Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Optymalizacja linii cięcia
Autor Wiadomość
Kesai
Początkujący


Dołączył: 28 Maj 2024
Posty: 3
Skąd: Zg-c
Wysłany: 28 Maj 2024, 15:43   Optymalizacja linii cięcia

Witam wszystkich,

Poszukuję rozwiązania, które pozwoliłoby na zoptymalizowanie linii cięcia obiektu. Przykład takiej optymalizacji przesyłam w załączniku.

Generalnie będę otrzymywał sporą ilość plików graficznych różnych wielkości, które muszę wygrawerować i wyciąć. Wrzucanie ich na laser pojedynczo jest niewykonalne.

Dodanie obrysu do prostokąta nie jest problemem, ale chciałbym, aby obrys był maksymalnie zoptymalizowany i pozostawiał jak najmniej pustych miejsc wewnątrz. Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem lub widział tego typu rozwiązanie?

Będę wdzięczny za każdą pomoc

20181106-24-A-production.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 121 raz(y) 293.11 KB

 
 
lajosz
Profesjonalista


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 38 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 310
Skąd: Ziębice
Wysłany: 28 Maj 2024, 19:03   

Witamy nowego kolegę na forum.

Teraz do rzeczy.

Otóż potrzebujesz jakiegoś programu do Nestingu.


Poza tym, wszystko zależy od tego co chcesz uzyskać i w jaki sposób, bo to determinuje rozkład elementów na wybranej wielkości formatki.

Czyli rozkład zależy od:
-- kształtu formatki
-- Jej wielkości
-- Czy wybrane elementy mają się mieścić na więcej niż jednej formatce
-- Czy mogą być obracane z zadanym kątem
-- Odległości pomiędzy elementami
-- Odległości między elementami a brzegiem formatki

Na końcu tego posta obrazek z Twoimi elementami, potraktowany nestingiem właśnie.
Czerwone to Twoje elementy, czyli bez zmiany, czyli tak jak w Twoim pliku PDF.
Zielone są potraktowane nestingiem.

Tu UWAGA .... KAŻDY program do nestingu działa nieco inaczej, więc jeden ułoży elementy bardziej optymalnie niż inny.

 
 
Kesai
Początkujący


Dołączył: 28 Maj 2024
Posty: 3
Skąd: Zg-c
Wysłany: 29 Maj 2024, 11:42   

Cześć, dzięki za odpowiedź!

Już doprecyzowuję:

-- Formatka jest wielkości A4, czyli 210x297 mm.
-- Wybrane elementy mogą mieścić się na więcej niż jednej formatce i mogą być obracane pod dowolnym kątem, chociaż zakładam, że obrót o kąt inny niż 90 stopni nie ma większego sensu.
-- Odległości pomiędzy elementami mogą wynosić 2-3 mm. Generalnie mój laser tnie z precyzją 0,01mm
-- Margines jakieś 4-5 mm

Generalnie oszczędność materiału nie jest tutaj priorytetem, gdyż znacznie więcej kosztuje człowiek, który musi dodać obrys do poszczególnego projektu i ułożyć go na formatce. Priorytetem jest zatem czas :-)

Jeżeli program do nestingu załatwi mi tę drugą kwestię to super. Możesz jakiś polecić?

Jest jeszcze kwestia optymalizacji linii ciecia. Na przesłanym przeze mnie pliku te linie są nieregularne. Nie chodzi tutaj o to, aby oszczędzać materiał ale o to, aby zostało jak najmniej pustego miejsca tam, gdzie nie ma tekstu. To są wzory pieczątek. Jeżeli zostanie puste miejsce bez tekstu, to istnieje ryzyko, że nasiąknie ono tuszem i będzie zostawiać brudne plamy przy odbiciu. Jakiś pomysł na automatyzację takiego procesu?
 
 
lajosz
Profesjonalista


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 38 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 310
Skąd: Ziębice
Wysłany: 29 Maj 2024, 12:03   

Kesai napisał/a:
chociaż zakładam, że obrót o kąt inny niż 90 stopni nie ma większego sensu.


Ma ... jeśli priorytetem jest oszczędność materiału.




Kesai napisał/a:
Jeżeli program do nestingu załatwi mi tę drugą kwestię to super. Możesz jakiś polecić?


Nie, bo nie korzystam z takiego programu.
Co prawda mam oprogramowanie, w którym jedną z funkcji jest nesting właśnie, ale ... działa ... tak sobie, czyli tak jak widzisz na dołączonym przeze mnie obrazku.
Zresztą .... w zasadzie nigdy z tego nie skorzystałem w jakimś konkretnym projekcie.



Kesai napisał/a:
Jest jeszcze kwestia optymalizacji linii ciecia. Na przesłanym przeze mnie pliku te linie są nieregularne. Nie chodzi tutaj o to, aby oszczędzać materiał ale o to, aby zostało jak najmniej pustego miejsca tam, gdzie nie ma tekstu. To są wzory pieczątek. Jeżeli zostanie puste miejsce bez tekstu, to istnieje ryzyko, że nasiąknie ono tuszem i będzie zostawiać brudne plamy przy odbiciu. Jakiś pomysł na automatyzację takiego procesu?



... hmmm ... tak jak pisałem ... sensowny program do nestingu powinien załatwić sprawę.

Tu UWAGA ... moim zdaniem powinieneś wybrać taki program do nestingu, który może pracować na grupach, czyli traktuje zgrupowane obiekty (tu tekst) jako jeden obiekt.
 
 
Kesai
Początkujący


Dołączył: 28 Maj 2024
Posty: 3
Skąd: Zg-c
Wysłany: 29 Maj 2024, 13:37   

Dziękuję, to mi wystarczy. Mam kilka zaprzyjaźnionych firm z branży CNC i meblarskiej a to oni, jak się zdaje, korzystają z tego typu rozwiązań. Zajadę, popytam i może akurat coś się dopasuje :-)

Wielkie dzięki za pomoc i podpowiedzi!
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 574 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7676
Skąd: Gdynia
Wysłany: 31 Maj 2024, 09:01   

Pewnie są jakieś macra komercyjne lub napisane przez naszych kolegów np. http://corel.wodip.opole....opic.php?t=8373
Trzeba poszukać .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 15