Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
X6 Zarządzanie kolorami nieoczekiwane zmiany
Autor Wiadomość
Kadok
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X6
Dołączył: 23 Mar 2014
Posty: 5
Skąd: Gdynia
Wysłany: 23 Marzec 2014, 19:56   X6 Zarządzanie kolorami nieoczekiwane zmiany

Witam wszystkich forumowiczów!
Przeszukałem forum do połowy 2012 roku, więc jeśli temat się pojawił już wcześniej proszę o informację.
Jakieś 3 miechy temu przesiadłem się z X3 na X6. Wszystko w zasadzie działa mi poprawnie oprócz zarządzania kolorami.
Jako ustawienie domyślne ustawiam "Europa przygotowanie do druku" ponieważ ustawienie to najbardziej odpowiada moim potrzebom. Jednak co jakiś czas (czasem co 30 minut, czasem co 5 minut, w każdym razie kilka razy dziennie) ustawienie samo zmienia mi się na "niestandardowe". Widać to głównie po Cyjanie który robi się bardzo jaskrawy.
Sądziłem, że może to być wina mojego kompa, jednak ostatnio całą maszynę wymieniłem i nadal jest to samo. To samo tyczy się Windowsa- zarówno na XP jak i na 7.
Jest to o tyle denerwujące, że muszę cały czas przestawiać i pilnować czy przypadkiem mi się nie zmieniły ustawienia. Jeśli zmiany nie zauważę, prawie cała praca od momentu zmiany idzie na marne i trzeba ją zaczynać na nowo (kolory w ustawieniu samoczynnym po wydruku są nie do przyjęcia- jakbym drukował w RBG a nadal zadany jest CMYK).
Jeśli ktokolwiek będzie potrzebował dodatkowych informacji- proszę śmiało pytać.
Zarówno winda jak i Corel są oryginalne, po wszystkich aktualizacjach.
Temu kto pierwszy pomoże rozwiązać problem w ramach podziękowania wykonam koszulkę według jego projektu;)
Pozdrawiam i liczę na pomoc
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 52
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 23 Marzec 2014, 21:55   

Na koszulkę nie zasłużę na pewno, bo myślę o jedynym znanym mi a podobnym przypadku. Otóż, znajomy ma Corela 12 i co jakiś czas traci wszystkie ustawienia programu (w tym zarządzania barwą), tak, że musi je co jakiś czas wczytywać z plików. Tyle, że u niego od razu widać, że coś jest nie tak, bo palcówki nie działają, a kolory — nie te.

Na początek rozwiązywania zagadki, chciałem się upewnić czy:
  • Tak główne ustawienia programu, jak i te odpowiedzialne za barwę, masz zapisane do plików?
  • Masz stale włączony Obraz próbny kolorów? Jest to taka ikona monitora na panelu informacyjnym programu (listwa na samym dole). Pytam, bo tej ikony nie było wyciągniętej w trzynastce.
  • Używasz Adobe CMM, czy też domyślnego Microsoft ICM?
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7677
Skąd: Gdynia
Wysłany: 24 Marzec 2014, 10:15   

http://corel.wodip.opole....opic.php?t=4686
Porównaj ustawienia - Zarządzanie kolorem

Zarządzanie kolorem ustawia się wybierając po kolei:
Narzędzia > Zarządzanie kolorami
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 40
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 24 Marzec 2014, 11:13   

Kadok, a próbowałeś czasem w oknie Zarządzania Kolorem zamiast używać predefiniowanego profilu ustawień, poprzestawiać jak leci, następnie na powrót zrobić wszystko wg Twojego ulubionego profilu ("Europa przygotowanie...") i zapisać (ważne) jako nowy własny profil ustawień?
 
 
Kadok
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X6
Dołączył: 23 Mar 2014
Posty: 5
Skąd: Gdynia
Wysłany: 24 Marzec 2014, 11:40   

Witam!
Dziękuję za szybkie odpowiedzi.
Odpisuję w kolejności:

Cytat:
Tak główne ustawienia programu, jak i te odpowiedzialne za barwę, masz zapisane do plików?

Nie w zasadzie nigdy tego nie robiłem specjalnie- X3 miałem wszystko ustawione i zwyczajnie działało. Jedyne co robiłem to po zmianie na odpowiednie ustawienia klikałem "narzędzia>zapisz ustawienia jako domyślne".

Cytat:
Masz stale włączony Obraz próbny kolorów? Jest to taka ikona monitora na panelu informacyjnym programu (listwa na samym dole). Pytam, bo tej ikony nie było wyciągniętej w trzynastce.

Do dziś nie miałem tego włączonego, ale przy odpowiednich ustawieniach nie wpływało to na wyświetlany obraz. Dziś ikonę włączyłem i problem nadal występuje.
Cytat:

Używasz Adobe CMM, czy też domyślnego Microsoft ICM?

Domyślnego- do tej pory bałem się grzebać za dużo w ustawieniach, wolałem używać tych wbudowanych w program, bo po tych harcach z automatyczną zmianą kolorów wywaliłem już kalendarze za 1500 zł do śmietnika :cry:

Cytat:
Porównaj ustawienia - Zarządzanie kolorem

Juz porównywałem, zresztą mój problem jak sądzę, nie polega na tym, że nie wiem jak ustawić profil kolorów, a na tym, że profil ten mi się nie zapamiętuje i zmienia się sam. Ale dziękuję za podpowiedź, post który podesłałeś jest cennym źródłem informacji.

Cytat:
i zapisać (ważne) jako nowy własny profil ustawień?

Cenna rada- ale była to jedna z pierwszych rzeczy jaką zrobiłem- nadal przeskakiwało.

Dodam, że zauważyłem, że w niektórych plikach występuje to zjawisko częściej, a w niektórych rzadziej lub wcale. Jedynie problem polega na tym, że jak chcę zrobić plik na nowo, używając powiedzmy podstawowych plików z "zepsutego" pliku to zła właściwość przechodzi również na nowy plik. W plikach tworzonych od zera wszystko wydaję sie być ok (dokładnie jeszcze nie sprawdziłem tej obserwacji).

Konsultowałem się również ze znajomym z drukarni (jedyna osoba jaką znam która również ma X6) i ma ten sam problem. Zastanawiam się czy ten błąd nie działa na zasadzie "wirusowej". Ty sobie wszystko ustawiasz, a klient podsyła ci plik "z błędem" i wszystko się zmienia.
Pozdrawiam i zapraszam do dalszej dyskusji (na zagranicznym forum też szukałem, bez skutku więc możliwe, że pomożemy jeszcze paru osobom).

Sprawdziłem- nawet w nowych plikach również przeskakuje, więc moja teoria upadła.
pozdrawiam
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 40
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 24 Marzec 2014, 12:03   

Kadok napisał/a:
Jedynie problem polega na tym, że jak chcę zrobić plik na nowo, używając powiedzmy podstawowych plików z "zepsutego" pliku to zła właściwość przechodzi również na nowy plik. W plikach tworzonych od zera wszystko wydaję sie być (dokładnie jeszcze nie sprawdziłem tej obserwacji).


Jeśli ta właściwość okaże się powtarzalna, to może ma to coś wspólnego z częściej przeklinanymi, niż chwalonymi stylami kolorów, które potrafią przechodzić wraz z obiektami/plikami. Próbowałeś używać CLOL patcha? Wiem, że teoretycznie nie ma on związku z profilami kolorów, ale po Kanadyjczykach można spodziewać się wszystkiego... A skoro wspominasz, że z nowymi plikami jest (lub "może jest") OK, to kto wie? Może pomoże?

Kadok napisał/a:
Konsultowałem się również ze znajomym z drukarni (jedyna osoba jaką znam która również ma X6) i ma ten sam problem. Zastanawiam się czy ten błąd nie działa na zasadzie "wirusowej". Ty sobie wszystko ustawiasz, a klient podsyła ci plik "z błędem" i wszystko się zmienia.


Posiadam X6, więc jeśli masz jakiś plik, który możesz udostępnić (np. na PM), z którym wiesz, że się coś robiło, to napisz przy czym i po jakim czasie, to chętnie sprawdzę. Bo prawdę powiedziawszy, to również przesiadłem się z X3 na X6 i nie zdarzyło mi się nigdy nic takiego, o czym piszesz...

EDIT: teraz zauważyłem, że dopisałeś, że nowe pliki też szlag trafił. Nie mniej jednak oferta sprawdzenia pozostaje w mocy ;-)
 
 
Kadok
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X6
Dołączył: 23 Mar 2014
Posty: 5
Skąd: Gdynia
Wysłany: 24 Marzec 2014, 13:37   pliki

Jako załącznik dodaje plik na którym już 2 razy dziś mi się zmieniło ustawienie.
Dodaje też 2 screeny na których widać co się automatycznie zmienia oraz jak wygląda paleta po i przed zmianą. Dolny obrazek pokazuje jak jest źle, górny jest dobry.
Zmienia się moduł obsługi kolorów.
Gdyby potrzebne było coś jeszcze czekam na info.

cyfry sprawdzenie kolorów.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 149 raz(y) 1.58 MB

 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 40
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 24 Marzec 2014, 17:50   

Hmmm... nie mogę potwierdzić, ani z całą pewnością zaprzeczyć, czy cokolwiek się dzieje. Obracałem ten plik przez dłuższy czas (potworzyłem też w nim, dodałem strony, tekst, obiekty, metamorfozy) i w sumie nic się nie działo. Co jakiś czas sprawdzałem Color Engine (moduł zarządzania kolorami), czy się czasem nie wyłączył, jak pokazujesz na screenach, ale trzymał się twardo. Zmieniłem predefiniowane ustawienia na Europa - przygotowanie... i wciąż było OK. Niestety, takie historie są specyficzne dla danej konfiguracji softowo-hardware'owej, i być może żaden z nas nie będzie w stanie odtworzyć Twoich warunków. Bo nie zauważyłeś, żeby jakaś konkretna akcja generowała zmianę? Np. kopiowanie, drukowanie, eksport, jakaś złożona transformacja, uruchomienie makro itp.?
 
 
Kadok
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X6
Dołączył: 23 Mar 2014
Posty: 5
Skąd: Gdynia
Wysłany: 24 Marzec 2014, 18:03   

Na razie nic takiego nie zauważyłem, często podczas bezczynności zmienia się sam kolor pliku, natomiast jak obraz powiększę lub pomniejszę to zmiany zachodzą już w samym programi (czyli najpierw zachodzi zmiana w obszarze roboczym za którą idzie zmiana w konfiguracji programu).
Dziękuję za sprawdzenie pliku, ciężko jest mi powiedzieć cokolwiek więcej, czasem się zdarza, że kilka godzin wszystko chodzi dobrze a później zmienia się kilka razy w ciągu paru minut.
Jutro wyjeżdżam do końca tygodnia, jak wrócę będę dalej obserwował i każdą obserwacja się podzielę.
Pozdrawiam
 
 
Kadok
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X6
Dołączył: 23 Mar 2014
Posty: 5
Skąd: Gdynia
Wysłany: 19 Listopad 2014, 10:19   

Witam ponownie!
Problem rozwiązał się przez przypadek- przy zmianie plotera tnącego rozjechał mi się plug-in odpowiadający za wygodne wycinanie (ploter summa). Po zniknięciu plug-ina problem nie występuje już od 3 dni. Do tego ten plug-in jest jedynym elementem łączącym moje dwa komputery i komputer kolegi z zaprzyjaźnionej drukarni, co dodatkowo skłania mnie do przyjęcia tezy, że w nim tkwił problem.
Mam nadzieję, że ta odpowiedź pomoże jeszcze komuś.
Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 15