Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Plik w formacie tiff - kolory i przezroczystość
Autor Wiadomość
nutshell 
Początkujący


Dołączyła: 25 Lis 2013
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Listopad 2013, 15:01   Plik w formacie tiff - kolory i przezroczystość

Witam wszystkich,
Tematy te zapewne były już wałkowane na forum, jednak korzystając z wyszukiwarki nie udało mi się znaleźć satysfakcjonujących odpowiedzi, dlatego też bardzo proszę o pomoc:

Problem 1:
Stworzyłam logo pracując na palecie CMYK. Logo to chcę dostarczyć do drukarni w formacie tiff. Po wyeksportowaniu gotowego projektu do tiff (oczywiście również w CMYK-u), a następnie otwierając go przeglądarką IrfanView, ma on zupełnie inny kolor. W Adobe Photoshop 4, kolor natomiast wyświetla sie prawidłowo, tak jak w Corel Draw 5, którego używam. Podejrzewam, że jest to kwesia Irfan View i/lub mojego monitora. Zależy mi na odpowiedzi, czy po wydruku takiego tiffa, kolory będą takie jak w programie Corel (pomijam lekkie odchylenia wynikające z profilu icc drukarni, którego nie posiadam)? W sensie czy sam proces eksportowania jest prawidłowy (pracuję na CMYK-U i eksportuję do tiffa w CMYK-u)?

Problem 2:
Wyżej opisane logo nie posiada tła. Normalnie, do publikacji w internecie zapisałabym taki plik w formacie .png by zachowac przezroczystość. Ponieważ logo ma pójśc do druku, zapsałam je w wyżej wymienionym tiffie w CMYK-u, z zaznaczoną opcją przezroczyste tło. Niestety ani w Photoshopie, ani w IrfanView i ACDsee przezroczystość ta nie zostaje uwzględniona. Wszędzie wygląda ono tak, jaby miało białe tło. Powiedzcie proszę, czy jest to kwestia tych programów, czy to ja juz na poziomie ekspotu do tiffa w Corelu robię coś nie tak?

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie wskazówki.
pozdrawiam
Olga
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 25 Listopad 2013, 15:10   

Corel czy PhotoShop wyposażone są w mechanizm zarządzania kolorami, który potrafi symulowac na ekranie monitora jak kolory w CMYK będą wyglądały po wydrukowaniu. IrfanView tego nie umie, tak samo jak AcrobatReader..
Jeśli to logo jest wektorowe to zapisz go do formatu wektorowego, np. pdf, odpadnie Ci problem z tłem. Zanim jednak polecisz do drukarni albo zapytasz się do jakiego rodzaju pdfa zapisać logo, przeczytaj to:
http://corel.wodip.opole....opic.php?t=4686
bo z treści Twojego postu wnioskuję, że nie za bardzo wiesz o co chodzi z kolorami i że one mogą być do niczego nie tylko w IrfanView ale również w Corelu.
 
 
nutshell 
Początkujący


Dołączyła: 25 Lis 2013
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Listopad 2013, 16:42   

Dziękuję za odpowiedź. Przeczytałam ten wątek, jednak nie rozwiązuje on problemu przezroczystego tła. Co ciekawe, na miniaturkach logo zapisane bez tła w tiffie wygląda jak trzeba, czyli jakby rzeczywiście tego tła nie było.
Co do wyświetlania kolorów w przeglądarce - w kolejnej jakiej próbowałam tj. XnView wyskakuje komunikat, że przeglądarka wyświetli obraz w RGB 8bit i właśnie wówczas kolory te wyglądają tak fatalnie. Podejrzewam że poprzednie przeglądarki robią dokładnie to samo, z tym, że nie informują uprzednio o zmianie na RGB.
Jeszcze wracając do wątku jaki mi poleciłeś, mam Corela w wersji X5, gdzie ponoć zmienił się interfejs (w stosunku do kilku poprzednich wersji, a do nich odnosi artykuł) dlatego jeszcze walczę z wygrywaniem profili, bo zdaje się że w piątce jest zupełnie inna ścieżka dostepu do zarządzania kolorami.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 25 Listopad 2013, 18:53   

To że masz X5 to akurat dobrze, bo od tej wersji system obsługi kolorów podobno zmienił zdecydowanie jakość, na plus :-) Przeglądarki nie muszą informować że wyświetlają w RG B, bo wszystkie bez wyjątku tak kolory wyświetlają. Tak samo robią programy graficzne, te proste i te najbardziej zaawansowane. Niektóre potrafią dzięki profilom kolorów i całemu systemowi zarządzania barwą udawać, że wyświetlają CMYK.
Co do przeźroczystości, to jeśli to jest grafika wektorowa, to nie ma sensu marnować jakości przez zapisywanie do formatu rastrowego. Standardowym formatem w którym zapisuje się grafikę do drukowania jest pdf, w tym formacie zniknie Ci problem z tłem, bitmapy nie stracą na jakości, a grafika wektorowa zostanie w wektorach. Oczywiście możesz dalej walczyć z tif ale ja w tym sensu nie widzę.
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 25 Listopad 2013, 21:45   

to nie tak mi sie wydaje,przy eksporcie do tiff zaznacz ,bez kompresji i zaznacz kwadracik bez tła,i musi być oki,natomiat jesli chodzi o irfan view to nie masz pluginu zainstalowanego
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 25 Listopad 2013, 23:16   

Piszesz, Nutshell:
Cytat:
Stworzyłam logo pracując na palecie CMYK. Logo to chcę dostarczyć do drukarni w formacie tiff.


Zadam Ci fundamentalne pytanie: Dlaczego chcesz dać do drukarni tifa, skoro dysponujesz cmykową grafiką wektorową (w postaci pliku corelowskiego)? Przecież to niepotrzebne komplikowanie drukowania...
Logo w grafice wektorowej jest uniwersalne. Można je dowolnie skalować bez utraty ostrości, jest lekkie i łatwo je przekonwertować na inny format graficzny.
Dlatego każde porządne logo istnieje w wersji wektorowej... :-)
 
 
nutshell 
Początkujący


Dołączyła: 25 Lis 2013
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Listopad 2013, 23:35   

Dzięki wszystkim za odpowiedzi!
chezare napisał/a:
Co do przeźroczystości, to jeśli to jest grafika wektorowa, to nie ma sensu marnować jakości przez zapisywanie do formatu rastrowego. Standardowym formatem w którym zapisuje się grafikę do drukowania jest pdf, w tym formacie zniknie Ci problem z tłem, bitmapy nie stracą na jakości, a grafika wektorowa zostanie w wektorach. Oczywiście możesz dalej walczyć z tif ale ja w tym sensu nie widzę.

Poddałam się z tym tiffem i zapisałam początkowo plik w pdf, ale później doszłam do wniosku:
Trurl napisał/a:
Dlaczego chcesz dać do drukarni tifa, skoro dysponujesz cmykową grafiką wektorową w postaci pliku corelowskiego

Że wyślę ten plik właśnie w formacie .cdr i problem sie rozwiąże.

Próbowałam początkowo zapisywać w tiffie ponieważ założyłam, być może błędnie, że większość drukarni preferuje pliki wywołane do formatu tiff i pdf, a później to już dla zasady usiłowałam dojść przyczyny złego wyświetlania się tiffów.
bidon184 napisał/a:
to nie tak mi sie wydaje,przy eksporcie do tiff zaznacz ,bez kompresji i zaznacz kwadracik bez tła,i musi być ok i

Niestety bez zmian, niezależnie czy zaznaczałam transparentne tło czy je odznaczałam.

Nie wiem czy to istotne (jeśli tak to będzie niezła gafa ;) ), ale pracuję na Corelu x5 w wersji portable.
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 25 Listopad 2013, 23:44   

aaa,portable.i pewnie 64 bit?,hym właściwie to jak ten sam plik odpalisz na innymn kompie to powinno uwzględnić przezroczystość ,ale nie jestem pewny,bo jesli chodzi o corela bezinstalacytjnego to tam coś nie tak z shel extension jest nie tak, zarówno w 32 jak i 64,ale to grupsza jazda jest,tam trza odznaczyć framework 4 i uzywac 3,5,temat juz o tym był z tego co pamiętam
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Listopad 2013, 23:49   

Cytat:
Że wyślę ten plik właśnie w formacie .cdr i problem sie rozwiąże.

To bardzo złe rozwiązanie wysyłać do druku pliki w natywnym formacie - pdf z opcją X/1a i zamienionymi fontami na krzywe (w opcjach) jest w dalszym ciągu standardem.
Cytat:
pracuję na Corelu x5 w wersji portable

Tak, to może być problem - nieoryginalne wersje programów mają to do siebie, że działają jak chcą. Zastanów się nad tym, bo program kupisz za kilkaset złotych a straty wynikłe z używania nieoryginalnego oprogramowania mogą być wielokrotnie większe - zwłaszcza przy wysyłaniu plików do druku...
Cytat:
niezależnie czy zaznaczałam transparentne tło czy je odznaczała

Na pewno działa (o ile są to wektory i przed wysłaniem zaznaczasz obiekt z opcją eksportu "Wyślij tylko zaznaczone") - być może ta wersja "portable" jest do kitu.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 26 Listopad 2013, 00:03   

Nom, coś może być na rzeczy z tą wersją portable. Nie instalowałaś (wraz z Corelem) żadnych bibliotek służących do obsługi tego że formatu (portable jest okrojona, ale ile?! tego nikt nie wie). Nie wiem ile z Corela przelatuje do powłoki Windowsa i ile potem inne programy (np. różne viewery) z tego ciągną. Adobe PS 4, który własne biblioteki ma bierze TIFFa bez problemu, tak samo Corel, a viewery nie mają się do czego odwołać i nie wyświetlają tego jak trzeba. Może dlatego? Ale tak jak wypowiedzieli się koledzy wyżej - używaj PDFów w wersji i zgodności preferowanej przez drukarnię i nie dasz plamy ;-) Z tymi TIFFami to kwestia oprogramowania/systemu/pluginów itp. Jak w viewerze wgrasz jakiś plugin (jak radzi bidon) to pewno przezroczystość wskoczy.
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26 Listopad 2013, 00:05   

Piszesz:
Cytat:
Że wyślę ten plik właśnie w formacie .cdr i problem sie rozwiąże.

Tego raczej nie rób, a jeśli jesteś zdania, że tak właśnie zrobisz, to użyj funkcji File/Collect for Output, żeby zabrać wszystko, co potrzeba, zwłaszcza fonty, jeśli ich nie zamieniłaś na krzywe.
Zrób raczej pedeefa, ale pamiętaj, żeby albo wykrzywić w nim fonty, albo sprawić, by wszystkie fonty używane w pracy były zdownloadowane. Zrobisz to w ustawieniach pedeefa. :-)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 26 Listopad 2013, 06:39   

Od początku piszę żebyś dała spokój z tif.
Corel umie zrobić tif z przeźroczystością, choć chyba dopiero od wersji X3, w 12 nie mam takiej opcji. Nie ważne czy tiff jest skompresowany czy nie, skompresowany też może być bez tła. To czy ma tło jest łatwo sprawdzić, wystarczy utworzonego tifa zaimportować z powrotem do Corela, najlepiej do DRAW, przy okazji zobaczysz czy kolory wyglądają tak samo?

TUTAJ JEST TIF BEZ TŁA KTÓREGO UŻYŁEM
Do drukarni nie wysyłaj cdr bo po pierwsze wcale Corela mieć nie muszą, po drugie będą mieli inną wersję i albo im się nie otworzy, albo otworzy się i będzie wyglądał zupełnie inaczej niż u Ciebie.
Jeśli zrobisz pdf, niech będzie np. x-1a to przynajmniej będziesz miała pewność, że się w drukarni nie będą z Ciebie śmiali. Tak jak koledzy mówią, zamień na krzywe teksty, nie dołączaj żadnych fontów bo w tym przypadku to nie ma żadnego sensu. Miałoby gdyby to była 300 stronicowa książka, złożona jakimś sprawdzonym, przyzwoitym fontem.
To wszystko jednak i tak na nic się zda dopóki nie będziesz wiedziała jak będą wyglądały kolory w Twoim projekcie po wydrukowaniu, a obawiam się, że nie wiesz.
Jak to jest laptop, do tego z nieskalibrowanym monitorem to prawie na pewno marnie wyświetla kolory. Nie wiem jak masz ustawione zarządzanie kolorami, tu Ci nie pomogę bo nie mam X5, ale to może być kolejny kłopot. Rozwiązaniem jest użycie wzorników kolorów, wtedy możesz grafikę jeśli jest w 100% wektorowa złożyć na czarno-białym monitorze i iść spokojnie spać, ale wzorników pewnie nie masz, albo wizyta w drukarni która ma to drukować i obejrzenie jak Twoje dzieło wygląda u nich.
Możesz też to logo jeśli nie chcesz go upubliczniać, choć przecież jest po to żeby go ludzie oglądali, podesłać któremuś z kolegów na forum żeby rzucił okiem na kolory.
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 26 Listopad 2013, 09:42   

Nie na temat:

Czarku, czy to jest logo Opery rysowane przez Internet Explodera?
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 26 Listopad 2013, 10:20   

Też nie na temat:
Arturze, to jest nowe logo Opery z Firefoxa, ale jeszcze nie zatwierdzone :-)
 
 
nutshell 
Początkujący


Dołączyła: 25 Lis 2013
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 26 Listopad 2013, 12:55   

bidon184 napisał/a:
właściwie to jak ten sam plik odpalisz na innymn kompie to powinno uwzględnić przezroczystość ,ale nie jestem pewny,bo jesli chodzi o corela bezinstalacytjnego to tam coś nie tak z shel extension jest nie tak

No właśnie na innym kompie też pokazywał tifa z tłem, więc może to faktycznie kwestia Corela portable.
Malutki napisał/a:
Zastanów się nad tym, bo program kupisz za kilkaset złotych a straty wynikłe z używania nieoryginalnego oprogramowania mogą być wielokrotnie większe - zwłaszcza przy wysyłaniu plików do druku...

Masz rację, zdaję sobie sprawę, że to jest bardzo krótkoterminowe rozwiązanie. Generalnie, nie jest to informacja, którą podzieliłam się tu z dumą... no ale musiałam to napisać dla jasności sytuacji.
Shame napisał/a:
Nie instalowałaś (wraz z Corelem) żadnych bibliotek służących do obsługi tego że formatu (portable jest okrojona, ale ile?! tego nikt nie wie).

Nie, niczego takiego nie kojarzę.
Shame napisał/a:
Jak w viewerze wgrasz jakiś plugin (jak radzi bidon) to pewno przezroczystość wskoczy.

Spróbuję tak zrobić swoją drogą :)
Malutki napisał/a:
pdf z opcją X/1a i zamienionymi fontami na krzywe (w opcjach) jest w dalszym ciągu standardem.

Shame napisał/a:
używaj PDFów w wersji i zgodności preferowanej przez drukarnię i nie dasz plamy ;-)

Trurl napisał/a:
Zrób raczej pedeefa, ale pamiętaj, żeby albo wykrzywić w nim fonty, albo sprawić, by wszystkie fonty używane w pracy były zdownloadowane

chezare napisał/a:
Jeśli zrobisz pdf, niech będzie np. x-1a to przynajmniej będziesz miała pewność, że się w drukarni nie będą z Ciebie śmiali.

Tak jak radziliście, wyeksportowałam do pdf x-1a i tu PS4 już widzi przezroczystości, ufff :-) Fonty również zamieniłam na krzywe - tyle jeszcze pamiętam z dawno odbytych praktyk ;-)
chezare napisał/a:
To czy ma tło jest łatwo sprawdzić, wystarczy utworzonego tifa zaimportować z powrotem do Corela, najlepiej do DRAW, przy okazji zobaczysz czy kolory wyglądają tak samo?

Ściągnęłam sobie Twojego tifa i owszem, w moim Corelu ma on przezroczystość, hmm.. Kolory wyglądają tak samo jak na miniaturkach, które tu wkleiłeś :-)
chezare napisał/a:
Jak to jest laptop, do tego z nieskalibrowanym monitorem to prawie na pewno marnie wyświetla kolory

Niestety, jest to monitor Samsung Sync Master 971 p. Na sklepowej półce to on wręcz zabijał jaskrawością i kolorami, a ja naiwna dałam się skusić. No ale wtedy ani nie korzystałam szczególnie z PS-a ani z Corela. Teraz nie popełniłabym tego błędu, bo kalibracja tego monitora to dramat. Fabryczny program do tego służący nie chodzi mi pod Windowsem 7, przy XP non stop się wieszał... no ale to dłuższa historia :-)
chezare napisał/a:
Rozwiązaniem jest użycie wzorników kolorów

A najpierw skalibrowanie monitora, ale obawiam się, że tu nie obejdzie się bez kalibratora. Musiałabym zorientować się czy w Krakowie ktoś wykonuje taką usługę za sensowne pieniądze.
chezare napisał/a:
albo wizyta w drukarni która ma to drukować i obejrzenie jak Twoje dzieło wygląda u nich.

Niestety, bez szans. Nawet nie wiem w jakiej drukarni będzie to drukowane. Gdybym zanosiła to logo do druku bezpośrednio, to poradziłabym się ich w tej sprawie, zamiast tu zawracać głowę ;-)
chezare napisał/a:
Możesz też to logo jeśli nie chcesz go upubliczniać, choć przecież jest po to żeby go ludzie oglądali, podesłać któremuś z kolegów na forum żeby rzucił okiem na kolory.

Nie jest to żadna tajemnica, choć w zasadzie nie należy ono już do mnie ;-) Natomiast jako że nie jest to jakiś tajny projekt, myślę, że mogę je upublicznić:



Logo, jak widać, jest proste jak konstrukcja cepa. Kolory są z podstawowej palety CMYK. Kolor niebieski ma wartości C:100 M:0 Y:0 K:0, kolor czarny C:0 M:0 Y:0 K:100. Znajomy prosił o dwie wersje, z białym tłem czyli taką jak powyżej i bez tła.

Jeszcze raz dziękuję bardzo wszystkim za pomoc :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 12