Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Promienie
Autor Wiadomość
ersted 
Początkujący


Dołączył: 08 Kwi 2007
Posty: 8
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 8 Kwiecień 2007, 00:40   

To mój pierwszy post na tym forum więc najpierw sie przywitam :) więc witam :mrgreen:
Nie zakładałem nowego tematu bo ten świetnie pasuje: "Jak zrobić taki efekt?"
Sporo umiem i bede dzielił sie swoimi wiadomościami ale jeszcze więcej chyba nie wiem dlatego pytam Jak zrobić taki efekt jak na załączonym obrazku a konkretniej chodzi o sam efekt "tego żółtego promienistego". Próbowałem różnych sposobów, metamorfozy i inne.
Byłbym wdzięczny za pomoc krok po kroku :oops:
Z góry dziękuje i pozdrawiam ;-)

jak to zrobic.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 561 raz(y) 47.3 KB

 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 8 Kwiecień 2007, 15:25   

Witam
Postanowiłem wydzielić ten temat.

Jeżeli chodzi o "efekt" promieni, to wnioskuję, że chodzi Ci o fragmenty znajdujące sie bliżej środka, sprawiające jakby łączenie się wielu promieni w jedność. Jest to spowodowane interferencją poszczególnych kresek tworzących promienie. Same promienie możesz zrobić, albo jak pisałeś metamorfozą, albo poprzez obrót pojedynczej kreski. W zależności od kąta obrotu "promieni" i ich grubości otrzymasz różne wzory interferencji. Na podanym przez Ciebie obrazku dodatkowo wpływ ma przekształcenie rysunku wektorowego w bitmapę będzie miało ustawienie (bądź nie) antialiasingu (wygładzanie)
 
 
ersted 
Początkujący


Dołączył: 08 Kwi 2007
Posty: 8
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 8 Kwiecień 2007, 16:27   

roland napisał/a:
...wnioskuję, że chodzi Ci o fragmenty znajdujące sie bliżej środka, sprawiające jakby łączenie się wielu promieni w jedność. Jest to spowodowane interferencją poszczególnych kresek tworzących promienie.

Nie chodzi mi o interferencje czyli nakładanie sie ów kresek. Chodzi mi o sposób wykonania tych promieni ze zwróceniem uwagi, by ów środek rozchodzenia się promieni nie był faktycznym środkiem lecz dajmy na to górny promień ma 200mm a dolny 300mm.
Wykonałem dwa promienie o wymiarach j/w, w metamorfozie ustawiłem liczbe kroków 20 i obrót 180 stopni po naciśnięciu 'ZASTOSUJ' otrzymałem taki efekt jak poniżej jednak to nie to co powyżej, co powinienem jeszcze zaznaczyć lub włączyć??

promienie.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1043 raz(y) 29.63 KB

 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 8 Kwiecień 2007, 16:47   

1. Narysuj kreskę.
2. Obróć jej kopię o 90st.
3. Utwórz metamorfozę
4. Utwórz 3 kopię otrzymanej metamorfozy stosując odbicie, tak aby otrzymać metamorfozę ze wszystkich 4 stron.
5. Zgrupuj wszystkie 4 matamorfozy
6. Narysuj okrąg
7. Chwyć grupę metamorfoz prawym przyciskiem myszy i przeciągnuj na okrąg. Z menu wybierz "Kadruj wewnątrz"
8. Wybierz "Efekty > Szybkie kadrowanie > Edytuj zawartość"
9. Trzymając Ctrl przeciagnij metamorfozy trochę w górę
10. Wybierz "Efekty > Szybkie kadrowanie > Zakończ edycje tego poziomu"
11. Jeżeli okrąg ma kontur, to zlikwiduj go
 
 
ersted 
Początkujący


Dołączył: 08 Kwi 2007
Posty: 8
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 9 Kwiecień 2007, 02:30   

Okrąg i kadrowanie - najtrudniej wpaść na najprostsze pomysły :oops:
Z podziękowaniem... punkcik ;-)
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 6 Grudzień 2009, 16:00   

roland napisał/a:
1. Narysuj kreskę.
2. Obróć jej kopię o 90st.
3. Utwórz metamorfozę
4. Utwórz 3 kopię otrzymanej metamorfozy stosując odbicie, tak aby otrzymać metamorfozę ze wszystkich 4 stron.
5. Zgrupuj wszystkie 4 matamorfozy
6. Narysuj okrąg
7. Chwyć grupę metamorfoz prawym przyciskiem myszy i przeciągnuj na okrąg. Z menu wybierz "Kadruj wewnątrz"
8. Wybierz "Efekty > Szybkie kadrowanie > Edytuj zawartość"
9. Trzymając Ctrl przeciagnij metamorfozy trochę w górę
10. Wybierz "Efekty > Szybkie kadrowanie > Zakończ edycje tego poziomu"
11. Jeżeli okrąg ma kontur, to zlikwiduj go



Mi NIC TAKIEGO nie wychodzi. Co robię źle? Może ktoś dokładniej mi opisać co mam zrobić?
Tutaj filmik do punktu 2. co robię bo potem nie ma sensu już się głowić nawet:
http://www.dailymotion.pl...z_clip0052_auto
 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 7 Grudzień 2009, 08:31   

1. Narysuj kreskę (kreskę narzędziem "Rysunek odręczny, a Ty rysujesz prostokąt)
2. Obróć jej kopię o 90st. (możesz obrócić tak by powstał krzyż, lub by powstała litera L.
3. Zaznacz obie kreski i wybierz metamorfozę.
4. W zależności od punktu 2 utwórz 3 lub 1 kopię
itd.
 
 
D.K. 
Doradca


Pomógł: 10 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 110
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 7 Grudzień 2009, 13:15   

Ja na przykład zrobiłbym to w ten sposób:
Dwa trójkąty stykające się wierzchołkami,
przy pomocy palety transformacje obracam o 5 stopni względem środka,
Powtarzam operację ctrl+d do osiągnięcia pełnego okręgu.

03.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 384 raz(y) 21.47 KB

 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 8 Grudzień 2009, 18:39   

roland napisał/a:
1. Narysuj kreskę (kreskę narzędziem "Rysunek odręczny, a Ty rysujesz prostokąt)
2. Obróć jej kopię o 90st. (możesz obrócić tak by powstał krzyż, lub by powstała litera L.
3. Zaznacz obie kreski i wybierz metamorfozę.
4. W zależności od punktu 2 utwórz 3 lub 1 kopię
itd.


Ale czekaj. - ROLAND.

1.- Jak mam narysować prosta kreske odręcznie? Wciskam CTRL podczas rysowania ale nie rysuje mi jej prosto, tylko dalej swobodnie. Co mam zrobić by powstała prosta kreska?

2.- Wybieram Metamorfoza i co poprzez to uzyskuję? Mam kliknąć na "Metamorfoza" mając zaznaczone te dwie kreski, czy wybrac "Metamorfozę" i może jakoś przeciągnąć jeszcze ten efekt na kreskach?


Ale czekaj. - D.K.

Co ma wyjść tym Twoim sposebem? Bo mam sobie tak te dwa trójąty obracać? Po co?

 
 
D.K. 
Doradca


Pomógł: 10 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 110
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 8 Grudzień 2009, 19:04   

Bunch coś dziwnego ci się narysowało, (patrz załącznik). Spróbuj obrócić obiekt w ten sposób.

Schowek01.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 399 raz(y) 87.59 KB

 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 9 Grudzień 2009, 08:26   

Bunch napisał/a:
1.- Jak mam narysować prosta kreske odręcznie? Wciskam CTRL podczas rysowania ale nie rysuje mi jej prosto, tylko dalej swobodnie. Co mam zrobić by powstała prosta kreska?

2.- Wybieram Metamorfoza i co poprzez to uzyskuję? Mam kliknąć na "Metamorfoza" mając zaznaczone te dwie kreski, czy wybrac "Metamorfozę" i może jakoś przeciągnąć jeszcze ten efekt na kreskach?


Ad 1.
http://corel.wodip.opole....wanie_linii.htm

Ad 2.
http://corel.wodip.opole....metamorfoza.htm
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 9 Grudzień 2009, 10:29   

D.K. napisał/a:
Bunch coś dziwnego ci się narysowało, (patrz załącznik). Spróbuj obrócić obiekt w ten sposób.
-dziękuję, ale...

Dwie sprawy...

A rozumiem, w ten sposób. Tylko mam prolem z tym, ze jak duplikuję obiekt to on pojawia się w innym miejscu niż poprzedni. Duplikuję obiekt i zamiast pojawić się NA poprzednim obiekcie to pojawia się gdzieś z boku, dlatego tez nie jestem w stanie tak dobrze, względem środka dopasować obiektu. Jak sprawić by zduplikowany obiekt pojawiał się równo nad duplikowanym obiektem?


Roland - A, o tę metamorfozę chodzi! Używałem innej, z menu po lewej. To dziwne, ta sama nazwa a występuje różnica (albo moje niedopatrzenie). Ale mimo to, w dalszym ciągu nie wiem jak narysować PROSTĄ kreskę. Wciskam lewy/prawy CTRL, rysuję i zero efektu - nadal wychodzi odręczna.
 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 9 Grudzień 2009, 13:34   

Bunch napisał/a:
[Jak sprawić by zduplikowany obiekt pojawiał się równo nad duplikowanym obiektem?[/b]

Zamiast duplikować wskaż obiekt i wciśnij klawisz "PLUS" z prawej strony klawiatury.


Bunch napisał/a:
Ale mimo to, w dalszym ciągu nie wiem jak narysować PROSTĄ kreskę. Wciskam lewy/prawy CTRL, rysuję i zero efektu - nadal wychodzi odręczna.

Przytrzymaj dłużej wciśnięty lewy klawisz myszy na przycisku "Rysunek odręczny". Rozwinie się menu. Sprawdź czy aby na pewno masz wybrany RYSUNEK ODRĘCZNY - czyli pierwsza pozycja w menu. Następnie KLIKNIJ i ZWOLNIJ lewy przycisk myszy. Przesuń mysz i ponownie KLIKNIJ i ZWOLNIJ lewy przycisk myszy
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 9 Grudzień 2009, 17:36   

roland napisał/a:
Bunch napisał/a:
[Jak sprawić by zduplikowany obiekt pojawiał się równo nad duplikowanym obiektem?[/b]

Zamiast duplikować wskaż obiekt i wciśnij klawisz "PLUS" z prawej strony klawiatury.


Bunch napisał/a:
Ale mimo to, w dalszym ciągu nie wiem jak narysować PROSTĄ kreskę. Wciskam lewy/prawy CTRL, rysuję i zero efektu - nadal wychodzi odręczna.

Przytrzymaj dłużej wciśnięty lewy klawisz myszy na przycisku "Rysunek odręczny". Rozwinie się menu. Sprawdź czy aby na pewno masz wybrany RYSUNEK ODRĘCZNY - czyli pierwsza pozycja w menu. Następnie KLIKNIJ i ZWOLNIJ lewy przycisk myszy. Przesuń mysz i ponownie KLIKNIJ i ZWOLNIJ lewy przycisk myszy



1. Tak, to z tym wciśnięciem PLUSa +, wygląda, że działa.
2. Robię tak jak mówisz. "Rysunek odręczny F5" i nie działa. Nie wiem zupełnie dlaczego! Co zrobić?!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.29 sekundy. Zapytań do SQL: 16