Strona główna >>> Efekty |
Rozdział ten będzie omawiał efekty (czyli "to co tygrysy lubią najbardziej") które można zastosować do większości obiektów tworzonych przy pomocy programu CorelDRAW. Dzięki efektom możesz stworzyć profesjonalny i niepowtarzalny wygląd tworzonych dokumentów. Pamiętaj jednak, iż ich nadmiar nie tylko nie wzbogaci rysunku, ale pogorszy czytelność i spowoduje, że nasza praca będzie wyglądała jak bezładny zbiór kolorowych plam.
Aby zastosować jeden z efektów należy zaznaczyć jeden (lub więcej obiektów) i wybrać górne menu Efekty, a następnie odpowiedni efekt. Zamiast górnego menu można interesujący nas efekt wywołać przy pomocy kombinacji klawiszy (patrz rysunek z prawej strony). Pojawi się wtedy tak zwana "roleta" (oprócz perspektywy), w której to będzie można ustawić wszystkie parametry efektu.
Ponieważ ilość efektów jaką można zastosować jest bardzo duża, rozdzieliłem każdy efekt na osobną stronę. Aby przejść do opisu wybierz rysunek z efektem lub jego nazwę z prawej strony.
Istnieje też pewna grupa efektów które można wybierać z paska narzędzi z lewej strony ekranu. Są to tak zwane efekty (narzędzia) interakcyjne. Pozwalają one użytkownikowi na modyfikację efektu bezpośrednio na obiekcie, poprzez przeciąganie charakterystycznych znaczników. Część z nich powtarza się z efektami już omówionymi wcześniej, toteż omówię te jedynie zwracając uwagę na nowy sposób korzystania z danego efektu. "Interakcyjne wypełnienie" w zasadzie nie jest efektem, ale omawiam je tutaj ze względu na jego "interakcyjny" charakter.
Jeżeli zastosowałeś pewien efekt do przynajmniej jednego obiektu to możesz skopiować ten efekt, wykorzystując go w innym obiekcie, w tym celu wskaż obiekt dla którego chcesz zastosować istniejący już efekt, a następnie wybierz z górnego menu Efekty | Kopiuj i wskaż obiekt z zastosowanym efektem. Jeżeli wybierzesz klonowanie poleceniem Efekty | Klonuj, to skopiujesz nie tylko sam efekt, ale także utworzone takie atrybuty jak kontur, czy wypełnienie.
Strona główna >>> Efekty |