:06   

Tak się podniecacie ,a może to tylko srebrne błyskotki.Wprawdzie srebro podrożało ,ale nie wiem czy całość pokryła by koszty lotu w jedna stronę ?
 
 
Sponsi 
Profesjonalista


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 482
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 22 Marzec 2011, 17:25   

restauro wyluzuj, to są żarty
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7677
Skąd: Gdynia
Wysłany: 22 Marzec 2011, 20:28   

Tak też to potraktowałem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 14